Skip to main content

Apex Brothers builds birdhouses for its customers. The average birdhouse is priced at $30. Labor costs for a birdhouse average $10 per birdhouse, material costs average $3 per birdhouse, and overhead costs average $5 per birdhousea.What is the labor productivity?b.What is the materials productivity?c.What is the total productivity?

Question
100%

Apex Brothers builds birdhouses for its customers. The average birdhouse is priced at $30. Labor costs for a birdhouse average $10 per birdhouse, material costs average $3 per birdhouse, and overhead costs average $5 per birdhouse

a.What is the labor productivity?
b.What is the materials productivity?
c.What is the total productivity?

Expert Solution

Want to see the full answer?

Check out a sample Q&A here
Blurred answer
Students who’ve seen this question also like:
Foundations of Business (MindTap Course List)
Foundations of Business (MindTap Course List)
6th Edition
ISBN: 9781337386920
Author: William M. Pride, Robert J. Hughes, Jack R. Kapoor
Publisher: Cengage Learning
Not helpful? See similar books
Foundations of Business (MindTap Course List)
Foundations of Business (MindTap Course List)
Producing Quality Goods And Services. 3DQ
Similar questions
To this solution
Learn more about
Overall Equipment Effectiveness
marketing sidebar icon
Want to see this answer and more?
Experts are waiting 24/7 to provide step-by-step solutions in as fast as 30 minutes!*
*Response times may vary by subject and question complexity. Median response time is 34 minutes for paid subscribers and may be longer for promotional offers.

Related Operations Management Q&A

Find answers to questions asked by students like you.

Q: A dressmaker manufactures fashionable clothing. In a specific week, employees worked 360 hours to…

A: Productivity = Output  / Input Input = 360 hrs Output = (52*90) + (80*200) = 4680 + 16000 = 20680

Q: a) Labor productivity per labor hour for these tires​ = 2.50 ​tires/labor hour ​(round your response…

A: Formula:

Q: A cook makes 300 hamburgers which is sold $5 each. According the accounting department reports that…

A: Find the Given details below: Given Details: Produced Hamburgers 300   Selling Price (Standard)…

Q: A cook makes 300 hamburgers which is sold $5 each. According the accounting department reports that…

A: Given: Labor cost= $100 Raw material cost= $50 Overhead cost= $250 Revenue per unit= $5 Units of…

Q: A) Compute labor productivity under each system. Use carts per worker per hour as the measure of…

A: Company X makes shopping carts which is planning to buy new equipment. The following is the…

Q: Hint: Recall that productivity is defined as the amnount of goods and services$ a worker can produce…

A: Given - Year Physical capital Labor force Labour hours Output 2018 40 20 900 7200 2019 120 40…

Q: A furniture manufacturing company working on a40 hour per week basis makes 100 chairs. The sales…

A: Given data is, Working hours = 40hrs/week Chairs produced = 100/week Direct materials €700 Direct…

Q: A furniture manufacturing company working on a 40 hour per week basis makes 100 chairs. The sales…

A: Note:- We’ll answer the first three subparts of the question since the exact one wasn’t specified.…

Q: A cook makes 300 hamburgers which is sold $5 each. According the accounting department reports that…

A: Below is the solution:-

Q: Compute the multifactor productivity measure for each of the weeks shown for production of chocolate…

A: Formula:

Q: The following table shows data on the average number of customers processed by several bank service…

A: Given data The following formula will calculate labor productivity

Q: A company that processes fruits and vegetables is able to produce 1000 cases of canned peaches in 8…

A: Please refer next step for the answer

Q: a. Calculate the productivity in terms of revenue per dollar of input. (Round your intermediate…

A: Solution a) Current Average time = 40 minutes Cost = 40×2=$80Productivity (revenue per…

Q: Lillian Fok is president of Lakefront Manufacturing,a producer of bicycle tires. Fok makes 1,000…

A: Formula:

Q: Given a bakery located opposite to your proposed service restaurant makes 1,500 loaves per month…

A: Labor productivity measures the hourly output of the economy of the country. It states the amount of…

Q: Cost Control, Quality, and Productivity Each summer, the Harbour Report…

A: The largest businesses in the world are in the Automotive industry in which thousands of people are…

Q: Factors that may influence the measurement of productivity are   a. quality.   b. external…

A: Productivity measurement is the determination that how well the company used the inputs to achieve…

Q: Compute the multifactor productivity measure for each of the weeks shown for production of choc-…

A: Productivity is defined as the concept of efficiency of production with respect to the inputs. These…

Q: 3. Calculate the total productivity of a sales person in alpha company knowing that he sold 100…

A: Productivity is the ability to manufacture products and services effectively and efficiently.

Q: Alyssa’s Custom Cakes currently sells 5 birthday, 2 wedding, and 3 specialty cakes each month for…

A: a. Total revenue for the month:5 cakes ×$50 per cake = $ 2502 wedding cake ×$150 per cake = $ 3003…

Q: Kleen Karpets cleaned 5000 square feet of rugs last month, consuming 400 hours of labor at $10 per…

A: Given information: Total rugs (R)                         = 5,000 square feetLabor hours (LH)…

Q: Gibson Valves produces cast bronze valves on an assembly line. If 1750 valves are produced in an…

A: Productivity = output / input    output = 1750 valves  input =  7 hours

Q: snip

A: Productivity is generally characterized as a proportion between the yield volume and the volume of…

Q: snip

A: Productivity, in economics, measures yield per unit of information, like labor, capital or some…

Q: Compute the multifactor productivity measure for each of the four weeks shown for production of…

A: We need to first calculate the following things. The labor cost per week = 40 hours x $16 = $640 The…

Q: 1-1. Tried and True Clothing has opened four new stores in col- lege towns across the state. Data on…

A: Below is the solution:-

Q: Q2/ A company is manufacturing mechanical parts. In the first year, this company manufactured 200 kg…

A: Find the given details below: Given Details Year Manufactured Output(Units) (Kg) Raw materials…

Q: Compute the multifactor productivity measure for each of the weeks shown for production of chocolate…

A: Click to see the answer

Q: Tried and True Clothing has opened four new stores in col-lege towns across the state. Data on…

A: Labor Productivity means the hourly outcomes produced by laborers for an organization. It shows each…

Q: Productivity was 1.22 in period 3, and productivity was 6.32 in period 14. What is the annualized…

A: Productivity is the ability of the company or employees to produce the products and services…

Q: A wrapping paper company produced 2,000 rolls of paper one day. Standard price is $0.75/roll. Labor…

A: Labour cost =160 Material cost= 50 Overhead = 320 Quality Produced at standard price =2000* 0.75

Q: A company that processes fruits and vegetables is able to produce 1000 cases of canned peaches in 8…

A: arrangement:  Genuine work hour=8hr  absolute no.of employees=4  Absolute working hours…

Q: 1. Nasrin, Rashed and Tahmid run a Chocolate manufacturing company. Their production runs 30-hour…

A: Note 1: - Since we can answer only up to three subparts, we will answer the first three(a, b, and c)…

Q: Hokey Min's Kleen Karpet cleaned 85 rugs in October, consuming the following resources: 550 hours at…

A: Given that, Labor cost = 550 * 7 =  $9350Solvent cost = 100 * 5 = $500Machine rental cost = 22 * 50…

Q: okey​ Min's Kleen Karpet cleaned 85 rugs in​ October, consuming the following​ resources:…

A: Click to see the answer

Q: Bear Lake Seafood produces 782 boxes of seafood per day. There are 3 working shifts, each is 5-hour.…

A: 782 boxes seafood per day 3 working shifts=5*3=15 hours 25 employs per shift Utility cost=$67

Q: Bear Lake Seafood produces 652 boxes of seafood per day. There are 3 working shifts, each is 7-hour.…

A: Find the given details below: Given Details: Production (output) 652 Boxes per day Working…

Q: The following table shows data on the average number of customers processed by several bank service…

A: Formula: Answer:

Q: The following table presents the data extracted from the records of Al-Nour Company during the first…

A: Productivity is the effectiveness of the production of labor and products communicated by some…

Q: Many believe that productivity is the essence of operationsmanagement. Suggest reasons to support…

A: Productivity refers to the efficiency & effectiveness of completing a task. Operation…

Q: Many believe that productivity is the essence of operationsmanagement. Suggest reasons to support…

A: Productivity is the ratio of the output of any production process to the given input resources.…

Q: The following table shows data on the average number of customers processed by several bank service…

A: Given , hourly wage rate is $25 overhead rate = 1.0 times labour cost and , material cost = $ 5 per…

Q: An operation in a company has 25% scrap rate. It produces 2000 units in a ten-hour day. The units…

A: ANSWER IS AS BELOW:

Q: A manager checked production records and found that a worker produced 168 units while working 40…

A: The question is related Productivity. It means Production per hour. The Productivity is calculated…

Q: 54. Construct a suitable productivity index from the following information anc nterpret your result…

A: THE ANSWER IS AS BELOW:

Q: Mr Store who runs his photocopy business working8 hours per day process 100 scripts. He estimates…

A: 1) Production = 100 scripts per day Entire cost per day = labor cost + material cost + daily…

Q: A property title search firm is contemplating using online software to increase its search…

A: Formula:

Q: A property title search firm is contemplating using online software to increase its search…

A: Current Company- Average time=40 minutes Cost= Average time x researcher cost = 40 x $2 =$80…

Q: (c) What is the multifactor productivity for True Value? (Round answer to 4 decimal places, e.g.…

A: Given data is Output = 96 pairs Working hours - 8 per day Labor cost = $504 Energy cost = $8 Machine…

Q: fikile furnishers manufactures wooden tables for local market.  outputs= 560 500. number of workers…

A: Below is the solution:-

Knowledge Booster
Operations Management
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, operations-management and related others by exploring similar questions and additional content below.
Similar questions
  • A dressmaker manufactures fashionable clothing. In a specific week, employees worked 360 hours to produce a batch of 132 garments, 52 of which were “second” (defective), which will be sold for $ 90 each in the store for factory sales. The remaining 80 garments will be sold to retail distributors at a price of $ 200 each. What is the labor productivity ratio?
    The following data is for production of chocolate bars over a four-week period. Assume 40-hour weeks and an hourly wage of $12. Overhead is 1.5 times weekly labor cost. Material cost is $6 per pound.   Week Output (units) Worker Material (lbs.) 1 2 3 4 30,000 33,600 32,200 35,400 6 7 7 8 450 470 460 480   Compute the multifactor productivity measure for each of the four weeks.   What do the figures suggest? Compute the productivity growth from week 1 to week 4.
    A furniture manufacturing company working on a 40 hour per week basis makes 100 chairs. The sales price is €70 each, and the company has the following costs: • Direct materials €700 • Direct labor €300 • Overhead €500 a) Calculate the productivity of the company. b) What will be the new productivity if the company decides to make 135 chairs per week? c) If the company decides to improve productivity through materials costs reduction only, how much these costs must be reduced in order to achieve a 10 percent increase in total productivity? d) If the company repeats the same exercise as in (c) above, but through labour costs reduction, how much these costs must be reduced in order to achieve a 10 percent increase in total productivity?
  • Lillian Fok is president of Lakefront​ Manufacturing, a producer of bicycle tires. Fok makes 1,000 tires per day with the following​ resources:                                                                                                        ​Labor: 400 hours per day ​@ ​ $12.50 per hour Raw​ Material: 21,000 pounds per day​ @ ​$1.00 per pound ​Energy: ​$5,000 per day ​Capital: ​$10,000 per day ​a) Labor productivity per labor hour for these tires​ = 2.52.5 ​tires/labor hour ​(round your response to two decimal​ places). ​b) Multifactor productivity for these tires​ = 0.02440.0244 ​tires/dollar ​(round your response to four decimal​ places). ​c) The percent change in multifactor productivity if Fok can reduce the energy bill by ​$1,000 per day without cutting production or changing any other inputs​ = nothing​% ​(enter your response as a percentage rounded to two decimal​ places).
    A furniture manufacturing company working on a 40hour per week basis makes 100 chairs. The sales price is €70 each,and the company has the following costs:◆ Direct materials €700◆ Direct labor €300◆ Overhead €500a) Calculate the productivity of the company.b) What will be the new productivity if the company decides tomake 135 chairs per week?c) If the company decides to improve productivity throughmaterials costs reduction only, how much these costs must bereduced in order to achieve a 10 percent increase in total productivity?d) If the company repeats the same exercise as in (c) above, butthrough labour costs reduction, how much these costs mustbe reduced in order to achieve a 10 percent increase in totalproductivity?
    Given the following information, calculate the multifactor productivity in terms of revenue per multifactor cost. (In other words, use money in the numerator and denominator.)Units produced: 5,000Standard price: $30/unitLabor input: 500 hoursCost of labor: $25/hourCost of materials: $5,000Cost of overhead: 2x labor costA) State the formulaB) Determine the unit of measure for the numeratorC) Determine the unit of measure for the denominatorD) Calculate ProductivityD) Interpret the results
    • SEE MORE QUESTIONS
    Recommended textbooks for you
  • Foundations of Business (MindTap Course List)
    Marketing
    ISBN:9781337386920
    Author:William M. Pride, Robert J. Hughes, Jack R. Kapoor
    Publisher:Cengage Learning
    Foundations of Business - Standalone book (MindTa...
    Marketing
    ISBN:9781285193946
    Author:William M. Pride, Robert J. Hughes, Jack R. Kapoor
    Publisher:Cengage Learning
  • Foundations of Business (MindTap Course List)
    Marketing
    ISBN:9781337386920
    Author:William M. Pride, Robert J. Hughes, Jack R. Kapoor
    Publisher:Cengage Learning
    Foundations of Business - Standalone book (MindTa...
    Marketing
    ISBN:9781285193946
    Author:William M. Pride, Robert J. Hughes, Jack R. Kapoor
    Publisher:Cengage Learning