Unitron Corporation The RSV method has a number of twists that can result in many different unit costs for the five
Question 1 products. For inventory costing purposes, any The idea here is to construct a "Produced systematic cost allocation system will do. The basic
As/Sold As Matrix" (400,000 x 400,000). Obviously, idea of the relative sales value scheme is that all sales the possible combinations are endless, so how does one should show gross margin percent equal to the average choose a "best" approach? The "best" solution is to gross margin percent across the full joint product set. start with demand for the highest value product (405) This average is 19% [(246 - 200) (246)]. This does and work back unsold production to the
…show more content…
Otherwise, given the of $456), it is necessary to consider all 6000 of the uncertainly about by-product revenues in the case, even items shipped to be 401's. This means violating the average cost calculation becomes very complex. the costing rule. Use a 401 cost, not a 402 cost, for If the "by-product" units (400s) are the 402's shipped as 401's. considered a joint product, the average cost is $0.40 per unit ($200,000 ( 500,000 units).
This question in the case is a set-up to see if But, whether 400's are considered joint you will be more concerned about consistent products or by-products doesn't really change the application of rules or consistent application of the economics of the toy company offer. The "Relevant basic idea underlying the rules. Our experience is that Cost" for the "seconds," for purposes of evaluating most students see the rules as more important than the this offer is Opportunity Cost. concept! They will use method (A) here far more often If I sell them now for $0.15, will I lose an than method (B). We believe only method (B) is opportunity to sell them later for enough more than proper, but we have had CPAs argue otherwise in class! $0.15 to make up for the time value of the foregone cash Since some 402's will be sold as 401's during inflow? the year anyway, the issue really is one of Annual output is 100,000 units and inventory manufacturing scheduling! Is it
The most suitable costing method Yeltin should adopt is the practical capacity in order to remove the factor of uncertain budgeted sales figure. For this approach and the practical capacity of 65000-22000 units, then the revised overhead costs come out to be $30. With the inclusion of material and labor costs, the cost of the cartridge stand at $52 and the additional royalty expense of $10 raises the overall per unit cost to $62. The selling price of the cartridge is fixed at $150. With this selling price, the gross margin is equal to $88. The gross margin percentage is equal to 59%. In comparison to the budgeted volume, the gross margin has increased by 14%. See below
Consider a product line with 50% gross margins (after subtracting volume-related expenses from prices). The cost for handling an individual customer order is SEK 750, and the extra cost to handle a production order for a non-stocked item is SEK 2,250.
2. Assume that there is no January 1, 20X7, inventory; no variances are allocated to inventory; and the firm uses a “full absorption” approach to product costing. Compute:
In order to maximize the total profit, the monthly production plan should be 1900 unit/month for Model S and 650 unit/month
One important step in defining the price of any given product is to define an interval where it would be beneficial both for the company and for the costumers. The minimum value that we could possible charge for each product is the average production cost, which is $444 (without tooling) and $208 (with tooling). On the upper side of the interval we have the value that is perceived by the customer. This is the so called Perceived-Value Pricing. Perceived-Value is a multidimensional vector, usually in its dimensions we have: product performance, warranty quality, customer support, company’s reputation, etc... In order to compute Perceived-Value of the CMI cushion pads we are going to compute the saving by using CMI pads instead of the conventional ones. Next will be presented the data
7. Though numbers given in the cost data can not be contested, I would definitely contest the way total cost has been computed. The item 345 department operates within a large manufacturing facility that churns out number of other products too. Hence judging the profitability of item 345 on the basis of total cost is not practical.
If the company sells 172,983 units of the Velcro product, 211,801 units of the Metal product, and 268,943 units of the Nylon product, the company will indeed break even overall. However, the apparent break-evens for two of the products are higher than their normal annual sales.
(a) The firm will produce 4 units of output. At that level, marginal revenue ($25) is greater than marginal cost ($15), but as close to equality as possible. Total profit will be $90 ($160 – $70).
We must calculate the average stock on hand for each item (safety stock + ½ order lot size), and must calculate the cost per item (unit cost plus freight). For the first item—gas ranges—a safety stock of 40 units is maintained, and ½ the order lot size is 100 units, for a total inventory in stock of 140 units. Unit cost ($100) plus freight ($20) equals $120. Multiplying average inventory (140) times $120 equals $16,800. Doing all the items on table gives a total of $96,175. Because this is a 10% sample, the total parts inventory would be worth $961,750. Inventory carrying costs on this, at 20% per year, would be
The Specialty Toys Company faces a challenge of deciding how many units of a new toy should be purchased to meet anticipated sales demand. If too few are purchased, sales will be lost; if too many are purchased, profits will be reduced because of low prices realized in clearance sales. Here, I will help to analyze an appropriate order quantity for the company.
The unit selling price at 150,000 units is $0.17. The expected unit selling price for 25,000 units is $0.1.
1. Candice Corporation has decided to introduce a new product. The product can be manufactured using either a capital-intensive or labor-intensive method. The manufacturing method will not affect the quality or sales of the product. The estimated manufacturing costs of the two methods are as follows:
The Martinez Company has decided to introduce a new product and would like to evaluate the costs of manufacturing through capital intensive and labor intensive manufacturing methods to determine which of the two methods to employ. The values to be used in the evaluation for capital intensive manufacturing are direct materials at $5 per unit, direct labor at $6 per unit, a variable overhead of $3 per unit, and fixed manufacturing costs of $2,508,000. The values for material, labor, and overhead are summed to find the total variable cost of $14. The labor intensive values are direct materials at $5.50 per unit, direct labor at $8 per
First, we have identified if there is really an insufficiency in the amount of selling prices set by the Sales Department, in reference to Exhibit 1 of the case. We did this through identifying the maximum amount of overhead costs that the company can incur for the three products and comparing it with the total overhead costs. See Table 1 for details.
Because each product has a different contribution margin percentage, the volume required for each break-even point would be different and will not add up to the company’s overall break-even volume of 1,100,000 units; the overall break-even volume assumes that there is only one contribution margin percentage which is :