Question
Asked Feb 10, 2020
24 views
9. The variable costs on a new product will be $60 per unit and the fixed costs are estimated
to be $5900. The selling price will be $140 per unit. What is the total revenue if 300 units
are sold? What is the total variable cost?
help_outline

Image Transcriptionclose

9. The variable costs on a new product will be $60 per unit and the fixed costs are estimated to be $5900. The selling price will be $140 per unit. What is the total revenue if 300 units are sold? What is the total variable cost?

fullscreen
check_circle

Expert Answer

Step 1

Using

Algebra homework question answer, step 1, image 1

Step 2

We have given:

Algebra homework question answer, step 2, image 1

...

Want to see the full answer?

See Solution

Check out a sample Q&A here.

Want to see this answer and more?

Solutions are written by subject experts who are available 24/7. Questions are typically answered within 1 hour.*

See Solution
*Response times may vary by subject and question.
Tagged in

Math

Algebra