menu
bartleby
search
close search
Hit Return to see all results

Find the cost per ounce of a sunscreen made from 120 oz of lotion that cost $3.45 per ounce and 90 oz of lotion that cost $11.15 per ounce. $ per ounce

Question

Find the cost per ounce of a sunscreen made from 120 oz of lotion that cost $3.45 per ounce and 90 oz of lotion that cost $11.15 per ounce.
$ per ounce

check_circleAnswer
Step 1

It is given that, sunscreen is made from 120 oz of lotion that cost $3.45 per ounce and 90 oz of lotion that cost $11.15 per ounce.

Step 2

The cost of one ounce of first lotion is $3.45 per ounce

The cost of 120 oz of of first lotion is obtained as shown below:

120 $3.45 $414
help_outline

Image Transcriptionclose

120 $3.45 $414

fullscreen
Step 3

The cost of one ounce of second lotion is $11.15 per ounce

The cost ...

90 x $11.15 $1003.5
help_outline

Image Transcriptionclose

90 x $11.15 $1003.5

fullscreen

Want to see the full answer?

See Solution

Check out a sample Q&A here.

Want to see this answer and more?

Our solutions are written by experts, many with advanced degrees, and available 24/7

See Solution
Tagged in

Math

Algebra

Applications of Mathematics

Sorry about that. What wasn’t helpful?