Troy and Lisa were shopping for school supplies. Each purchased different quantities of the same notebook and thumb drive. Troy bought two notebooks and two thumb drives for $34. Lisa bought three notebooks and five thumb drives for $79. Find the cost of each notebook and thumb drive.each notebook costs $    , and each thumb drive costs $

Question
Asked Oct 30, 2019

Troy and Lisa were shopping for school supplies. Each purchased different quantities of the same notebook and thumb drive. Troy bought two notebooks and two thumb drives for $34. Lisa bought three notebooks and five thumb drives for $79. Find the cost of each notebook and thumb drive.

each notebook costs $    , and each thumb drive costs $

check_circle

Expert Answer

Step 1

It is given that troy bought two notebooks and two thumb drives for $34 and lisa bought three notebooks and five thumb drives for $79.Let x denote the cost of  notebooks and y denote the cost of  thumb drives.

Step 2

Express the given information as system of equation,

2x+2y 34
3x5y 79
help_outline

Image Transcriptionclose

2x+2y 34 3x5y 79

fullscreen
Step 3

Multiply the first equation by 3 and second...

бх + бу%3D102
бх + 10у %3D158
—4у %3D-56
у%314
help_outline

Image Transcriptionclose

бх + бу%3D102 бх + 10у %3D158 —4у %3D-56 у%314

fullscreen

Want to see the full answer?

See Solution

Check out a sample Q&A here.

Want to see this answer and more?

Solutions are written by subject experts who are available 24/7. Questions are typically answered within 1 hour.*

See Solution
*Response times may vary by subject and question.
Tagged in

Math

Algebra

Other