Question

Image of whole problem included.

If possible, I would like a full detailed explanation for how to find the

 

Contribution due to net new volume

 

and

 

The increase in total contribution

Kellogg's, maker of Pop-Tarts, recently introduced Pop-Tarts Gone Nutty! The new product includes flavors such as peanut butter and chocolate peanut butter. Although
the new Gone Nutty! product will reap a higher wholesale price for the company ($1.35 per eight-count package of the new product versus $1.10 per package for the
original product), it also comes with higher variable costs ($0.60 per eight-count package for the new product versus $0.30 per eight-count package for the original
product). Assume the company expects to sell 3 million packages of Pop-Tarts Gone Nutty! in the first year after introduction but expects that 75 percent of those sales
will come from buyers who would normally purchase existing Pop-Tart flavors (that is, cannibalized sales). Assuming the sales of regular Pop-Tarts are normally 320
million packages per year and that the company will incur an increase in fixed costs of $520,000 during the first year to launch Gone Nutty!, will the new product be
profitable for the company?
Determine the unit contributions and the loss for every package cannibalized from the original product. (Round to the nearest cent.)
Loss for every
package
cannibalized
Pop-Tarts Gone
Nutty!
Original
Pop-Tarts
Unit contribution
S8
S.75
$.05
Contribution lost due to cannibalization is $ 112,500. (Round to the nearest dollar)
Contribution due to net new volume is S 562,500. (Round to the nearest dollar.)
The increase in total contribution is $ 450,000. (Round to the nearest dollar.)
Introducing the new product should not be profitable
expand button
Transcribed Image Text:Kellogg's, maker of Pop-Tarts, recently introduced Pop-Tarts Gone Nutty! The new product includes flavors such as peanut butter and chocolate peanut butter. Although the new Gone Nutty! product will reap a higher wholesale price for the company ($1.35 per eight-count package of the new product versus $1.10 per package for the original product), it also comes with higher variable costs ($0.60 per eight-count package for the new product versus $0.30 per eight-count package for the original product). Assume the company expects to sell 3 million packages of Pop-Tarts Gone Nutty! in the first year after introduction but expects that 75 percent of those sales will come from buyers who would normally purchase existing Pop-Tart flavors (that is, cannibalized sales). Assuming the sales of regular Pop-Tarts are normally 320 million packages per year and that the company will incur an increase in fixed costs of $520,000 during the first year to launch Gone Nutty!, will the new product be profitable for the company? Determine the unit contributions and the loss for every package cannibalized from the original product. (Round to the nearest cent.) Loss for every package cannibalized Pop-Tarts Gone Nutty! Original Pop-Tarts Unit contribution S8 S.75 $.05 Contribution lost due to cannibalization is $ 112,500. (Round to the nearest dollar) Contribution due to net new volume is S 562,500. (Round to the nearest dollar.) The increase in total contribution is $ 450,000. (Round to the nearest dollar.) Introducing the new product should not be profitable
Expert Solution

Want to see the full answer?

Check out a sample Q&A here
Blurred answer
Students who’ve seen this question also like:
FINANCIAL ACCOUNTING
FINANCIAL ACCOUNTING
10th Edition
ISBN: 9781259964947
Author: Libby
Publisher: MCG
Not helpful? See similar books
FINANCIAL ACCOUNTING
FINANCIAL ACCOUNTING
Financial Statements And Business Decisions. 1Q
marketing sidebar icon
Want to see this answer and more?
Experts are waiting 24/7 to provide step-by-step solutions in as fast as 30 minutes!*
*Response times may vary by subject and question complexity. Median response time is 34 minutes for paid subscribers and may be longer for promotional offers.

Related Accounting Q&A

Find answers to questions asked by students like you.

Q: Kellogg's, maker of​ Pop-Tarts, recently introduced​ Pop-Tarts Gone​ Nutty! The new product includes…

A: The formula used for net unit contribution will be as follows: = Selling Price per unit  - Variable…

Q: General Mills makes Nature Valley granola bars, Cheerios cereal, Yoplait yogurt, Haagen-Dazs ice…

A: Cost Volume profit analysis is used to determine how the profits of the company are affected if we…

Q: Mission foods produces two flavors of tacos, chicken and fish, with the following characteristics.…

A: The costs that do not tend to change with the volume of production are known as fixed costs.

Q: Meyerson’s Bakery is considering the addition of a new line of pies to its product offerings.…

A: EBIT is used to measure the profitability of the company by subtracting all the expenses except for…

Q: Burke's Corner currently sells blue jeans and T-shirts. Management is considering adding fleece tops…

A: Please see the table below. Please be guided by signs like [+] / [-] used in each row item to help…

Q: Mission Foods produces two flavors of tacos—chicken and fish—with the following characteristics.…

A: Break even point (BEP): Breakeven is the point where total expenses are equal to total revenue. at…

Q: Mission Foods produces two flavors of tacos—chicken and fish—with the following characteristics.…

A: Break even point (BEP): Breakeven is the point where total expenses are equal to total revenue. at…

Q: Don't know how to select marketing so here is the question:​Kellogg's, maker of​ Pop-Tarts, recently…

A: Step1: Calculating the value of contribution per unit for both product. We have,Contribution per 8…

Q: If the order is accepted, variable marketing costs on the special order would be reduced by 25…

A: Net gain or loss is what remains after certain deductions are made from gross profit or loss.

Q: Mission Foods produces two flavors of tacos-chicken and fish-with the following characteristics.…

A: The break even point is the level of production in an organization at which the cost of production…

Q: The Arthur Company manufactures kitchen utensils. The company is currently producing well below its…

A: The cost can be classified into two categories i.e fixed cost and variable cost. The  FIxed cost…

Q: The Arthur Company manufactures kitchen utensils. The company is currently producing well below its…

A: Variable cost per unit: =Average cost per unit - Fixed cost per unit

Q: The Arthur Company manufactures kitchen utensils. The company is currently producing well below its…

A: Utensil wholesale price per unit=$0.85 Average cost per unit=$0.83 Fixed cost=$0.12

Q: Mission Foods produces two flavors of tacos—chicken and fish—with the following characteristics.…

A: The break-even point can be characterized as a point where total expenses (costs) and total revenue…

Q: Wham Products, a maker of specialty products, is currently manufacturing and selling a product…

A: Normal units when the special order is considered=400000-5000=395,000

Q: Jansen Crafters has the capacity to produce 50,000 oak shelves per year and is currently selling…

A: Incremental Revenue = Special order no. of units x Special order sales price per unit = 1,200 x $26…

Q: Apple Incorporated, the worlds leading manufacturer of mobile phones, currently sells their…

A: Generally, when there is a decrease in the price of a product, the demand of that product rises in…

Q: Miller Cereals is a small milling company that makes a single brand of cereal. Recently, a business…

A: Below is the working with the formula:

Q: Miller Cereals is a small milling company that makes a single brand of cereal. Recently, a business…

A: Project financial statement is the estimated figure of income and expense. The operating profit is…

Q: The Slate Company manufactures and sells television sets. Its assembly division (AD) buys television…

A: Click to see the answer

Q: The Slate Company manufactures and sells television sets. Its assembly division (AD) buys television…

A: Transfer pricing is a mechanism which equates cost and prices between divisions in an organization…

Q: The Slate Company manufactures and sells television sets. Its assembly division (AD) buys television…

A: Click to see the answer

Q: The Slate Company manufactures and sells television sets. Its assembly division (AD) buys television…

A: The SD has excess capacity. The minimum transfer price using the general guideline is: For the…

Q: The Slate Company manufactures and sells television sets. Its assembly division (AD) buys television…

A: Click to see the answer

Q: The Can Division of Marigold Corp. manufactures and sells tin cans externally for $0.60 per can. Its…

A: CVP analysis is considered a decision-making tool that helps management to make strategies and take…

Q: The Can Division of Concord Corporation manufactures and sells tin cans externally for $ 0.70 per…

A: Formula: Minimum transfer price = Unit variable cost - Selling internally will save  cost

Q: Sundial Company manufactures and sells watches for $44 each. Tick−Tock Company has offered Sundial…

A: Formula: Operating income = Revenues - Expenses

Q: Suppose that marketing executives for Touché Toiletries (see problem 7) reduced the price to $6.50…

A: A situation at which a company neither earns profit nor bears any loss or a situation at which the…

Q: FRANCORP sells product ABC for $60. The variable production cost is $12, the fixed production cost…

A: Minimum price per unit = Total cost / total units

Q: Miller Cereals is a small milling company that makes a single brand of cereal. Recently, a business…

A: Income statement: Under this Statement showing the company’s performance over a period of time by…

Q: Miller Cereals is a small milling company that makes a single brand of cereal. Recently, a business…

A: Projected Income Statement   Status Quo % Increase Two products Difference Sales Revenue…

Q: The Can Division of Crane Company manufactures and sells tin cans externally for $0.70 per can. Its…

A: Minimum Transfer price = Variable Cost + Opportunity cost - Cost saving if sold internally

Q: Walters manufactures a specialty food product that can currently be sold for $22.80 per unit and has…

A: Formula: Incremental income of processing further = Revenue after further processing - Revenue…

Q: Intercontinental’s special order also requires 1,000 kilograms of genatope, a solid chemical…

A: Managerial accounting:   Managerial accounting is more focused towards analyzing information and…

Q: Casual Threads currently sells blue jeans and T-shirts. Management is considering adding fleece tops…

A: Project’s Operating cash flow can be calculated as below: Increase and decrease in revenue from each…

Q: How much will profit decrease by?

A: Introduction Contribution is calculated by Deducting Variable Cost from Sales. When Fixed Cost is…

Q: Mortlake Bottlers wants to sell a new flavor of bottled tea.  Per 16 ounce bottle there are the…

A: Total cost indicates the sum of all the costs incurred by the corporation from buying the raw…

Q: Mortlake Bottlers wants to sell a new flavor of bottled tea.  Per 16 ounce bottle there are the…

A: a) Computation of Target Cost, Target Profit and Selling Price Glass Bottles $0.50 Brewed Tea…

Q: Required: Based upon market research, Outland's CEO believes the company can sell a total 40,000…

A: Dear Student, Since you have asked multiple questions, We are providing a solution for Problem 8.1.…

Q: Suppose that Head-First Company now sells both bicycle helmets and motorcycle helmets. The bicycle…

A: Part 1:

Q: Janelle Heinke, the owner of Ha'Peppas!, is considering a new oven in which to bake the firm's…

A: Variable cost means the cost which vary with the level of output and fixed cost means the cost which…

Q: XYZ Company is facing changes in its cost structure so that fixed costs will decrease from $800,000…

A: Net income can be defined as the difference between total revenues and total expenses. Expenses can…

Q: Mortech makes digital cameras for drones. Their basic digital camera uses $80 in variable costs and…

A: Variable costs are those costs that keeps on changing with change in the production level. This…

Q: Assume that you are in charge of pricing for a firm that produces pickles. You have fixed costs of…

A: given information fixed cost=$2000000 variable cost =$0.75 price=$0.89 let q as a no of jars total…

Q: Company XYZ is a farming company. The company are famous for producing strawberries and blueberries.…

A: Break-even point: Break-even point can be defined as the level of activity where the cost incurred…

Q: In a slow year, Deutsche Burgers will produce 3.2 million hamburgers at a total cost of $4.6…

A: Key point is fixed costs are same at two level of productions provided. Hence, the information of…

Q: In a slow year, Deutsche Burgers will produce 3.2 million hamburgers at a total cost of $4.6…

A: Since the above image has more than 3 questions only answer to 1st 3 subparts will be provided.

Q: Bluebird Mfg. has received a special one-time order for 15,000 bird feeders at $2.40 per unit.…

A: Net income is the income left to an entity after subtracting all the expenses from the revenue…

Q: The JMT Creamery Co. produces ice-cream bars for vending machines and has an annual demand for 72000…

A: Inventory cost management is the crucial part of production if the storage cost is high than company…

Q: The JMT Creamery Co. produces ice-cream bars for vending machines and has an annual demand for 72000…

A: The question is related to Inventory Management. In the given question it is given that the company…

Knowledge Booster
Accounting
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.
Recommended textbooks for you
  • FINANCIAL ACCOUNTING
    Accounting
    ISBN:9781259964947
    Author:Libby
    Publisher:MCG
    Accounting
    Accounting
    ISBN:9781337272094
    Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
    Publisher:Cengage Learning,
    Accounting Information Systems
    Accounting
    ISBN:9781337619202
    Author:Hall, James A.
    Publisher:Cengage Learning,
  • Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...
    Accounting
    ISBN:9780134475585
    Author:Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
    Publisher:PEARSON
    Intermediate Accounting
    Accounting
    ISBN:9781259722660
    Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
    Publisher:McGraw-Hill Education
    Financial and Managerial Accounting
    Accounting
    ISBN:9781259726705
    Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
    Publisher:McGraw-Hill Education
  • FINANCIAL ACCOUNTING
    Accounting
    ISBN:9781259964947
    Author:Libby
    Publisher:MCG
    Accounting
    Accounting
    ISBN:9781337272094
    Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
    Publisher:Cengage Learning,
    Accounting Information Systems
    Accounting
    ISBN:9781337619202
    Author:Hall, James A.
    Publisher:Cengage Learning,
    Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...
    Accounting
    ISBN:9780134475585
    Author:Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
    Publisher:PEARSON
    Intermediate Accounting
    Accounting
    ISBN:9781259722660
    Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
    Publisher:McGraw-Hill Education
    Financial and Managerial Accounting
    Accounting
    ISBN:9781259726705
    Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
    Publisher:McGraw-Hill Education