BuyFindarrow_forward

Practical Management Science

6th Edition
WINSTON + 1 other
Publisher: Cengage,
ISBN: 9781337406659

Solutions

Chapter
Section
BuyFindarrow_forward

Practical Management Science

6th Edition
WINSTON + 1 other
Publisher: Cengage,
ISBN: 9781337406659
Chapter 7, Problem 68P
Textbook Problem
5 views

Four items are for sale in the Dollar Value store. The product and sum of their prices is $7.11. What is the price of each item?

Summary Introduction

To determine: The price of each item.

Non-linear programming (NLP):

Non-linear programming (NLP) is used in complex optimization problems where the objectives or constraints or sometimes both are non-linear functions of the decision variables. A model can be termed as non-linear for more than one reason.

Explanation of Solution

Model:

This model makes the sum is equal to 7.11 by letting the first price (in pennies) be 711 subtracting from the rest. There are bounds on the other items so that the solver does not run infinitely.

For instance, the third highest price cannot be more than the cube root of 7.11. If it is not the product would be greater than 7...

Still sussing out bartleby?

Check out a sample textbook solution.

See a sample solution

The Solution to Your Study Problems

Bartleby provides explanations to thousands of textbook problems written by our experts, many with advanced degrees!

Get Started

Chapter 7 Solutions

Practical Management Science
Show all chapter solutions
add
Ch. 7.3 - ELECTRICITY PRICING AT FLORIDA POWER AND LIGHT...Ch. 7.3 - In the electricity pricing model in Example 7.4,...Ch. 7.3 - Continuing Problem 6, suppose the company is...Ch. 7.3 - PRICING SUITS AT SULLIVANS Sullivans is a retailer...Ch. 7.3 - Continuing the previous problem (the model in part...Ch. 7.4 - In estimating the advertising response function in...Ch. 7.4 - The best-fitting advertising response function in...Ch. 7.4 - In judging the fit of the estimated response...Ch. 7.4 - Starting with the solution to the advertising...Ch. 7.4 - The preceding problem indicates how fewer...Ch. 7.4 - In the solution to the advertising selection model...Ch. 7.4 - The advertising response function in Equation...Ch. 7.4 - In Example 7.5, we implied that each of the five...Ch. 7.5 - The Lafferty Company wants to locate a warehouse...Ch. 7.5 - The Lafferty Company wants to locate a warehouse...Ch. 7.5 - The Lafferty Company wants to locate a warehouse...Ch. 7.5 - The Lafferty Company wants to locate a warehouse...Ch. 7.6 - The file P07_28.xlsx lists the scores of all NFL...Ch. 7.6 - Carry out the suggestion in Modeling Issue 3. That...Ch. 7.6 - Carry out the suggestion in Modeling Issue 2 for...Ch. 7.6 - The file P07_31.xlsx contains scores on all of the...Ch. 7.6 - By the time you are reading this, the 2016 NFL...Ch. 7.6 - By the time you are reading this, the 20162017 NBA...Ch. 7.6 - The method for rating teams in Example 7.8 is...Ch. 7.7 - For each of the following, answer whether it makes...Ch. 7.7 - Add a new stock, stock 4, to the model in Example...Ch. 7.7 - In the model in Example 7.9, stock 2 is not in the...Ch. 7.7 - The stocks in Example 7.9 are all positively...Ch. 7.7 - The file P07_39.xlsx contains historical monthly...Ch. 7.7 - This problem continues using the data from the...Ch. 7.7 - Continuing the previous problem, find the...Ch. 7.7 - In many cases, the portfolio return is at least...Ch. 7.8 - Given the data in the file Stock Beta.xlsx,...Ch. 7.8 - Solve the previous problem, but analyze GE instead...Ch. 7 - Suppose Ford currently sells 250,000 Ford Mustangs...Ch. 7 - Suppose the current exchange rate is 115 yen per...Ch. 7 - Another way to derive a demand function is to...Ch. 7 - A company produces widgets at plants 1 and 2. It...Ch. 7 - If a monopolist produces q units, she can charge...Ch. 7 - It costs a company 15 to purchase an hour of labor...Ch. 7 - In the previous problem, what is the minimum-cost...Ch. 7 - The cost per day of running a hospital is 300,000...Ch. 7 - Two companies are producing widgets. It costs the...Ch. 7 - A company manufactures two products. If it charges...Ch. 7 - A brewing company has 100,000 to spend on...Ch. 7 - QH Company advertises during soap operas and...Ch. 7 - A beer company has divided Bloomington into two...Ch. 7 - A company uses raw material to produce two...Ch. 7 - JJ has given you 12 million to spend on...Ch. 7 - Based on Kolesar and Blum (1973). Suppose that a...Ch. 7 - A company has five factories. The x- and...Ch. 7 - Monroe County is trying to determine where to...Ch. 7 - Consider three investments. You are given the...Ch. 7 - You have 50,000 to invest in three stocks. Let Ri...Ch. 7 - An oil company must determine how many barrels of...Ch. 7 - Suppose that you are hiring a weather forecaster...Ch. 7 - The cost of producing x units of a product during...Ch. 7 - Four items are for sale in the Dollar Value store....Ch. 7 - Most economies have a goal of maximizing the...Ch. 7 - Each morning during rush hour, 10,000 people want...Ch. 7 - Based on Grossman and Hart (1983). A salesperson...Ch. 7 - Find the minimum perimeter rectangle having area...Ch. 7 - You are given that the two nonhypotenuse sides of...Ch. 7 - A cylindrical soda can has a volume of 20 cubic...Ch. 7 - City B is 10 miles downstream from city A. City A...Ch. 7 - You can swim two miles per hour and run six miles...Ch. 7 - A triangle has a 5-inch side and a 12-inch side....Ch. 7 - Your company is about to market a new golf club....Ch. 7 - For the product mix examples (Examples 3.1 and 3.2...Ch. 7 - For the oil blending example (Example 4.4 in...Ch. 7 - For the aggregate planning example (Example 4.3 in...Ch. 7 - Consider the sports ratings model in section 7.6....Ch. 7 - Consider the sports ratings model in section 7.6....Ch. 7 - UE is going to invest 400 million to acquire...Ch. 7 - Your family owns a large farm that can grow wheat,...Ch. 7 - GMS Stock Hedging Kate Torelli, a security analyst...Ch. 7 - GMS Stock Hedging Kate Torelli, a security analyst...Ch. 7 - GMS Stock Hedging Kate Torelli, a security analyst...Ch. 7 - GMS Stock Hedging Kate Torelli, a security analyst...

Additional Business Textbook Solutions

Find more solutions based on key concepts
Show solutions add
Explain the calculation of net sales and net purchases.

College Accounting (Book Only): A Career Approach

What are the main purposes of internal controls over cash receipts?

College Accounting, Chapters 1-27 (New in Accounting from Heintz and Parry)

When does a country become an exporter of a good? An importer?

Principles of Macroeconomics (MindTap Course List)

The present value of a perpetuity is equal to the payment on the annuity, PMT, divided by the interest rate, I:...

Fundamentals of Financial Management, Concise Edition (with Thomson ONE - Business School Edition, 1 term (6 months) Printed Access Card) (MindTap Course List)

Why should policymakers think about incentives?

Principles of Microeconomics (MindTap Course List)

Which one is best?

Foundations of Business (MindTap Course List)