menu
bartleby
search
close search
Hit Return to see all results

A company produces and sells 211,600 boxes of t-shirts each year. Each production run has a fixed cost of $400 and an additional cost of $3 per box of t-shirts. To store a box for a full year costs $2. What is the optimal number of production runs the company should make each year? Do not include units with your answer.

Question

A company produces and sells 211,600 boxes of t-shirts each year. Each production run has a fixed cost of $400 and an additional cost of $3 per box of t-shirts. To store a box for a full year costs $2. What is the optimal number of production runs the company should make each year? Do not include units with your answer.

check_circleAnswer
Step 1

Every year, the company produces and sells 211,600 boxes of T-shirts. Each production run has a fixed cost of $400 and an additional cost of $3 per box of T-shirts. Let the number of production runs in a year be P. In order to obtain the optimal number of production runs, construct a cost function as follows.

Then, the number of boxes per each production run becomes

fullscreen
Step 2

Thus, the Cost function is constructed as

fullscreen
Step 3

However, there is an inventory cost of a box for a full year that is $2.

Holding cost per year = (ave. i...

fullscreen

Want to see the full answer?

See Solution

Check out a sample Q&A here.

Want to see this answer and more?

Our solutions are written by experts, many with advanced degrees, and available 24/7

See Solution
Tagged in

Math

Calculus

Sorry about that. What wasn’t helpful?