ACC318 Module Six Assignment Template

docx

School

Southern New Hampshire University *

*We aren’t endorsed by this school

Course

318

Subject

Accounting

Date

Feb 20, 2024

Type

docx

Pages

4

Uploaded by AgentDragonfly3493

Report
ACC 318 Module Six Assignment Template by Miranda Lindoerfer Calculations 1. Calculate the current ratio for fiscal years 2025 and 2026. Current ratio = Current Assets/Current Liabilities (Kieso et al., 2022) 2025: Current Assets = 12500+132000+125500+50000 = 320,000 Current Liabilities = 91000+61500+6000 = 158,500 Current ratio = 320000/158500 = 2.02 2026: Current Assets = 18200+148000+131800+105000 = 403,000 Current Liabilities = 79000+76000+9000 = 164,000 Current ratio = 403000/164000 = 2.46 2. Calculate the acid test (quick ratio) for fiscal years 2025 and 2026. Acid test/Quick ratio = Cash + Short-term investments + Accounts receivable (net)/Current Liabilities (Kieso et al., 2022) 2025: Quick ratio = (12500+125500)/158500 = 0.87 2026: Quick ratio = (18200+131800)/164000 = 0.91 3. Calculate the inventory turnover for the fiscal year 2026. Inventory Turnover = COGS/Avg Inventory (Kieso et al., 2022) 2026: 1530000/[(105000+50000)/2] = 1530000/77500 = 19.74 4. Calculate the return on assets for fiscal years 2025 and 2026. (Assume that total assets were $1,688,500 at 3/31/24.) Return on Assets = Net Income/Avg Total Assets (Kieso et al., 2022) 2025: ROA = 297000/[(1688500+1740500)/2] = 297000/1714500 = 0.17 2026: ROA = 366000/[1740500+1852000)/2] = 366000/1796250 = 0.20 Percentage Changes 1. Calculate the percentage change in sales from the fiscal year 2025 to 2026. Percentage Change (Sales) = (2026 Sales – 2025 Sales)/2025 Sales *100 = (3000000-2700000)/2700000 *100 = 300000/2700000 *100 = 11.12% Increase in Sales 2. Calculate the percentage change in cost of goods sold from the fiscal year 2025 to 2026. Percentage Change (COGS) = (2026 COGS-2025 COGS)/2025 COGS *100 =(1530000-1425000)/1425000 *100 = 105000/1425000 *100 = 7.37% Increase in COGS
3. Calculate the percentage change in gross margin from the fiscal year 2025 to 2026. Percentage Change (GM) = (2026 GM-2025 GM)/2025 GM *100 =(1470000-1275000)/1275000 *100 = 195000/1275000 *100 = 15.29% Increase in Gross Margin 4. Calculate the percentage change in net income after taxes from the fiscal year 2025 to 2026. Percentage Change (Net Income-after taxes) = (2026 NI-2025 NI)/2025 NI *100 =(366000-297000)/297000 *100 = 69000/297000 *100 = 23.24% Increase in Net Income After Taxes Financial Decisions and Factors 1. Describe at least one additional financial report or analysis that might be helpful to the commercial loan officer of Topeka National Bank in evaluating Daniel Brown’s request for a time extension on Bradburn’s notes. One additional financial report that might be helpful to the commercial loan officer of Topeka National Bank for evaluating Daniel Brown’s request for an extension on Bradburn’s notes would be the Statement of Cash Flows for the fiscal years 2025 and 2026. These reports would be beneficial because the statement of cash flows helps show where the cash is going, whether towards Operational, Financial, or Investment activities (Kieso et al., 2022). These reports also would help explain why there was a large increase, or decrease, in the “Cash” accounts for the business. Plus, the cash flow from operating activities can be used to determine the Cash Flow Coverage ratio which measures a company’s ability to make its interest payments (Tomasetti, 2023). 2. Explain whether Bradburn’s desire to finance the plant expansion from internally generated funds is realistic. Assume that the percentage changes experienced in fiscal year 2026 as compared with fiscal year 2025 for sales, cost of goods sold, and operating expenses will be repeated in each of the next two years. Consider the following question to guide your response: A. What will the percentage changes for sales, cost of goods sold, and operating expenses look like in each of the next two years? B. How does the percentage change for sales, cost of goods sold, and operating expenses affect Bradburn’s ability to finance the plant expansion from internally generated funds? The percentage changes for Sales, Cost of Goods Sold, and Operating Expenses would look like: Sales: 2027 = 3000000 * 11.12% = 333600 + 3000000 = $3,333,600 2028 = 3333600 * 11.12% = 370696.32 + 3333600 = $3,704,296.32 COGS: 2027 = 1530000 * 7.37% = 112761 + 1530000 = $1,642,761 2028 = 1642761 * 7.37% = 121071.49 + 1642761 = $1,763,832.49 Operating Expenses: 2026 = (860000-780000)/780000 = 80000/780000 *100 = 10.26% 2027 = 860000 * 10.26% = 88236 + 860000 = $948,236 2028 = 948236 * 10.26% = 97289.01 + 948236 = $1,045,525.01
The percentage change for Sales, Cost of Goods Sold, and Operating Expenses affects Bradburns’ ability to finance the plant expansion from internally generated funds stands that if the sales, cost of goods sold, operating expenses, and net income all increase at a constant rate, then it would be feasible for Bradburn to finance the plant expansion from internally generated funds. Calculations for my reasoning are as follows: Net Income: 2027 = 366000 * 23.24% = 85058.40 + 366000 = $451,058.40 2028 = 451058.40 * 23.24% = 104825.97 + 451058.40 = $555,884.37 Factoring in the two $35,000 notes, totaling $70,000, that would be due in 2028 with the granted extension, the $6,000 note to be paid in 2027, plus the $300,000 expansion to be financed over the next two years, namely 2027 and 2028. 2027 = $451,058.40 Net Income - $6,000 Note - $35,000 ½ Note - $150,000 ½ Expansion = $260,058.40 Excess 2028 = $555,884.37 Net Income - $35,000 ½ Note - $150,000 ½ Expansion = $370884.37 Excess 3. Explain whether Topeka National Bank should grant the extension on Bradburn’s notes considering Daniel Brown’s statement about financing the plant expansion through internally generated funds. Consider the following question to guide your response: A. Should Topeka National Bank grant the loan? Why or why not? B. Will Bradburn’s projected operations for 2027 generate an adequate amount of cash to finance the plant expansion and repay the loan? C. Does Bradburn need the 24-month extension? Why or why not? D. What do the financial ratios indicate about Bradburn’s financial structure? I believe Topeka National Bank should grant the loan extension as my calculations show that Bradburn has the funds, after financing the expansion and paying the $6,000 note to also pay the two $35,000 notes over the two-year period. As my calculations show, Bradburn’s projected 2027 operations will generate more than the adequate amount of cash to finance the plant expansion and repay the loans. While Bradburn could feasibly operate without the extension, it wouldn’t leave many funds to save in case of emergency, so it is a good business decision for Bradburn to seek the extension. The financial ratios indicate that Bradburn’s financial structure has a solid financial foundation.
Your preview ends here
Eager to read complete document? Join bartleby learn and gain access to the full version
  • Access to all documents
  • Unlimited textbook solutions
  • 24/7 expert homework help
References Include any references used to complete this assignment. This section is for the full citation. Sources should be cited using APA style. Kieso, D. E., Weygandt, J. J., & Warfield, T. D. (2022). Intermediate Accounting . John Wiley & Sons. Tomasetti, B. (2023, November 25). Cash Flow Coverage Ratio | Formula, example, analysis. Carbon Collective Investing LLC . https://www.carboncollective.co/sustainable-investing/cash-flow-coverage- ratio