
Miller Company’s total sales are $120,000. The company’s direct labor cost is $15,000, which represents 30% of its total conversion cost and 40% of its total prime cost. Its total selling and administrative expense is $18,000 and its only variable selling and administrative expense is a sales commission of 5% of sales. The company maintains no beginning or ending inventories and its manufacturing
Required:
1. What is the total manufacturing overhead cost?
2. What is the total direct materials cost?
3. What is the total
4. What is the total variable selling and administrative cost?
5. What is the total variable cost?
6. What is the total fixed cost?
7. What is the total contribution margin?

Trending nowThis is a popular solution!
Step by stepSolved in 8 steps with 7 images

- Nonearrow_forwardBolman Inc has only variable costs and fixed costs. A review of the company's records disclosed that when 200,000 units were produced, fixed manufacturing costs amounted to S800,000 and the cost per unit manufactured totaled $11.00. On the basis of this information, how much cost would the firm anticipate at an activity level of 202,000 units. a $1,608,00 b $2,.200,00 c $2,214,000 d $2,222,000arrow_forward! Required information [The following information applies to the questions displayed below.] Martinez Company's relevant range of production is 7,500 units to 12,500 units. When it produces and sells 10,000 units, its average costs per unit are as follows: Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Fixed manufacturing overhead Fixed selling expense Fixed administrative expense Sales commissions Variable administrative expense 2. For financial accounting purposes, what is the total amount of period costs incurred to sell 10,000 units? (Do not round intermediate calculations.) X Answer is complete but not entirely correct. $ 65.000 x Average Cost Per Unit $ 6.30 $ 3.80 $ 1.50 $ 4.00 $ 3.30 $ 2.00 $ 1.00 $ 0.50 Total period costarrow_forward
- give me answer pleasearrow_forward! Required information [The following information applies to the questions displayed below.] Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $240 and $162, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $5 per pound. The company has the capacity to annually produce 131,000 units of each product. Its average cost per unit for each product at this level of activity is given below: Direct materials. Direct labor Variable manufacturing overhead Traceable fixed manufacturing overhead Variable selling expenses Common fixed expenses Total cost per unit Alpha $ 35 Pounds of raw materials per unit 48 27 35 Alpha 32 35 $ 212 The company's traceable fixed manufacturing overhead is avoidable, whereas its common fixed expenses are unavoidable and have been allocated to products based on sales dollars. Betal $ 15 23 11. How many pounds of raw material are needed to make one unit of each of the two products? 25 38 28 30 $ 159 Betaarrow_forwardSagararrow_forward
- AccountingAccountingISBN:9781337272094Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.Publisher:Cengage Learning,Accounting Information SystemsAccountingISBN:9781337619202Author:Hall, James A.Publisher:Cengage Learning,
- Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...AccountingISBN:9780134475585Author:Srikant M. Datar, Madhav V. RajanPublisher:PEARSONIntermediate AccountingAccountingISBN:9781259722660Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M ThomasPublisher:McGraw-Hill EducationFinancial and Managerial AccountingAccountingISBN:9781259726705Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting PrinciplesPublisher:McGraw-Hill Education





