Question
Asked Nov 11, 2019
12 views

A merchant wants to combine two classes of peanuts with nuts which costs are, respectively, of $1.5, $2.5 and $4 per pound. He wants to obtain 130 pounds of the mix that costs $3 per pound. How many pounds of each class will he need to use if he also wants the quantity of the peanuts of the cheapest variety, to be the double of the most expensive variety? 

Resolve using just equations (either first or second grade) and systems of equations. 

check_circle

Expert Answer

Step 1

To determine the no. of pounds of the peanuts of the cheapest and expensive variety and nuts.

Step 2

Given information:

The cost of two classes of peanuts is respectively $1.5, $2.5 per pound.

Cost of nuts is $4 per pound.

Step 3

Assumption:

Let quantity of nuts is z pounds.

quantity of peanuts of cheap variety is x poun...

Want to see the full answer?

See Solution

Check out a sample Q&A here.

Want to see this answer and more?

Solutions are written by subject experts who are available 24/7. Questions are typically answered within 1 hour.*

See Solution
*Response times may vary by subject and question.
Tagged in

Math

Algebra

Equations and In-equations