Question

If you have to travel 379 miles total from Lima to Toronto, and your car gets 28 miles per gallon and gas is $2.33 per gallon. What is your gas bill for your trip?

Expert Solution

Want to see the full answer?

Check out a sample Q&A here
Blurred answer
Students who’ve seen this question also like:
Elementary Algebra
Elementary Algebra
17th Edition
ISBN: 9780998625713
Author: Lynn Marecek, MaryAnne Anthony-Smith
Publisher: OpenStax - Rice University
Not helpful? See similar books
Elementary Algebra
Elementary Algebra
Foundations. 1.290TI
marketing sidebar icon
Want to see this answer and more?
Experts are waiting 24/7 to provide step-by-step solutions in as fast as 30 minutes!*
*Response times may vary by subject and question complexity. Median response time is 34 minutes for paid subscribers and may be longer for promotional offers.

Related Algebra Q&A

Find answers to questions asked by students like you.

Q: If your car gets 32 miles per gallon, how much does it cost you to drive 30 miles when gasoline…

A: Click to see the answer

Q: A liter of Malibu Rum costs $18.75. If 40% of the bottle remains, then what is the value of the…

A: We have that 1 liter of Malibu Rum costs $18.75.  The remaining content in the bottle is 40%.  Now,…

Q: A liter of Malibu Rum costs $18.75. If 40% of the bottle remains, then what is the value of the…

A: We know that 1l=1000ml. Also, x% of y=x100×y.

Q: If a cup of water is 8 ounces and 3 water bottles hold 6 cups, how much water will Ms. Muronji drink…

A: A cup of water = 8 ounces  3 water bottles hold= 6 cups

Q: If Tim pays $33 for 22 pounds of peanuts, how much would he pay for 15 pounds of peanuts.

A: Tim pays $33 for 22 pounds of peanuts, We need to calculate how much would he pay for 15 pounds of…

Q: If the price of 35 tons of steel is RO 250,000. Find the cost of 900 kg (Kilogram) of steel.

A: Given that the price of 35 tons of steel is RO 250,000.

Q: If the price of 35 tons of steel is RO 250,000. Find the cost of 900 kg (Kilogram) of steel.

A: Click to see the answer

Q: if a 24-oz bottle of water costs $2.16,what is the cost per ounce

A: It is given that 24-oz bottle of water costs $2.16. Which can be written in ratio form as, $2.16:24…

Q: If ana has 60 dollars and she give 3 dollars to 10 people how much money she has left

A: Click to see the answer

Q: If your car gets 30 miles per gallon, how much does it cost to drive 320 miles when gasoline costs…

A: Given Car gets 30 miles per gallon Gasoline costs=

Q: A liter of Malibu Rum costs $18.75. If 40% of the bottle remains, then what is the value of the…

A: Given, 100% of bottle cost is $18.75 Now, When 40% of bottle remains we have to find the value of…

Q: An engine repair cost a truck owner $1,187 in parts and labor. If the parts were $670 and the…

A: Click to see the answer

Q: While driving to Boston, Ellen passed a sign that read, "Boston 240 miles ." After she had driven…

A: Click to see the answer

Q: If your car gets 28 miles per​ gallon, how much does it cost to drive 390 miles when gasoline costs…

A: Given: Car gets 28 miles per gallon Gasoline costs = 3.40 Cost of 390 = ?

Q: If your car gets 26 miles per​ gallon, how much does it cost to drive 380 miles when gasoline costs…

A: According to the provided, A car gets 26 miles per​ gallon, and gasoline costs $2.80 per​ gallon.

Q: Isobel found that her car was getting 23 1/2 miles for each gallon of gasoline. If she filled her…

A: Solution:-    Given:-         Isobel  found  that  her car was getting  2312mi  for         each…

Q: If your car gets 25 miles per gallon, how much does it cost to drive 430 miles when gasoline costs…

A: Click to see the answer

Q: If a car gets 30 miles per gallon of gas, how many gallons of gas are needed to travel 345 miles?

A: Click to see the answer

Q: If a car gets 30 miles per gallon of gas, how many gallons of gas are needed to travel 345 miles?

A: Click to see the answer

Q: . The price of 8 sugar-coated donut and 4 cream-filled donuts is ₱228.00, whereas the price of 6…

A: Given that The price of 8 sugar-coated donut and 4 cream-filled donuts is ₱228.00, whereas the price…

Q: A taxi cab in myrtle beach charges 2$ per mile and 1$ for every person. If a taxi cab ride for two…

A: Given  charges for 1 mile = $2  Charge for one person = $1

Q: How much of a 70% orange juice drink must be mixed with 44 gallons of a 20% orange juice drink to…

A: Let x gallons of 70% orange juice drink must be mixed with 44 gallons of a 20% orange juice drink to…

Q: The admission fee at an amusement park is $4.25 for children and $7.00 for adults. On a certain day,…

A: Click to see the answer

Q: If a 46-piece set of stainless steel flatware costs $151.80 at a certain store, what is the cost (in…

A: To find, Substitute the given values into the formula.

Q: If pork chops cost $5.41 per pound, how much will you pay for 2 3/4 pounds?

A: The price of pork chops is $5.41 per pound. The required amount of pork is 234 pounds.

Q: If pork chops cost $5.41 per pound, how much will you pay for 2 3/4 pounds?

A: Click to see the answer

Q: An engineer charges $60 per hour and his assistant receives $20 per hour. For a certain job, a…

A: Calculation:Let x be the time that engineer worked.From the given information, we can form the…

Q: The admission fee at an amusement park is $3.75 for children and $6.00 for adults. On a certain day,…

A: Let the number of children be cAnd the number of adults be aSo the total number of persons is c+aBut…

Q: The admission fee at an amusement park is $3.75 for children and $6.00 for adults. On a certain day,…

A: Let number of children=x and number of adults=y

Q: the admission fee at an amusement park is 1.5 dollars for children and 4 dollars for adults. On a…

A: Click to see the answer

Q: Kathryn is traveling to Mexico and needs to exchange $490 into Mexican pesos.  If each dollar is…

A: Amount of money she have  = $490 Each dollar is worth 11.79 pesos i.e., $1 = 11.79 pesos

Q: Hailey signed up for a streaming music service that costs $14 per month. The service allows Hailey…

A: Click to see the answer

Q: How much would one slice of cheese cost if the cheese sold for $8.95 per pound, and the slice count…

A: Click to see the answer

Q: At the gym club, the ratio of girls to boys is 1 1/3 : 2. If there are 57 boys in the club; a. what…

A: Given,          At the gym club, the ratio of girls to boys is 113 : 2 . There are 57 boys in the…

Q: If a Burger plus 2 portion of fries cost $17.00 and 3 Burgers and 4 portion of fries cost $39.00,…

A: Let $x be the cost of Burger and $y be the cost of Fries. Now given that, a Burger plus 2 portion of…

Q: From a 24-foot roll of rubber hose, a person cuts length of 5(3/8) feet, 5(1/2) feet, and 6(1/4)…

A: Remark: We know that abc=ac+bc  Also, p-qr=pr-qr Given that length of the rubber hose is 24 foot.…

Q: the gas costs 3.99 a gallon, but there was a sales tax of 8% applied to that. what would cost be for…

A: Given : The costs of 1 gallon gas =3.99 Applied tax on costs of 1 gallon gas = 8% = 0.08

Q: How many gallons of 24% butterfat cream must be mixed with 500 gallons of 3% butterfat milk to…

A: Click to see the answer

Q: The Sugar Sweet Company will choose from two companies to transport its sugar to market. The first…

A: Click to see the answer

Q: How many gallons of a 15% sugar solution must be mixed with 5 gallons of a 40% sugar solution to…

A: Let the number of a gallon of 15% sugar solution must be mixed be X Then…

Q: A shipment of sugar fills 6 containers. If each container holds 3 3/4 tons of sugar, what is the…

A: Click to see the answer

Knowledge Booster
Algebra
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, algebra and related others by exploring similar questions and additional content below.
Recommended textbooks for you
  • Elementary Algebra
    Algebra
    ISBN:9780998625713
    Author:Lynn Marecek, MaryAnne Anthony-Smith
    Publisher:OpenStax - Rice University
    Algebra: Structure And Method, Book 1
    Algebra
    ISBN:9780395977224
    Author:Richard G. Brown, Mary P. Dolciani, Robert H. Sorgenfrey, William L. Cole
    Publisher:McDougal Littell
    Intermediate Algebra
    Algebra
    ISBN:9780998625720
    Author:Lynn Marecek
    Publisher:OpenStax College
  • College Algebra
    Algebra
    ISBN:9781938168383
    Author:Jay Abramson
    Publisher:OpenStax
    Elementary Geometry For College Students, 7e
    Geometry
    ISBN:9781337614085
    Author:Alexander, Daniel C.; Koeberlein, Geralyn M.
    Publisher:Cengage,
    Intermediate Algebra
    Algebra
    ISBN:9781285195728
    Author:Jerome E. Kaufmann, Karen L. Schwitters
    Publisher:Cengage Learning
  • Elementary Algebra
    Algebra
    ISBN:9780998625713
    Author:Lynn Marecek, MaryAnne Anthony-Smith
    Publisher:OpenStax - Rice University
    Algebra: Structure And Method, Book 1
    Algebra
    ISBN:9780395977224
    Author:Richard G. Brown, Mary P. Dolciani, Robert H. Sorgenfrey, William L. Cole
    Publisher:McDougal Littell
    Intermediate Algebra
    Algebra
    ISBN:9780998625720
    Author:Lynn Marecek
    Publisher:OpenStax College
    College Algebra
    Algebra
    ISBN:9781938168383
    Author:Jay Abramson
    Publisher:OpenStax
    Elementary Geometry For College Students, 7e
    Geometry
    ISBN:9781337614085
    Author:Alexander, Daniel C.; Koeberlein, Geralyn M.
    Publisher:Cengage,
    Intermediate Algebra
    Algebra
    ISBN:9781285195728
    Author:Jerome E. Kaufmann, Karen L. Schwitters
    Publisher:Cengage Learning