Question

 What is the flow rate?

Expert Answer

Want to see the step-by-step answer?

Check out a sample Q&A here.

Want to see this answer and more?

Experts are waiting 24/7 to provide step-by-step solutions in as fast as 30 minutes!*

*Response times may vary by subject and question complexity. Median response time is 34 minutes for paid subscribers and may be longer for promotional offers.
Tagged in
Business
Operations Management

Other

Related Operations Management Q&A

Find answers to questions asked by students like you.

Q: R.A. 6657 - What is the correct order of priority in the land redistribution to qualified beneficiar...

A: According to R.A. 6657, 

Q: Describe how the following kanbans operate:d. Material kanbans

A: Kanban is continuous improvement, It is visual method of controlling production as part of Just in T...

Q: A painter is considering using a new high-tech paint roller.Yesterday he was able to paint three wal...

A: In old method the painter paints 3walls in 45 minutes In new method painter paints 2walls of the sam...

Q: List e some of the classic signs of an unfocused operation?

A: Operations include all those activities necessary to perform for any business, whether manufacturing...

Q: identify the steps in problem solu included Identify and define the problem.

A: Problem-solving can be defined as the process of solving any problem and implementation of the solut...

Q: Explain five different dimensions of a firm branding and outline the importance of a firm branded pr...

A: Different dimensions of a firm's branding: 1.Individual branding:This strategy used to allow the min...

Q: A 10-pound granulated white sugar costs $7.69, how much is the as-purchase price cost per pound?

A: Given, A 10-pound granulated white sugar costs $7.69

Q: Ram Roy’s firm has developed the following supply, demand, cost, and inventory data. Allocate produc...

A: Given information    Period  Regular Time  Overtime  Subcontract  Demand Forecast 1 30 10 5 40 ...

Q: George Kyparisis makes bowling balls in his Miami plant. With recent increases in his​ costs, he has...

A: productivity refers to an index that can be used by an organization to measure the outputs relative ...

Q: In order to improve quality in a facility, we should: Select one: O a. All of the choices O b. Give ...

A: Improvement in quality in the manufacturing process is vital to retain its quality standards and pro...

Q: In the PMT function, what is not true about the Num_periods argument? Group of answer choices It re...

A: Option C is correct.

Q: Please show work in Excel with all formulas. Thank you!

A: Given data is,  

Q: Raymond is in Cape Town and his friend Zach is in Port Elizabeth. Raymond knows that Zach’s business...

A: Offer - An offer is a statement of the terms on which the offeror is willing to be bound. It is the ...

Q: The mean service time (x¯) of a physician is 25 minutes with a standard deviation (σ) of 1 minute. U...

A: Answer- Cp=1.67, definitely capable

Q: A 5-dozen egg from Costco costs $10.19, how much does it cost per dozen and how much does it cost fo...

A: Given,   5 dozen egg = 10.19 Cost of egg per dozen = 10.19/5 = 2.038 per dozen Price of eff per doze...

Q: Lillian Fok is president of Lakefront​ Manufacturing, a producer of bicycle tires. Fok makes 1,000 t...

A: Formula:

Q: What cannot be used as a record source? A report Table Query Multitable query

A: Group of related field representing one entity such as data for one person , place, event, or concep...

Q: A company produces two products, A and B, which have profits of $9 and $7, respectively. Each unit o...

A: Given Information:   a) THe linear programming based on given information is as follows: Let x be t...

Q: Besides warehouse layout decisions, what are some otherapplications where ranking items according to...

A:  Some applications where ranking items according to “bang/buck” can be used are:

Q: Operations Management Question

A: Let, A and B are the production line and  X,Y,Z are three types of shoes (typw1, type2, type3) [AX i...

Q: a. With reference to the business model canvas, illustrate how the elements interact in ascertaining...

A: Business model canvas can also called Osterwalder business model and the elements of the business mo...

Q: Amazon has opened bookstores and announced the opening of convenience stores. How can these traditio...

A: Retail channels are the channels from where the final consumer or the customer purchases the product...

Q: Compare the expensive restaurant, fast-food restaurant, and cafeteria in terms of process characteri...

A: The expensive fast- food restaurant can be chosen as Pizza Hut and the cafeteria could be the CCD. O...

Q: Hokey​ Min's Kleen Karpet cleaned 85 rugs in​ October, consuming the following​ resources:   ...

A: Given Labor = 520 at $17 per hour Solvent = 125 gallons at $8 per gallon Machine rental = 24 days at...

Q: What type of layout(s) would be appropriate for:a. A grocery store?b. Home construction?c. Electroni...

A: Let’s first understand the meaning of Layout and types of Layouts. Layout can be defined as the basi...

Q: hroughout North America. Because of pressure for lower selling prices, New City Muffler has had disa...

A: Art Conroy is an assistant controller of the New City Muffler, Inc., which is a sister concern of New...

Q: Differentiate between SMEs and public sector organisations.

A: SMEs are the small and mid-size enterprises in which the business maintain the revenue assets and em...

Q: Petroleum be produced from crude oil is considered a system Select one: O a. Project Ob. Batch Oc. C...

A: Crude oil is described as the petroleum that is not refined, occurs naturally and it consists of dep...

Q: Construct a process flowchart of a process with which youare familiar. Identify bottlenecks, potenti...

A: A process flowchart is a graphical portrayal of a business cycle through a flowchart. It's utilized ...

Q: A manufacturing firm has an annual demand of 43,200 gaskets. The annual carrying cost is $3 per gask...

A: Given: Annual demand = 43,200 gaskets Annual carrying cost = $3 per gasket Ordering cost = $50 Annu...

Q: Puff ‘n’ Stuff Services is a small company that assembles mailings for clients in the Atlanta area. ...

A: Click to see the answer

Q: What is the difference between a manufacturing business, a service business, and a marketing interme...

A: A manufacturing business is the process of converting the raw materials into tangible finished goods...

Q: Ahmed is a customer representative working in a reputable organization. Ahmed smiles and acts polite...

A: Ahmed is a customer representative working in a reputable organization. Ahmed smiles and acts polite...

Q: In a manufacturing system, the technique of deciding how to assign work to specific work stations (m...

A: b. Line balancing

Q: Topic: Production/Operations ManagementCharacters:Don Bradish, recently hired to remedy problems mee...

A: As you have posted a question with multiple parts, we will provide answers to the first 3 parts. Kin...

Q: If Melanie adds an additional server at Clean Machine carwash, the service rate changes to an averag...

A: The waiting model helps in calculating the total time taken by server and customer for taking any se...

Q: Describe how expected activity times and variances can becomputed in a PERT network.

A: The technique or model designed to represent and analyze the task during the completion of time is k...