menu
bartleby
search
close search
Hit Return to see all results

FIVin 30mc山+20 CALENDARTravel to HomeToday at 11:02 PMGreen StreetIf... Lumen...Sign In1 W3School...Rukayat BalogunUser Settings My ClassesLog Outenohmhomework managerMessages Forums Calendar Gradebook097 11:30am Fall 2018> Assessment3 - Applications of Systems of EquationsDue in 11 hours, 29 minutes. Due Fri 12/21/2018 10:00 amhe Nut Shack sells hazelnuts for $6.20 per pound and peanuts nuts for $4.90 per pound. How much of eachtype should be used to make a 34 pound mixture that sells for $5.82 per pound?Round answers to the nearest poundpounds of hazelnutspounds of peanuts nutsGet help: Video10 (0/1): 1/10ersionPoints possible: 1Unlimited attempts.Message instructor about this questicLicenseSubmit

Question
FIV
in 30mc
山+
20 CALENDAR
Travel to Home
Today at 11:02 PM
Green Street
If... Lumen...Sign In
1 W3School...
Rukayat Balogun
User Settings My ClassesLog Out
enohm
homework manager
Messages Forums Calendar Gradebook
097 11:30am Fall 2018> Assessment
3 - Applications of Systems of Equations
Due in 11 hours, 29 minutes. Due Fri 12/21/2018 10:00 am
he Nut Sha
ck sells hazelnuts for $6.20 per pound and peanuts nuts for $4.90 per pound. How much of each
type should be used to make a 34 pound mixture that sells for $5.82 per pound?
Round answers to the nearest pound
pounds of hazelnuts
pounds of peanuts nuts
Get help: Video
10 (0/1)
: 1/10
ersion
Points possible: 1
Unlimited attempts.
Message instructor about this questic
License
Submit
help_outline

Image Transcriptionclose

FIV in 30mc 山+ 20 CALENDAR Travel to Home Today at 11:02 PM Green Street If... Lumen...Sign In 1 W3School... Rukayat Balogun User Settings My ClassesLog Out enohm homework manager Messages Forums Calendar Gradebook 097 11:30am Fall 2018> Assessment 3 - Applications of Systems of Equations Due in 11 hours, 29 minutes. Due Fri 12/21/2018 10:00 am he Nut Sha ck sells hazelnuts for $6.20 per pound and peanuts nuts for $4.90 per pound. How much of each type should be used to make a 34 pound mixture that sells for $5.82 per pound? Round answers to the nearest pound pounds of hazelnuts pounds of peanuts nuts Get help: Video 10 (0/1) : 1/10 ersion Points possible: 1 Unlimited attempts. Message instructor about this questic License Submit

fullscreen
check_circleAnswer
Step 1

Given 

Price of hazelnut per pound is $6.20

Price of peanuts per pound is $4.90.

Here a 34 pound mixture is made and sold at $5.82 per pound of mixture, we need to find the weught of haenuts and peanuts in the mixture.

 

Step 2

Let us assume "x" pounds of hazlenuts used in the mixture and " y " pounds of peanuts used in the mixture.

given that total mixture is of 34pounds. So we write the sum of x and y will be 34 as our first equation.

fullscreen
Step 3

Price of one pound of hazlenut is $6.20. So the price of x pounds of hazlenut will be 6.20 times x.

Price of one pound of peanut is $4.90. So the price of y pounds of peanuts will be 4.90 times y.

So the total value of the mixture will be price of x pounds of hazlenuts and y pounds of peanuts...

fullscreen

Want to see the full answer?

See Solution

Check out a sample Q&A here.

Want to see this answer and more?

Our solutions are written by experts, many with advanced degrees, and available 24/7

See Solution
Tagged in

Math

Algebra

Related Algebra Q&A

Find answers to questions asked by student like you

Show more Q&A add

Sorry about that. What wasn’t helpful?