Question
Asked Jan 16, 2020
8 views

In a cafeteria, 3 coffees and 4 donuts cost $10.05. In the same cafeteria, 5 coffees and 7 donuts cost $17.15. How much do you have to pay for 4 coffees and 6 donuts?

check_circle

Expert Answer

Step 1

Let x be the cost of each coffee and y be the cost of each donut.

Step 2

Then,

Algebra homework question answer, step 2, image 1
fullscreen
Step 3

Now solving these ...

Algebra homework question answer, step 3, image 1
fullscreen

Want to see the full answer?

See Solution

Check out a sample Q&A here.

Want to see this answer and more?

Solutions are written by subject experts who are available 24/7. Questions are typically answered within 1 hour.*

See Solution
*Response times may vary by subject and question.
Tagged in
MathAlgebra

Equations and In-equations