
Financial And Managerial Accounting
15th Edition
ISBN: 9781337902663
Author: WARREN, Carl S.
Publisher: Cengage Learning,
expand_more
expand_more
format_list_bulleted
Concept explainers
Question
Weighted Average Method, Unit Cost, Valuing Inventories
Applegate Enterprises produces premier raspberry jam. Output is measured in pints. Applegate uses the weighted average method. During January, Applegate had the following production data:
Units in process, January 1, 60% complete | 184,000 pints |
Units completed and transferred out | 700,000 pints |
Units in process, January 31, 40% complete | 225,000 pints |
Costs: | |
Work in process, January 1 | $202,400 |
Costs added during January | 666,600 |

Transcribed Image Text:1. Using the weighted average method, calculate the equivalent units for January.
equivalents units
2. Calculate the unit cost for January. Round your answer to the nearest cent.
per unit
3. Assign costs to units transferred out and EWIP.
Cost of goods transferred out
Ending work in process (EWIP)
%24
Expert Solution

Trending nowThis is a popular solution!
Step by stepSolved in 4 steps

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.Similar questions
Refer to the data in Problem 6.31. Assume that the FIFO method is used. Required: 1. Prepare a physical flow schedule. 2. Calculate equivalent units of production for direct materials and conversion costs. 3. Compute unit cost. Round to three decimal places. 4. Calculate the cost of goods transferred to Painting at the end of the month. Calculate the cost of ending inventory.
arrow_forward
Weighted Average Method, Unit Cost, Valuing Inventories Applegate Enterprises produces premier raspberry jam. Output is measured in pints. Applegate uses the weighted average method. During January, Applegate had the following production data: Required: 1. Using the weighted average method, calculate the equivalent units for January. 2. Calculate the unit cost for January. 3. Assign costs to units transferred out and EWIP
arrow_forward
Weighted Average Method, Unit Cost, Valuing Inventories Polson Enterprises produces strawberry gelato. Output is measured in quarts. Polson uses the weighted average method. During July, Polson had the following production data: Required: 1. Using the weighted average method, calculate the equivalent units for July. 2. Calculate the unit cost for July. 3. Assign costs to units transferred out and EWIP.
arrow_forward
The following information concerns production in the Forging Department for June. The Forging Department uses the weighted average method. a. Determine the cost per equivalent unit. b. Determine cost of units transferred to Finished Goods. c. Determine the cost of units in ending Work in Process.
arrow_forward
Cushing, Inc., costs products using a normal costing system. The following data are available for last year: Overhead is applied on the basis of direct labor hours. What was last years per unit product cost? a. 1.39 b. 4.40 c. 4.43 d. 3.01
arrow_forward
Total and Unit Product Cost Martinez Manufacturing Inc. showed the following costs for last month: Last month, 4,000 units were produced and sold. Required: 1. Classify each of the costs as product cost or period cost. 2. What is the total product cost for last month? 3. What is the unit product cost for last month?
arrow_forward
Gunnison Company had the following equivalent units schedule and cost information for its Sewing Department for the month of December: Required: 1. Calculate the unit cost for December, using the FIFO method. 2. Calculate the cost of goods transferred out, calculate the cost of EWIP, and reconcile the costs assigned with the costs to account for. 3. What if you were asked for the unit cost from the month of November? Calculate Novembers unit cost and explain why this might be of interest to management.
arrow_forward
Ripley, Inc., costs products using a normal costing system. The following data are available for last year: Overhead is applied on the basis of direct labor hours. Required: 1. What was the predetermined overhead rate? 2. What was the applied overhead for last year? 3. Was overhead over- or underapplied, and by how much? 4. What was the total cost per unit produced (carry your answer to four significant digits)?
arrow_forward
Weighted Average Method, Unit Costs, Valuing Inventories Byford Inc. produces a product that passes through two processes. During November, equivalent units were calculated using the weighted average method: The costs that Byford had to account for during the month of November were as follows: Required: 1. Using the weighted average method, determine unit cost. 2. Under the weighted average method, what is the total cost of units transferred out? What is the cost assigned to units in ending inventory? 3. CONCEPTUAL CONNECTION Bill Johnson, the manager of Byford, is considering switching from weighted average to FIFO. Explain the key differences between the two approaches and make a recommendation to Bill about which method should be used.
arrow_forward
The following product costs are available for Kellee Company on the production of eyeglass frames: direct materials, $32,125; direct labor, $23.50; manufacturing overhead, applied at 225% of direct labor cost; selling expenses, $22,225; and administrative expenses, $31,125. The direct labor hours worked for the month are 3,200 hours. A. What are the prime costs? B. What are the conversion costs? C. What is the total product cost? D. What is the total period cost? E. If 6.425 equivalent units are produced, what is the equivalent material cost per unit? F. What is the equivalent conversion cost per unit?
arrow_forward
Morrison Company had the equivalent units schedule and cost information for its Sewing Department for the month of December, as shown on the next page. Required: 1. Calculate the unit cost for December, using the weighted average method. 2. Calculate the cost of goods transferred out, calculate the cost of EWIP, and reconcile the costs assigned with the costs to account for. 3. What if you were asked to show that the weighted average unit cost for materials is the blend of the November unit materials cost and the December unit materials cost? The November unit materials cost is 6.60 (66,000/10,000), and the December unit materials cost is 12.22 (550,000/45,000). The equivalent units in BWIP are 10,000, and the FIFO equivalent units are 45,000. Calculate the weighted average unit materials cost using weights defined as the proportion of total units completed from each source (BWIP output and current output).
arrow_forward
Cassien Inc. manufactures products that pass through two or more processes. During June, equivalent units were computed using the weighted average method: Required: 1. Calculate the unit cost for June using the weighted average method. 2. Using the weighted average method, determine the cost of EWIP and the cost of the goods transferred out. 3. CONCEPTUAL CONNECTION Cassien had just finished implementing a series of measures designed to reduce the unit cost to 2.00 and was assured that this had been achieved and should be realized for Junes production. Yet, upon seeing the unit cost for June, the president of the company was disappointed. Can you explain why the full effect of the cost reductions may not show up in June? What can you suggest to overcome this problem?
arrow_forward
arrow_back_ios
SEE MORE QUESTIONS
arrow_forward_ios
Recommended textbooks for you

Financial And Managerial Accounting
Accounting
ISBN:9781337902663
Author:WARREN, Carl S.
Publisher:Cengage Learning,

Managerial Accounting
Accounting
ISBN:9781337912020
Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. Tayler
Publisher:South-Western College Pub

Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines...
Accounting
ISBN:9781337115773
Author:Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. Heitger
Publisher:Cengage Learning

Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...
Accounting
ISBN:9781305970663
Author:Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:Cengage Learning
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:9781947172609
Author:OpenStax
Publisher:OpenStax College

Principles of Cost Accounting
Accounting
ISBN:9781305087408
Author:Edward J. Vanderbeck, Maria R. Mitchell
Publisher:Cengage Learning

Financial And Managerial Accounting
Accounting
ISBN:9781337902663
Author:WARREN, Carl S.
Publisher:Cengage Learning,

Managerial Accounting
Accounting
ISBN:9781337912020
Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. Tayler
Publisher:South-Western College Pub

Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines...
Accounting
ISBN:9781337115773
Author:Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. Heitger
Publisher:Cengage Learning

Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...
Accounting
ISBN:9781305970663
Author:Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:Cengage Learning
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:9781947172609
Author:OpenStax
Publisher:OpenStax College

Principles of Cost Accounting
Accounting
ISBN:9781305087408
Author:Edward J. Vanderbeck, Maria R. Mitchell
Publisher:Cengage Learning