A company sells nuts in bulk quantities. When bought in bulk, peanuts sell for $1.20 per pound, almonds for $ 2.20 per pound, and cashews for $3.20 per pound. Suppose a specialty shop wants a mixture of 280 pounds that will cost $2.59 per pound. Find the number of pounds of each type of nut if the sum of the number of pounds of almonds and cashews is three times the number of pounds of peanuts. Round your answers to the nearest pound.

Question

A company sells nuts in bulk quantities. When bought in bulk, peanuts sell for $1.20 per pound, almonds for $ 2.20 per pound, and cashews for $3.20 per pound. Suppose a specialty shop wants a mixture of 280 pounds that will cost $2.59 per pound. Find the number of pounds of each type of nut if the sum of the number of pounds of almonds and cashews is three times the number of pounds of peanuts. Round your answers to the nearest pound.

Expert Answer

Want to see the step-by-step answer?

Check out a sample Q&A here.

Want to see this answer and more?

Experts are waiting 24/7 to provide step-by-step solutions in as fast as 30 minutes!*

*Response times may vary by subject and question complexity. Median response time is 34 minutes for paid subscribers and may be longer for promotional offers.
Tagged in
Math
Algebra

Other