Question
Asked Jan 30, 2020
4 views

Saffron costs $368.00 per ounce. Determine how many grams you can purchase for $15.00.

check_circle

Expert Answer

Step 1

There are 28.34 grams in 1 ounce.

 

Cost of saffron of 1 ounce = $ 368

 

Cost of saffron of 28.34 grams = $ 368

Step 2

In $ 368, The quantity of saffron = 28. 34 grams

 

The quantity of saffron of cost $1 = 28.34 grams / 368

&...

Algebra homework question answer, step 2, image 1
fullscreen

Want to see the full answer?

See Solution

Check out a sample Q&A here.

Want to see this answer and more?

Solutions are written by subject experts who are available 24/7. Questions are typically answered within 1 hour.*

See Solution
*Response times may vary by subject and question.
Tagged in

Math

Algebra

Applications of Mathematics