Question

A bat and a ball cost $1.10. The bat costs one dollar more than the ball. How much does the ball cost??

Expert Solution

Want to see the full answer?

Check out a sample Q&A here
Blurred answer
Students who’ve seen this question also like:
Algebra: Structure And Method, Book 1
Algebra: Structure And Method, Book 1
(REV)00 Edition Edition
ISBN: 9780395977224
Author: Richard G. Brown, Mary P. Dolciani, Robert H. Sorgenfrey, William L. Cole
Publisher: McDougal Littell
Not helpful? See similar books
Algebra: Structure And Method, Book 1
marketing sidebar icon
Want to see this answer and more?
Experts are waiting 24/7 to provide step-by-step solutions in as fast as 30 minutes!*
*Response times may vary by subject and question complexity. Median response time is 34 minutes for paid subscribers and may be longer for promotional offers.

Related Advanced Math Q&A

Find answers to questions asked by students like you.

Q: A 4-H Club group is raising pigs to show at the County Fair. Each pig eats 2.2 pounds of grain a…

A: We have to solve the problem

Q: 32. A number equals four less than three times the number. What is the number?

A: 32. Given that A number equals four less than three times the number. Let  Number is x According to…

Q: You are going to an amusement park. It costs $15 to get in and $2 for each ride, r.

A: Click to see the answer

Q: Seven less than a number divided by 3 is five

A: Click to see the answer

Q: 5 Rashid is paid by the hour. He earned $50 for a 4-hour workday. How much does he earn for a 5-hour…

A: Click to see the answer

Q: a dentist has an annual salary of $151,850. the income tax the dentist has to pay is 8% what is the…

A: Click to see the answer

Q: a dentist has an annual salary of $151,850. the income tax the dentist has to pay is 8% what is the…

A: Annual salary=$151850 Income tax=8%

Q: You just drove your car 500 miles and used 20 gallons of gas. You know that the gas tank on your car…

A: Click to see the answer

Q: If two pizzas cost as much as three cakes, and if one cake costs $6, how much do five pizzas cost?…

A: Click to see the answer

Q: A group of people ordered pencils. The bill was ​$0.55. If the original price of each was 6 cents…

A: Click to see the answer

Q: A plane travels with the wind a distance of 3200 miles in 5 hours. It can travel 3360 miles against…

A: Click to see the answer

Q: Instructions to make a dress say that the length of a piece of silver fabric should be 70 inches…

A: Let length of piece of silver fabric be x. Let length of piece of brown fabric be y. We know that…

Q: A rental car company charges $30 plus 30 cents per each mile driven.Part1.   The Total cost for…

A: Calculate the total cost for 400 miles and than add the extra charges.

Q: house and a lot appraised at $212,400 . If the value of the house is five times value of the lot,…

A: Click to see the answer

Q: The cost of operating a car depends on the mileage m that your cargets the cost per gallon of , and…

A: Number of gallon required to cover distance =Total miles coveres/miles covered by per gallon.

Q: When a certain drug was administered to a patient, the number of milligrams that remain in the…

A: Click to see the answer

Q: A traveling salesman figures it costs 31 cents for every mile he drives his car. How much does it…

A: From given information, observe that the cost to travel for one mile is 31 cents.Compute the cost to…

Q: Working with your cousin, you can split a cord of firewood in 5 hours. Working alone, your cousin…

A: Given you and your cousin can split a cord of firewood

Q: While planning a hiking trip, you examine a map of the trail you are going on a hike. The scale on…

A: Let the trail is x miles long.  Given that 2 inches represent 3 miles.  And we have 12 inches…

Q: at the LA County fair it cost four dollars per ticket nine dollars for a one time processing fee. at…

A: Click to see the answer

Q: Ten bagels and four muffins cost $13. Five bagels and eight muffins cost $14. How much does a bagel…

A: Cost of 10 Bagels and 4 muffins = 13 => 10x + 4y =13              -----1 Cost of 5 Bagels and 8…

Q: 15.) In a week, Tara earns $15 less than three times what Carrie earns. Tara earns $105. How much…

A: Click to see the answer

Q: Eleven less than seven times a number is five more than six times the number.Find the number.

A: Assume the number be 'x' Then by the question's condition,  Eleven less than seven times the number…

Q: Eleven less than seven times a number is five more than six times the number.Find the number.

A: Let X be required number Seven times required number = 7X Eleven less than seven times required…

Q: A garden is in the shape of a rectangle 23 feet long and 18 feet wide. If fencing costs $4 a foot,…

A: A garden is in the shape of a rectangle 23 feet long and 18 feet wide.If fencing costs $4 a foot, to…

Q: 21. The total cost of a piece of brownie and a cup of coffee is $7.50. The cost of the brownie is of…

A: You can solve this question using linear equation in one variable. take on of the cost to be x and…

Q: Four movie tickets cost $30.00. Five concert tickets cost $36.00. Does the movie or the concert cost…

A: Click to see the answer

Q: To do a rope trick a magician needs to cut a piece of rope so that one piece is one third the length…

A: Click to see the answer

Q: The playing field for a particular sport is a rectangle whose length is 4 feet more than twice the…

A: Find length and width using perimeter of the rectangle.

Q: Marc, Kai, and Chris ordered 3 dozen boneless hot wings to share while they watched the game. Marc…

A: Click to see the answer

Q: It cost 4 dollars to enter the fair. Each ride costs 2 dollars and 50 cent. You have 21 dollars and…

A: Click to see the answer

Q: Suppose that customers will buy ? units of a product when the price is (40−?)/5 dollars each. 1.…

A: Suppose that customers will buy q units of a product when the price is (40−q)/5 dollars each.

Q: 3. The perimeter of a rectangle is 84. The length is 10 more than three times the width. Find the…

A: The objective of the question is determine the length and width of the rectangle.

Q: How do I solve the blank questions

A: 2. The value of PS is 0.50. which is probability of success. The probability of failure is,…

Q: The wood on the back deck of a house needs waterproofing. The shape of the deck is a rectangle with…

A: Click to see the answer

Q: One rule of thumb in the fast-food restaurant business is a "4 times markup": The price of a food…

A: We have been given that the cost of ingredients used in making a taco is $1.50. As per the thumb…

Q: One rule of thumb in the fast-food restaurant business is a "4 times markup": The price of a food…

A: We have been given that the cost of ingredients used in making a taco is $1.50. As per the thumb…

Q: The list price, that means the price without a discount, for a new iPad is $650. The local Apple…

A: 20% of iPad price $650 is=650100×20=$130

Q: Devaughn's age is two times Sydney's age. The sum of their ages is 39. What is Sydney's age?

A: The age of Sydney.

Q: A bat and ball cost $1.10. The bat costs $1 more than the ball. How much is the ball?

A: Let the cost of the ball be $x and cost of bat be $y.

Q: Three less than a number

A: We can solve the given problem using the concept of linear algebra.

Knowledge Booster
Advanced Math
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, advanced-math and related others by exploring similar questions and additional content below.
Recommended textbooks for you
  • Algebra: Structure And Method, Book 1
    Algebra
    ISBN:9780395977224
    Author:Richard G. Brown, Mary P. Dolciani, Robert H. Sorgenfrey, William L. Cole
    Publisher:McDougal Littell
    Elementary Algebra
    Algebra
    ISBN:9780998625713
    Author:Lynn Marecek, MaryAnne Anthony-Smith
    Publisher:OpenStax - Rice University
    Glencoe Algebra 1, Student Edition, 9780079039897...
    Algebra
    ISBN:9780079039897
    Author:Carter
    Publisher:McGraw Hill
  • Holt Mcdougal Larson Pre-algebra: Student Edition...
    Algebra
    ISBN:9780547587776
    Author:HOLT MCDOUGAL
    Publisher:HOLT MCDOUGAL
    Intermediate Algebra
    Algebra
    ISBN:9780998625720
    Author:Lynn Marecek
    Publisher:OpenStax College
    Big Ideas Math A Bridge To Success Algebra 1: Stu...
    Algebra
    ISBN:9781680331141
    Author:HOUGHTON MIFFLIN HARCOURT
    Publisher:Houghton Mifflin Harcourt
  • Algebra: Structure And Method, Book 1
    Algebra
    ISBN:9780395977224
    Author:Richard G. Brown, Mary P. Dolciani, Robert H. Sorgenfrey, William L. Cole
    Publisher:McDougal Littell
    Elementary Algebra
    Algebra
    ISBN:9780998625713
    Author:Lynn Marecek, MaryAnne Anthony-Smith
    Publisher:OpenStax - Rice University
    Glencoe Algebra 1, Student Edition, 9780079039897...
    Algebra
    ISBN:9780079039897
    Author:Carter
    Publisher:McGraw Hill
    Holt Mcdougal Larson Pre-algebra: Student Edition...
    Algebra
    ISBN:9780547587776
    Author:HOLT MCDOUGAL
    Publisher:HOLT MCDOUGAL
    Intermediate Algebra
    Algebra
    ISBN:9780998625720
    Author:Lynn Marecek
    Publisher:OpenStax College
    Big Ideas Math A Bridge To Success Algebra 1: Stu...
    Algebra
    ISBN:9781680331141
    Author:HOUGHTON MIFFLIN HARCOURT
    Publisher:Houghton Mifflin Harcourt