Suppose that candy costs $4 per pound and cashews cost $5 per pound. Let x be the number of pounds of candy bought and y be the number of pounds of cashews bought.  Graph the region in the xy-plane that represents all possible weight combinations of candy and cashews that cost less than or equal to $20.

Question
Asked Mar 10, 2019
18 views

Suppose that candy costs $4 per pound and cashews cost $5 per pound. Let x be the number of pounds of candy bought and y be the number of pounds of cashews bought.  Graph the region in the xy-plane that represents all possible weight combinations of candy and cashews that cost less than or equal to $20.

check_circle

Expert Answer

Step 1

We have given,

Cost of candy = $4 per pound

Cost of cashews = $5 per pound

Step 2

Let the number of candy be x and number of cashews be y

So, Total cost of candy and cashews = 4x + 5y

Accordi...

Want to see the full answer?

See Solution

Check out a sample Q&A here.

Want to see this answer and more?

Solutions are written by subject experts who are available 24/7. Questions are typically answered within 1 hour.*

See Solution
*Response times may vary by subject and question.
Tagged in

Math

Algebra

Equations and In-equations