BuyFindarrow_forward

College Physics

11th Edition
Raymond A. Serway + 1 other
ISBN: 9781305952300

Solutions

Chapter
Section
BuyFindarrow_forward

College Physics

11th Edition
Raymond A. Serway + 1 other
ISBN: 9781305952300
Textbook Problem

If electrical energy costs $0.12 per kilowatt-hour, how much does it cost to (a) burn a 100-W lightbulb for 24 h? (b) Operate an electric oven for 5.0 h if it carries a current of 20.0 A at 220 V?

(a)

To determine
The cost of electrical energy required to light. 100W bulb for 24hours

Explanation

Given Info: The cost of one kilowatt –hour of electrical energy is $0.12 power needed to operate bulb is 100W . Bulb is switched on for 24hours .

Explanation:

Formula to calculate the energy used by bulb is,

E=PΔt

  • E is the energy used by bulb
  • P is the power of bulb,
  • Δt is the time period for which light is switched on

Substitute 100W for P and 24hours for Δt in the above equation to find E ,

E=(100W)(1

(b)

To determine
The cost of electrical energy required to operate an electric oven

Still sussing out bartleby?

Check out a sample textbook solution.

See a sample solution

The Solution to Your Study Problems

Bartleby provides explanations to thousands of textbook problems written by our experts, many with advanced degrees!

Get Started

Additional Science Solutions

Find more solutions based on key concepts

Show solutions add

To plan a healthy diet that correctly assigns the needed amounts of food from each food group, the diet planner...

Nutrition: Concepts and Controversies - Standalone book (MindTap Course List)

How can glucose be utilized to produce ribose for RNA synthesis?

Introduction to General, Organic and Biochemistry

Differentiate between simple and conjugate proteins.

Chemistry for Today: General, Organic, and Biochemistry

Assume the battery in Figure CQ31.8a is replaced by an AC source and the switch is held closed. If held down, t...

Physics for Scientists and Engineers, Technology Update (No access codes included)