Entrepreneurial Finance
Entrepreneurial Finance
6th Edition
ISBN: 9781337635653
Author: Leach
Publisher: Cengage
Bartleby Related Questions Icon

Related questions

Question
100%

Comprehensive Problem 5
Part A:

Note:  You must complete part A before completing parts B and C.

Genuine Spice Inc. began operations on January 1 of the current year. The company produces eight- ounce bottles of hand and body lotion called Eternal Beauty. The lotion is sold wholesale in 12-bottle cases for $100 per case. There is a selling commission of $20 per case. The January direct materials, direct labor, and factory overhead costs are as follows:

DIRECT MATERIALS
  Cost
Behavior
Units
per Case
Cost
per Unit
Direct Materials
Cost per Case
Cream base Variable 100 ozs. $0.02   $2.00  
Natural oils Variable 30 ozs. 0.30   9.00  
Bottle (8-oz.) Variable 12 bottles 0.50   6.00  
          $17.00  

DIRECT LABOR
Department Cost
Behavior
Time
per Case
Labor Rate
per Hour
Direct Labor
Cost per Case
Mixing Variable   20 min. $18.00   $6.00  
Filling Variable   5     14.40   1.20  
      25 min.     $7.20  

FACTORY OVERHEAD
  Cost Behavior Total Cost
Utilities Mixed   $600
Facility lease Fixed   14,000
Equipment depreciation Fixed   4,300
Supplies Fixed   660
      $19,560

 

Part A—Break-Even Analysis

The management of Genuine Spice Inc. wants to determine the number of cases required to break even per month. The utilities cost, which is part of factory overhead, is a mixed cost. The following information was gathered from the first six months of operation regarding this cost:

  Case Production Utility Total Cost
January 500 $600
February 800 660
March 1,200 740
April 1,100 720
May 950 690
June 1,025 705

 

Required:

1.  Determine the fixed and variable portion of the utility cost using the high-low method. Round the per unit cost to the nearest cent.

  At High Point At Low Point
Variable cost per unit $ $
Total fixed cost $ $
Total cost $ $

2.  Determine the contribution margin per case. Enter your answer to the nearest cent.

Contribution margin per case $

3.  Determine the fixed costs per month, including the utility fixed cost from part (1).

Utilities cost (from part 1) $
Facility lease  
Equipment depreciation  
Supplies  
Total fixed costs $

4.  Determine the break-even number of cases per month.
cases

Expert Solution
Check Mark
Blurred answer
Knowledge Booster
Accounting
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.
Similar questions
  • (Appendix 11A) Cycle Time and Velocity, Manufacturing Cycle Efficiency A company like Kicker performs warranty repair work on speakers in a manufacturing cell. The typical warranty repair involves taking the defective speaker apart, testing the components, and replacing the defective components. The maximum capacity of the cell is 1,000 repairs per month. There are 500 production hours available per month. Required: 1. Compute the theoretical velocity (per hour) and the theoretical cycle time (minutes per unit repaired). 2. Speaker repair uses 4 minutes of move time, 10 minutes of wait time, and 6 minutes of inspection time. Calculate the MCE. 3. Using the information from Requirement 2, calculate the actual cycle time and the actual velocity for speaker repair.
    Comprehensive Problem 5Part A: Note:  You must complete part A before completing parts B and C. Genuine Spice Inc. began operations on January 1 of the current year. The company produces eight- ounce bottles of hand and body lotion called Eternal Beauty. The lotion is sold wholesale in 12-bottle cases for $100 per case. There is a selling commission of $20 per case. The January direct materials, direct labor, and factory overhead costs are as follows: DIRECT MATERIALS   CostBehavior Unitsper Case Costper Unit Direct MaterialsCost per Case Cream base Variable 100 ozs. $0.02   $2.00   Natural oils Variable 30 ozs. 0.30   9.00   Bottle (8-oz.) Variable 12 bottles 0.50   6.00             $17.00   DIRECT LABOR Department CostBehavior Timeper Case Labor Rateper Hour Direct LaborCost per Case Mixing Variable   20 min. $18.00   $6.00   Filling Variable   5     14.40   1.20         25 min.     $7.20   FACTORY OVERHEAD   Cost Behavior Total Cost…
    Part A: Note:  You must complete part A before completing parts B and C. Genuine Spice Inc. began operations on January 1 of the current year. The company produces 8-ounce bottles of hand and body lotion called Eternal Beauty. The lotion is sold wholesale in 12-bottle cases for $100 per case. There is a selling commission of $20 per case. The January direct materials, direct labor, and factory overhead costs are as follows: DIRECT MATERIALS           CostBehavior Unitsper Case Costper Unit Direct MaterialsCost per Case Cream base Variable 100 ozs. $0.02 $2.00 Natural oils Variable 30 ozs. 0.30 9.00 Bottle (8-oz.) Variable 12 bottles 0.50 6.00         $17.00   DIRECT LABOR           Department CostBehavior Timeper Case Labor Rateper Hour Direct LaborCost per Case   Mixing Variable 20 min $18.00 $6.00   Filling Variable 5   14.40 1.20       25min   $7.20     FACTORY OVERHEAD       Cost Behavior Total Cost Utilities Mixed $600 Facility lease…
  • problem 5 Marites Company employs standard absorption system for product costing. The standard cost of this product is as follows: Raw Materials – P14.50; Direct Labor for 2 hours @ P8/hr is P16; Manufacturing overhead for 2 hours @ P11/hr is P22. The total cost/unit (14.50+16+22) = P52.50. The manufacturing overhead rate is based upon normal annual activity level of 600,000 direct labor hours. The company planned to produce 25,000 units each month during 2020. Budgeted factory overhead for 2020 is composed of P3,600,000 variable and P3,000,000 fixed. During April 2021, 26,000 units of product were produced using 53,500 direct labor hours at a cost of P433,350. Actual manufacturing overhead for the month was P260,000 fixed and P315,000 variable. The total manufacturing overhead applied during April was P572,000. The variable overhead spending variance must be:
    Item 3 Dawson Toys, Ltd., produces a toy called the Maze. The company has recently created a standard cost system to help control costs and has established the following standards for the Maze toy:   Direct materials: 6 microns per toy at $0.32 per micron Direct labor: 1.3 hours per toy at $6.70 per hour   During July, the company produced 5,400 Maze toys. The toy's production data for the month are as follows:   Direct materials: 73,000 microns were purchased at a cost of $0.30 per micron. 32,500 of these microns were still in inventory at the end of the month. Direct labor: 7,420 direct labor-hours were worked at a cost of $52,682.   Required: 1. Compute the following variances for July: (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance). Input all amounts as positive values. Do not round intermediate calculations. Round final answer to the nearest whole dollar amount.) a. The materials price…
    Queston 3 Part 2 The Advent Corporation also manufactures chairs and tables at one of their divisions. The following isdata for its chair manufacturing department for the month of February.Actual Sales 4,500 ChairsSelling Price $60.00 per chairVariable Costs $15.00 per chairFixed Costs $72,000 d. Calculate the Margin of Safety in revenue dollars. e. If the company wishes to increase its total dollar contribution margin by 50% in March, by how muchwill it have to increase sales, in units, if all factors remain the same?
  • 5. Lean Accounting Westgate Inc. uses a lean manufacturing strategy to manufacture DVR (digital video recorder) players. The company manufactures DVR players through a single product cell. The budgeted conversion cost for the year is $869,700 for 2,230 production hours. Each unit requires 12 minutes of cell process time. During March, 990 DVR players were manufactured in the cell. The materials cost per unit is $69. The following summary transactions took place during March: Materials were purchased for March production. Conversion costs were applied to production. 990 DVR players were assembled and placed in finished goods. 940 DVR players were sold for $260 per unit. a.  Determine the budgeted cell conversion cost per hour. If required, round to the nearest dollar.$fill in the blank c00542f5ffcb016_1 per hour b.  Determine the budgeted cell conversion cost per unit. If required, round to the nearest dollar.$fill in the blank c00542f5ffcb016_2 per unit c.…
    Cornerstones of Cost Management 4th Ed. - Chapter 4   Scenario IV: Goodmark Company produces two types of birthday cards: scented and regular. Expected product data for the coming year are given below. Overhead costs are identified by activity.   Scented Cards Regular Cards Total Units produced 20,000 200,000 - Prime costs $160,000 $1,500,000 $1,660,000 Direct labor hours 20,000 160,000 180,000 Number of setups 60 40 100 Machine hours 10,000 80,000 90,000 Inspection hours 2,000 16,000 18,000 Number of moves 180 120 300 Overhead costs: Setting up equipment $240,000 Moving materials 120,000 Machining 200,000 Inspecting products 160,000 Required: 1. Answer the following questions: a. Calculate the activity consumption ratios for Scented cards (round to two decimal places).   Setups:   Moving materials:   Machining:   Inspection:   b. If only one rate based on direct labor hours were used to assign overhead, Scented Cards would receive…
    problem 3 Marina Bottlers Inc, a leading softdrinks company is producing their bottle requirements. For each case of 24 eight-ounce bottles, the company prescribed the following standard product mix: Material A @ 2.4 lb, P50/lbs Material B @ 6 lb, P22/lbs Material C @ 1.6 lb, P15/lbs   During the month of august, 25,000 cases were produced from an input of:                      Material Pounds Cost/lb A 63,700 P49.00 B 125,200 20.50 C 48,100 16.00             Required: Compute for the following: MATERIALS MIX VARIANCE MATERIALS YIELD VARIANCE
  • Question 1 Flounder Company specializes in manufacturing a unique model of bicycle helmet. The model is well accepted by consumers, and the company has enough orders to keep the factory production at 10,000 helmets per month (80% of its full capacity). Flounder’s monthly manufacturing cost and other expense data are as follows. Rent on factory equipment   $12,000 Insurance on factory building   1,780 Raw materials used (plastics, polystyrene, etc.)   80,800 Utility costs for factory   920 Supplies for general office   320 Wages for assembly line workers   59,700 Depreciation on office equipment   830 Miscellaneous materials (glue, thread, etc.)   1,470 Factory manager’s salary   6,200 Property taxes on factory building   490 Advertising for helmets   14,900 Sales commissions   10,900 Depreciation on factory building   1,640 Prepare an answer sheet with the following column headings.Enter each cost item on your answer sheet, placing the dollar amount under…
    Question 3 Part II The Advent Corporation also manufactures chairs and tables at one of their divisions. The following isdata for its chair manufacturing department for the month of February.Actual Sales 4,500 ChairsSelling Price $60.00 per chairVariable Costs $15.00 per chairFixed Costs $72,000 Required:a. Calculate the Contribution Margin per chair. b. Compute the Contribution Margin Ratio. c. Determine the break-even point in revenue dollars. d. Calculate the Margin of Safety in revenue dollars. e. If the company wishes to increase its total dollar contribution margin by 50% in March, by how muchwill it have to increase sales, in units, if all factors remain the same?
    Ornamental Sculptures Mfg. manufactures garden sculptures. Each sculpture requires 8 pounds of direct materials at a cost of $3 per pound and 0.5 direct labor hours at a rate of $18 per hour. Variable manufacturing overhead is charged at a rate of $3 per direct labor hour. Fixed manufacturing overhead is $4,000 per month. The company’s policy is to maintain direct materials inventory equal to 20% of the next month’s materials requirement. At the end of February the company had 5,280 pounds of direct materials in inventory. The company’s production budget reports the following. Prepare budgets for March and April for (1) direct materials, (2) direct labor, and (3) factory overhead. Production Budget March April May Units to be produced . 3,300 4,600 4,800
    • SEE MORE QUESTIONS
    Recommended textbooks for you
  • Entrepreneurial Finance
    Finance
    ISBN:9781337635653
    Author:Leach
    Publisher:Cengage
    Survey of Accounting (Accounting I)
    Accounting
    ISBN:9781305961883
    Author:Carl Warren
    Publisher:Cengage Learning
    Managerial Accounting
    Accounting
    ISBN:9781337912020
    Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. Tayler
    Publisher:South-Western College Pub
  • Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines...
    Accounting
    ISBN:9781337115773
    Author:Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. Heitger
    Publisher:Cengage Learning
  • Entrepreneurial Finance
    Finance
    ISBN:9781337635653
    Author:Leach
    Publisher:Cengage
    Survey of Accounting (Accounting I)
    Accounting
    ISBN:9781305961883
    Author:Carl Warren
    Publisher:Cengage Learning
    Managerial Accounting
    Accounting
    ISBN:9781337912020
    Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. Tayler
    Publisher:South-Western College Pub
    Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines...
    Accounting
    ISBN:9781337115773
    Author:Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. Heitger
    Publisher:Cengage Learning