A wireless store owner takes presale orders for a new smartphone and tablet. He gets 180 preorders for the smartphone and 170 orders for the tablet. The combined sale of the preorders is $177,250. If the price of a smartphone and a tablettogether is $1,005, find the cost of one smartphone and the cost of one tablet.What is the cost of one smartphone? $$What is the cost of one tablet?

Question
Asked Dec 21, 2019
14 views
A wireless store owner takes presale orders for a new smartphone and tablet. He gets 180 preorders for the smartphone and 170 orders for the tablet. The combined sale of the preorders is $177,250. If the price of a smartphone and a tablet
together is $1,005, find the cost of one smartphone and the cost of one tablet.
What is the cost of one smartphone? $
$
What is the cost of one tablet?
help_outline

Image Transcriptionclose

A wireless store owner takes presale orders for a new smartphone and tablet. He gets 180 preorders for the smartphone and 170 orders for the tablet. The combined sale of the preorders is $177,250. If the price of a smartphone and a tablet together is $1,005, find the cost of one smartphone and the cost of one tablet. What is the cost of one smartphone? $ $ What is the cost of one tablet?

fullscreen
check_circle

Expert Answer

Step 1

Let cost of one smart phone = $x 

cost of one tablet = $y

Step 2

Cost of 180 smart phones and170 tablets = 180x+170y

So, 180x+170y=177250

Step 3

Cost of one smart phone and one tablet = x+y&nbs...

Want to see the full answer?

See Solution

Check out a sample Q&A here.

Want to see this answer and more?

Solutions are written by subject experts who are available 24/7. Questions are typically answered within 1 hour.*

See Solution
*Response times may vary by subject and question.
Tagged in

Math

Algebra

Other