Sample bartleby Q&A Solution
You ask questions, our tutors answer
Browse
Question

Company "A" started the period with 85 units in beginning inventory that cost $2.60 each. During the period, the company purchased inventory items as follows. Company sold 315 units after purchase 3 for $10.80 each. Purchase, No. of Items, Cost
1 290 $ 3.10
2 195 $ 3.20
3 50 $ 3.60
Companies cost of goods sold under FIFO would be

Answer
fullscreen
fullscreen

Therefore, the Cost of goods sold: $ 934