Arctic Insulation

988 Words4 Pages
Arctic Insulation is a company that uses scrap paper along with fiber to produce insulation material used in home attics. They have two sources of the paper used to produce insulation; bulk paper from scrap dealers, and buying paper from the public at nominal rates. The direct labor cost for processing the bulk paper is much higher at $3.84 per bale compared to $.60 per bale for the purchased bales. The price per pound of scrap paper varies significantly based on market conditions. The unit cost per bale appears to be falling which would agree with the General Manager’s alternative cost report. It’s hard to accurately compare the costs of producing each bale if total costs aren’t taken into account. Basing the overhead costs on a…show more content…
The price would determine how big of a percentage impact a $.015 per pound premium on paper purchased from dealers would be over scrap paper purchased at loading docks. Using historical information for the spot prices of scrap paper, in the 1979 to 1980 timeframe, spot prices ranged from $20 to $60 per ton. The $.015 premium becomes more of an issue the cheaper paper is available for purchase at the loading dock. At a spot price of $20 per ton or $.01 per pound, the $.015 per pound premium is 150% of the spot price. At this level, management should be focusing on casual purchases at loading docks. At a spot price of $60 per ton or $.03 per pound, the $.015 premium is 50% of the spot price. Rationalizing the premium will depend on which method is used to compute the cost per bale. When using the original cost report formula, the purchased bales were still cheaper after adding the $.015 per pound premium at all spot prices between $20 and $60 per ton. The prices for purchased bales ranged from $9.12 to $15.12 while the prices for formed bales ranged from $10.41 to $19.41. The purchased bales were more expensive at all spot prices between $20 and $60 per ton when computing costs using the formula proposed by the General Manager. Using the alternate cost report formula, total costs ranged from $10.63 to $16.63 per formed bale and $11.79 to $17.79 per purchased bale. Calculations can be found on the attached
Open Document