Question
Asked Oct 14, 2019
3 views

The manager of a farmers market has 500 lb of grain that costs $1.20 per pound. How many pounds of meal costing 8.80 per pound should be mixed with the 500 lb of grain to produce a mixture that costs $1.05 per pound?

check_circle

Expert Answer

Step 1

Let x pounds of mea...

Want to see the full answer?

See Solution

Check out a sample Q&A here.

Want to see this answer and more?

Solutions are written by subject experts who are available 24/7. Questions are typically answered within 1 hour.*

See Solution
*Response times may vary by subject and question.
Tagged in

Math

Algebra

Equations and In-equations