menu
bartleby
search
close search
Hit Return to see all results

The New England produces two cheese spread by blending mild cheddar cheese with extra sharp cheddar cheese. These cheese spreads are packages in 12-ounce containers, which are then sold to distributors throughout the Northeast. The regular blend contains 80% mild cheddar and 20% extra sharp, and Zest blend contains 60% mild cheddar and 40% extra sharp. This year, a local dairy cooperative offered to provide up to 8100 pounds of mid cheddar cheese for $1.20 per pound and up to 3000 pounds of extra sharp cheddar cheese for $1.40 per pound. The cost to blend and package the cheese spreads, excluding the cost of the cheese, is $0.20 per container. If each container of Zesty is sold for $2.20, how many containers o Regular and Zesty should New England Cheese produce?

Question

The New England produces two cheese spread by blending mild cheddar cheese with extra sharp cheddar cheese. These cheese spreads are packages in 12-ounce containers, which are then sold to distributors throughout the Northeast. The regular blend contains 80% mild cheddar and 20% extra sharp, and Zest blend contains 60% mild cheddar and 40% extra sharp. This year, a local dairy cooperative offered to provide up to 8100 pounds of mid cheddar cheese for $1.20 per pound and up to 3000 pounds of extra sharp cheddar cheese for $1.40 per pound. The cost to blend and package the cheese spreads, excluding the cost of the cheese, is $0.20 per container. If each container of Zesty is sold for $2.20, how many containers o Regular and Zesty should New England Cheese produce?

check_circleAnswer
Step 1

Consider X and Y represents regular cheese and zesty cheese quantity

So,Sales revenue 

fullscreen
Step 2

Manufacturing cost is 

fullscreen
Step 3

After that the manufactur...

fullscreen

Want to see the full answer?

See Solution

Check out a sample Q&A here.

Want to see this answer and more?

Our solutions are written by experts, many with advanced degrees, and available 24/7

See Solution
Tagged in

Business

Operations Management

Related Operations Management Q&A

Find answers to questions asked by student like you

Show more Q&A add
question_answer

Q: Case Study: Managing Employee Benefits: Strategic Benefits Planning at Makers Craft Makers Crafts...

A: Part AMakers crafts is a leader in the crafts business. Easy Crafts, a new company of this field giv...

question_answer

Q: Please assist in detailed explanation on the following question in Project Scheduling: 1) - A compan...

A: Since it has been mentioned that the arcs need to be labelled with activity name and duration it is ...

question_answer

Q: Innis Investments manages funds for a number of companies and wealthy clients. The investment strate...

A: Here we have to consider 2 assumptions1.X units in stock fund is2.Y units in money market fund is Th...

question_answer

Q: 7. 41 Develop a context diagram and level-0 diagram for the hospital pharmacy system described in th...

A: Context diagram for the hospital pharmacy system is shown below:

question_answer

Q: What should a company do if no one is available internally and the company has a policy of promotion...

A: The policy of promotion from within:It is the policy of the firm stating that the promotion opportun...

question_answer

Q: Kendrik is in charge of his company's subsidiary in Beijing. He recently received a large bonus chec...

A: Incentives are used to reward appropriate managerial behavior. It is one of the aspects of organizat...

question_answer

Q: Organizational Behavior (17th edition) stephen Robbin What is bounded rationality? How is it related...

A: Bounded rationality and its relation with decision making:Bounded rationality is the concept that ca...

question_answer

Q: What are the key decision rules for managers facing flat or declining markets?

A: 1. Transformational Innovation:In case of the declining market, organizations are required to introd...

question_answer

Q: I'm not certain where to start with this questionDetermine the productivity for each month. Assume l...

A: consider given data:Month Cost of labourcost of materialoutputJanuary400$50008000February350$3500700...

Sorry about that. What wasn’t helpful?