Question
Asked Sep 25, 2019
1 views

You are setting up a small business and have invested $10,000 to produce hand cream that will sell for $3.25 a bottle. Each bottle can be produced for $1.65. How many bottles of hand cream must you sell to break even?

check_circle

Expert Answer

Step 1

To determine the number of bottles requi...

Want to see the full answer?

See Solution

Check out a sample Q&A here.

Want to see this answer and more?

Solutions are written by subject experts who are available 24/7. Questions are typically answered within 1 hour.*

See Solution
*Response times may vary by subject and question.
Tagged in

Math

Algebra

Applications of Mathematics

Related Algebra Q&A

Find answers to questions asked by student like you

Show more Q&A add
question_answer

Q: sarah went to secondhand store and bought 2lps and 4 books for $109.94 . Adam bought 3 LPs and 2 boo...

A: Let’s price of one lps and one book be $x and $y respectively and total price of 2 Lps and 4 books b...

question_answer

Q: Airport administrators usually price airport parking at a rate that discourages people from using th...

A: a. The cost when the time t = 1.5 h is, 

question_answer

Q: A boat travels at a speed of 20 miles per hour in still water. It travels 48 miles upstream, and the...

A: Given information:A boat travels at a speed of 20 miles per hour in still water. It travels 48 miles...

question_answer

Q: A solution that is 20% salt is mixed with a solution that is 30% salt. Which of the following are no...

A: If we mix two solutions of concentration 20% salt, then resulting solution would have the same conce...

question_answer

Q: Can someone help me with this problem?

A: We’ll answer the first question since the exact one wasn’t specified. Please submit a new question s...

question_answer

Q: Approximately 490,000 birds were killed by wind turbines in a given country. It is estimated that th...

A: Total number of birds killed in the first year = 490,000Now after ten year this was become =900,000L...

question_answer

Q: Labor Charges Jason recently hired a landscaper to do some necessary work. The landscaper gave a quo...

A: Cost of the parts = $325Labor cost per hour = $67

question_answer

Q: Inequalities Complete the table below. Each row represents an inequality in Inequality Notation, as ...

A: Inequality notation and intervals of the corresponding graph are represented in the table:

question_answer

Q: Two investments earn an annual income of $946. One investment earns an annual simple interest rate o...

A: Let x denotes the first amount invested for 7.9% of simple interest. Then, the second amount investe...