Question
Asked Dec 4, 2019
32 views

The local farmers market sells a 4- pound basket of apples for $5.60. Each apple weighs about 4 ounces. What is the price per apple.

check_circle

Expert Answer

Step 1

According to the given information:

Cost of 4 pound basket of apples = $5.60

Weight of 1 apple = 4 ounces

And,

help_outline

Image Transcriptionclose

1 pound = 16 ounces

fullscreen
Step 2
help_outline

Image Transcriptionclose

4 pound=4 x16 ounces=64 ounces so,cost of 64 ounces apple = $5.60 $5.60 = $0.0875 64 cost of 1 ounces of apple =

fullscreen
Step 3

Since 1 apple weighs about...

help_outline

Image Transcriptionclose

cost of 1 apple = 4× 0.0875 = $0.35

fullscreen

Want to see the full answer?

See Solution

Check out a sample Q&A here.

Want to see this answer and more?

Solutions are written by subject experts who are available 24/7. Questions are typically answered within 1 hour.*

See Solution
*Response times may vary by subject and question.
Tagged in

Math

Advanced Math

Related Advanced Math Q&A

Find answers to questions asked by student like you
Show more Q&A
add