close solutoin list

Costs per equivalent unit and production costs Based on the data in Exercise 20-14, determine the following: a. Cost of beginning work in process inventory completed in November b. Cost of units transferred to the next department during November c. Cost of ending work in process inventory on November 30 d. Costs per equivalent unit of direct materials and conversion included in the November 1 beginning work in process e. The November increase or decrea.se in costs per equivalent unit for direct materials and conversion from the previous month

BuyFind

Accounting

27th Edition
WARREN + 5 others
Publisher: Cengage Learning,
ISBN: 9781337272094
BuyFind

Accounting

27th Edition
WARREN + 5 others
Publisher: Cengage Learning,
ISBN: 9781337272094

Solutions

Chapter
Section
Chapter 20, Problem 20.15EX
Textbook Problem

Costs per equivalent unit and production costs

Based on the data in Exercise 20-14, determine the following:

a. Cost of beginning work in process inventory completed in November

b. Cost of units transferred to the next department during November

c. Cost of ending work in process inventory on November 30

d. Costs per equivalent unit of direct materials and conversion included in the November 1 beginning work in process

e. The November increase or decrea.se in costs per equivalent unit for direct materials and conversion from the previous month

Expert Solution

(a)

To determine

Process costs

It is a method of cost accounting, which is used where the production is continuous, and the product needs various processes to complete. This method is used to ascertain the cost of the product at each process or stage of production.

Equivalents units for production

The activity of a processing department in terms of fully completed units is known as equivalent units. It includes the completed units of direct materials and conversion cost of beginning work in process, units completed and transferred out, and ending work in process.

Cost per unit

Total unit cost is the cost incurred by the company to produce one unit of product. The unit cost is calculated by dividing the units produced with the total cost.

(a)

To Determine: The costs of beginning work in process inventory completed in November.

Explanation of Solution

Calculate costs of beginning work in process inventory completed in November as shown below:

Particulars Units (A) Per unit (B) Amount (A × B)
Beginning work in process balance $10,566
Add: Conversion costs incurred during the period
Expert Solution

(b)

To determine
The cost of units transferred to the next department during November.

Expert Solution

(c)

To determine
The cost of ending work in process inventory on November 30.

Expert Solution

(d)

To determine
The cost per equivalent unit for direct materials and conversion costs including beginning inventory.

Expert Solution

(e)

To determine
The equivalent cost per unit increase or decrease comparing current month to previous month.

Want to see this answer and more?

Bartleby provides explanations to thousands of textbook problems written by our experts, many with advanced degrees!

See solution

Chapter 20 Solutions

Accounting
Show all chapter solutions
Ch. 20 - Job order versus process costing Which of the...Ch. 20 - Job order versus process costing Which of the...Ch. 20 - Units to be assigned costs Eve Cosmetics Company...Ch. 20 - Units to be assigned costs Keystone Steel Company...Ch. 20 - Equivalent units of materials cost The Filling...Ch. 20 - Equivalent units of materials cost The Rolling...Ch. 20 - Equivalent units of conversion costs The Filling...Ch. 20 - Equivalent units of conversion costs The Rolling...Ch. 20 - Cost per equivalent unit The cost of direct...Ch. 20 - Cost per equivalent unit The cast of direct...Ch. 20 - Cost of units transferred out and ending work in...Ch. 20 - Cost of units transferred out and ending work in...Ch. 20 - Process cost journal entries The cost of materials...Ch. 20 - Process cost journal entries The cost of materials...Ch. 20 - Using process costs for decision making The costs...Ch. 20 - Using process costs for decision making The costs...Ch. 20 - Entries for materials cost flows in a process cost...Ch. 20 - Flowchart of accounts related to service and...Ch. 20 - Entries for flow of factory costs for process cost...Ch. 20 - Factory overhead rate, entry for applying factory...Ch. 20 - Equivalent units of production The Converting...Ch. 20 - Equivalent units of production Units of production...Ch. 20 - Equivalent units of production The following...Ch. 20 - Costs per equivalent unit a. Based on the data in...Ch. 20 - Equivalent units of production Kellogg Company...Ch. 20 - Costs per equivalent unit Georgia Products Inc....Ch. 20 - Equivalent units of production and related costs...Ch. 20 - Cost of units completed and in process a. Based on...Ch. 20 - Errors in equivalent unit computation Napco...Ch. 20 - Cost per equivalent unit The following information...Ch. 20 - Costs per equivalent unit and production costs...Ch. 20 - Cost of production report The debits to Work in...Ch. 20 - Cost of production report The Culling Department...Ch. 20 - Cost of production and journal entries AccuBlade...Ch. 20 - Cost of production and journal entries Lighthouse...Ch. 20 - Process costing for a service company Madison...Ch. 20 - Decision making Mystic Bottling Company bottles...Ch. 20 - Decision making Fix Paper Inc. produces...Ch. 20 - Lean manufacturing The following are some quotes...Ch. 20 - Equivalent units of production: average cost...Ch. 20 - Equivalent units of production: average cost...Ch. 20 - Equivalent units of production: average cost...Ch. 20 - Equivalent units of production and related costs...Ch. 20 - Cost per equivalent unit: average cost method The...Ch. 20 - Cost of production report: average cost method The...Ch. 20 - Cost of production report: average cost method...Ch. 20 - Entries for process cost system Pori Ormond Carpel...Ch. 20 - Cost of production report Arabica Highland Coffee...Ch. 20 - Equivalent units and related costs; cost of...Ch. 20 - Work in process account data for two months; cost...Ch. 20 - Cost of production report: average cost method...Ch. 20 - Entries for process cost system Preston Grover...Ch. 20 - Cost of production report Bavarian Chocolate...Ch. 20 - Equivalent units and related costs; cost of...Ch. 20 - Work in process account data for two months; cost...Ch. 20 - Cost of production report: average cost method...Ch. 20 - Ethics in Action Assume that you are the division...Ch. 20 - Communication Jamarcus Bradshaw, plant, manager of...Ch. 20 - Accounting for materials costs In papermaking...Ch. 20 - Analyzing unit costs Midstate Containers Inc....

Additional Business Textbook Solutions

Find more solutions based on key concepts
Show solutions
CORPORATE VALUATION Barrett Industries Invests a large sum of money in RD; as a result, it retains and reinvest...

Fundamentals of Financial Management, Concise Edition (with Thomson ONE - Business School Edition, 1 term (6 months) Printed Access Card) (MindTap Course List)

List the five steps followed under the retail method of estimating inventory.

College Accounting, Chapters 1-27 (New in Accounting from Heintz and Parry)