Question
Asked Oct 12, 2019
22 views

Graph the solution set.(give points)

3x − y  <  9
2x + y  ≥  6
check_circle

Expert Answer

Step 1

Consider the given i...

help_outline

Image Transcriptionclose

Зх - у <9 2х + у26

fullscreen

Want to see the full answer?

See Solution

Check out a sample Q&A here.

Want to see this answer and more?

Solutions are written by subject experts who are available 24/7. Questions are typically answered within 1 hour.*

See Solution
*Response times may vary by subject and question.
Tagged in

Math

Algebra

Other

Related Algebra Q&A

Find answers to questions asked by student like you
Show more Q&A
add
question_answer

Q: Scientific notation is a common way of writing very large numbers. In everyday life we see this when...

A: Part first:Given that phone has a free storage of 10 GB (gigabytes).Convert 10 GB into Bytes,

question_answer

Q: A one compartment vertical file is to be constructed by bending the long side of an 8 in. by 12 in. ...

A: The plastic sheet has dimension 8 in. by 12 in. Let x be the height of the compartment file which is...

question_answer

Q: Ten pounds of lemon drops are to be mixed with cherry chews to make a mixture that will sell for $1....

A: Click to see the answer

question_answer

Q: Graph the solution set. 4x + 3y &lt; 9

A: Write the given inequality as equation,

question_answer

Q: Determine whether the function is even, odd, or neither. f(x)=3x7+4x5

A: We can follow the rules of even and odd functions on the board.

question_answer

Q: Writing inequalities from word problems. Rodrigo needs at least $560 to pay for a trip, if he saves ...

A: Suppose‘t’ is the time in weeks needed to save $560 to pay for the trip.Then since Rodrigo saves $25...

question_answer

Q: How do I solve this equation step by step? What is the quotient? (-14.7) divided by 4.9

A: We know that when 4.9 is multiplied by -3 , we get -14.9

question_answer

Q: Producing x footballs costs C(x) = 2.5x +500. If each football sells for $22.50, determine the break...

A: Let x be the number of quantity.The selling price of the footballs is P(x) = $22.50x.And the cost fu...

question_answer

Q: Can someone help me solve this problem? #17

A: Obtain the distance travelled as follows.