You need to buy some chicken for dinner tonight. You found an ad showing that the store across town has it on sale for $2.99 a pound, which is cheaper than your usual neighborhood store, which sells it for $3.39 a pound. Is it worth the extra drive?First, determine what information you need to answer this question, then click here to display that info (along with other info).How much chicken will you be buying? 4 poundsHow much far are the two stores? My neighborhood store is 2.3 miles away, and takes about 7 minutes. The store across town is 8.7 miles away, and takes about 21 minutes.How kind of mileage does your car get? It averages about 19 miles per gallon in the city.How many gallons does your car hold? About 16 gallonsHow much is gas? About $3.89/gallon right now.Going to the further store is cheaperGoing to the close store is cheaperThe cheaper option saves you $Give your answer to the nearest cent.

Question
Asked Sep 13, 2019
88 views

You need to buy some chicken for dinner tonight. You found an ad showing that the store across town has it on sale for $2.99 a pound, which is cheaper than your usual neighborhood store, which sells it for $3.39 a pound. Is it worth the extra drive?

First, determine what information you need to answer this question, then click here to display that info (along with other info).

  • How much chicken will you be buying? 4 pounds
  • How much far are the two stores? My neighborhood store is 2.3 miles away, and takes about 7 minutes. The store across town is 8.7 miles away, and takes about 21 minutes.
  • How kind of mileage does your car get? It averages about 19 miles per gallon in the city.
  • How many gallons does your car hold? About 16 gallons
  • How much is gas? About $3.89/gallon right now.



  • Going to the further store is cheaper
  • Going to the close store is cheaper

The cheaper option saves you $

Give your answer to the nearest cent.

check_circle

Expert Answer

Step 1

To determine the better option (between the two stores)

Step 2

Work out the cost of 4 pounds of chicken plus the cost of gas in each case.  A denotes the store across the town, N  denotes the neighbourhood store.

Step 3

cost for store A ...

help_outline

Image Transcriptionclose

For store A cost of 4 pounds 4x2.99 11.96 8.7 Amount of gas = Cost of gas = x3.89 = 1.82 19 total cost 11.96 1.82 $13.78

fullscreen

Want to see the full answer?

See Solution

Check out a sample Q&A here.

Want to see this answer and more?

Solutions are written by subject experts who are available 24/7. Questions are typically answered within 1 hour.*

See Solution
*Response times may vary by subject and question.
Tagged in

Math

Advanced Math

Related Advanced Math Q&A

Find answers to questions asked by student like you
Show more Q&A
add
question_answer

Q: Let R, S, and T be sets. Let f: R -» S, and g: S -» T be maps. Assume we know that qf is 1-1 Must f ...

A: Given:

question_answer

Q: the book is "First Course on Fuzzy Theory and Applications"

A: Hey, since there are multiple subparts posted, we will answer first 4 questions. If you want any spe...

question_answer

Q: (3x3y3) (3x2y4)4

A: Simplify the given expression as,

question_answer

Q: Recall that for a set S, P(S) is its power set. Given two sets S and T, prove that S C T if and only...

A: Let S and T be two sets and P(S), P(T) are its power sets.Power set of a set is defined as the colle...

question_answer

Q: Let S be a set with a finite number of elements, and let f: S - S be a map _ (a) If fis onto, can If...

A: We are given that S is a set having finite number of elements and f : S-->S be a map.Before we go...

question_answer

Q: Using the method of undetermined coefficients, find the general solution to the differential equatio...

A: The given differential equation is y′″ - 3y″ - y = 4et                                    ...... (1)

question_answer

Q: 2. 3. By "Pythagorean triple" (a, b, c), Pythagoras and the Babylonians gave a formula for generatin...

A: Proof:It is enough to show that (2m, m2 – 1, m2 + 1) satisfies a2 + b2 = c2.

question_answer

Q: of 2 3. If you read 20 books this year, a. How many different sets of 6 books could you recommend so...

A: Total number of books read this year, n = 20(a) To find the number of different sets of 6 books that...

question_answer

Q: Question 1: Suppose that X is infinite. Show that the Fr ́echet filter on X is not an ultrafilter...

A: As per norms, Questions 1  is answered (multiple subparts).Question 2 may be posted separately, as i...