Question
7. Consider an applesauce recipe that says
4 cup apples +-cup sugar +-cup water = 4 cups applesauce.
4
2
a. What is the ratio of cups of apples to cups of sugar?
b. What is the ratio of cups of sugar to cups of water?
c. What is the ratio of cups of water to cups of sugar?
d. How would you "balance' this equation ifyou wanted to have only whole num-
bers of cups? Rewrite the recipe using only whole nu
expand button
Transcribed Image Text:7. Consider an applesauce recipe that says 4 cup apples +-cup sugar +-cup water = 4 cups applesauce. 4 2 a. What is the ratio of cups of apples to cups of sugar? b. What is the ratio of cups of sugar to cups of water? c. What is the ratio of cups of water to cups of sugar? d. How would you "balance' this equation ifyou wanted to have only whole num- bers of cups? Rewrite the recipe using only whole nu
Expert Solution

Want to see the full answer?

Check out a sample Q&A here
Blurred answer
Students who’ve seen this question also like:
Algebra and Trigonometry (6th Edition)
Algebra and Trigonometry (6th Edition)
6th Edition
ISBN: 9780134463216
Author: Robert F. Blitzer
Publisher: PEARSON
Not helpful? See similar books
Algebra and Trigonometry (6th Edition)
Algebra and Trigonometry (6th Edition)
Prerequisites: Fundamental Concepts Of Algebra. 1MCCP
marketing sidebar icon
Want to see this answer and more?
Experts are waiting 24/7 to provide step-by-step solutions in as fast as 30 minutes!*
*Response times may vary by subject and question complexity. Median response time is 34 minutes for paid subscribers and may be longer for promotional offers.

Related Algebra Q&A

Find answers to questions asked by students like you.

Q: will you need to make 48 dozen rolls? 5 If you have a party for 70 people and your require 8 lbs. of…

A: As per our guidelines we are allowed to do 1 question at a time. Please post other questions next…

Q: If the car she rents averages 12 kilometers per liter, how many miles per gallon would that be? If…

A: Click to see the answer

Q: 13 A cookie Recipe NORMALLY calls for 4 cups of flouR aNd 2 cups of sugar Angelica ONly has 2 cups…

A: Click to see the answer

Q: (1) The price of gasoline is $1.23 per gallon. If a vehicle mileage is 24 miles per gallon, how much…

A: Since you have asked multiple question, we will solve the first question for you. . If you want any…

Q: If 5 peppers cost $3.40, how many peppers can be bought with $20? 29 13 I 15 30

A: Solving the problem by finding the number of peppers that costs $20.

Q: $6. Given two cell phone plans, how would ou determine the number of minutes when he cost would be…

A: In general, cell phone plan consist of an initial subscription fee and cost for each minutes. That…

Q: 8. If a ream of bond paper is 500 pcs, how much is the price of each sheet if one ream cost is P330?…

A: 8) One ream of  bond paper consists of 500 pieces. Cost of one ream of is P330. That is,  cost of…

Q: 5. If the bridge toll for one car is d dollars, in terms of d and c, what is the total cost in…

A: Given that Bridge toll for 1 Car is   d dollars  then Bridge toll for c cars is cd dollars

Q: 4. A jacket costs $45 and tax is 6%. How much would the jacket cost with tax included?

A: Click to see the answer

Q: If milk is $2.12 per half gallon, eggs are $0.85 per doz, flour is $1.95 for 5 lb, sugar is $2.05…

A: Since you have asked multiple questions, we will solve the first question for you. If you want any…

Q: In a college classroom the ratio of math majors to non-math majors is 3:12. If there are 60 students…

A: To find the number of students that are math majors

Q: On a hiking trip, the ratio of the number of children to the number of adults is 3 to 5. Which of…

A: Assume, the ratio of number of children to the number of adults is x to y, it means Number of…

Q: 12. The ratio of flour to water is 5 to 3 in a proper bread dough. The Swedish Chef plans to use 15…

A: The ratio of flour to water is 5 ratio 3

Q: 4. The tickets for a dance recital cost $5.00 for adults and $2.00 for chil- dren. If the total…

A: First we made algebraic equation of the situation then solve the equations using elimination method.

Q: 4. The ratio of Heidi's money to that of Sally's is 5: 7. If Sally has PhP 40.00 more than Heidi,…

A: Given - The ratio of Heidi's money to that of Sally's is 5 : 7. To find - If Sally has PhP 40.00…

Q: 10 students want pancakes and 2 students want waffles. What is the ratio of the number of students…

A: Click to see the answer

Q: 7. The ratio of students to professionals in a conference is 2 : 3. If there are 60 participants…

A: This question is based on ratio and can be understood easily. I will show the process in the next…

Q: 2- How many liras would be lost if a product sold for 560 liras with a 12% profit was sold with 18%…

A: Click to see the answer

Q: PREDICT The ratio of hardbacks to paperbacks in the school library was 5 to 2. If there were 600…

A: See answer in Step 2

Q: The population of Norway is 5.23 million and the population of Washington is 7.41 million a)…

A: Given Population of Norway =5.23 million Population of Washington =7.41 million

Q: You can purchase a pound of cleaned romaine lettuce for $1.69. You can also purchase 1 whole head of…

A: For cleaned romaine lettuce, The cost of a pound=$1.69Thus, cost per pound, c1=$1.69 per pound Yeild…

Q: The total number of students enrolled at Hebron is 1,800 students. If the ratio of boys to girls is…

A: Click to see the answer

Q: b) Your sister notices that she needs three times as much baking powder as salt in this recipe. What…

A: Explanation: The ratio of baking powder to salt will be 3:1. As It is given that she needs 3 times…

Q: 15. Suppose that Penny wants to buy 14 burgers and 8 steaks. Would she be able to get all that food…

A: Given, Penny wants to buy 14 burgers and 8 steaks Weight of each burger = 0.5 pounds Weight of each…

Q: Sometimes medications are dispenced in ounces. We know that one cup contains 8 ounces. Mary took 3/4…

A: Click to see the answer

Q: 1. Jim got 30 questions correct out of a total of 35. What was the percentage he got correct? 2…

A: 1. Given Data: The total number of questions is: N=35 The total number of questions that Jim got…

Q: 1) A container with 2 gallons of weed killer can spray 3 , lawns. How many gallons would it take to…

A: Click to see the answer

Q: A middle school has a student to teacher ratio of 15 to 1. This middle school feeds into a high…

A: Click to see the answer

Q: Need help on 13

A: Click to see the answer

Q: 3.) Donna's recipe for chocolate truffles requires a ratio of 60 cups of flour to 12 cups of salt to…

A: It is given that 60 cups of sugar: 12 cups of salt: 36 cups of sugar. We have to find how many cups…

Q: 14. A Canadian football field is 110 yards long and an American football field is 100 yards long.…

A: As per guidelines we can solve only one question at a time. If you need more answers kindly repost…

Q: Answer the following questions 1. A computer charges 3 pesos for each page printed. 3. 4. 6. No. of…

A: Click to see the answer

Q: A landscaper wants to install a border around a small rectangular lap pool. The pool measures 12…

A: Click to see the answer

Q: 3 burgers and 2 drinks cost $35.00  2 burgers and 1 drink cost $22.00 what is the cost of each…

A: Let the cost of burgers = $x The cost of drink = $y Hence, 3x + 2y = 35 ------(1) 2x + y = 22…

Q: In a city, there are 11 public and 5 private swimming pools. On weekends, 6 of the pools are open.…

A: The city has 11 public swimming pools and 5 private swimming pools. So, there are a total of (11+5)…

Q: (11) Suppose you have a rectangle in front of you and a rectangular prism in front of you. Please…

A: Given that, There is a rectangle and a rectangular prism in front of you. Ans we have to find the…

Q: A map of Amy's city is drawn to scale. The actual distance from her home to her school is 9.5 miles,…

A: Given:- A map of Amy's city is drawn to scale. The actual distance from her home to her school is…

Q: A new venue just opened in downtown Canton, and they are in the process of deciding how many people…

A: Click to see the answer

Q: 4. Trey used dried fruit and nuts to make 42 ounces of trail mix. The ratio of fruit to nuts is 4:3.…

A: Given Total mixture= 42 ounces Ratio fruits to nut =4:3

Q: 18) Four pencils and two pens cost $.74. Six pencils and five pens cost $1.53. How much greater is…

A: Let consider that pencils cost= xAnd pen cost is =y

Q: 18) Four pencils and two pens cost $.74. Six pencils and five pens cost $1.53. How much greater is…

A: Click to see the answer

Q: Alice bought 8 pens, 9 notebooks, 2 yellow pads, and 1 correction tape. Each of the items costs PhP…

A: Click to see the answer

Q: Alice bought 8 pens, 9 notebooks, 2 yellow pads, and 1 correction tape. Each of the items costs PhP…

A: We have to find how much change would she get if she paid PhP 1000 by using Polya’s 4 step method.

Q: A ratio is equal to 5:7 ,if it's antecedent is 35 ,what is the consequent

A: let the anttecedent is  5x     and   cosequent    is   7x

Q: A ratio is equal to 5:7 ,if it's antecedent is 35 ,what is the consequent

A: A ratio is equal to 5:7 ,if it's antecedent is 35 ,what is the consequent

Q: A ratio is equal to 5:7 ,if it's antecedent is 35 ,what is the consequent

A: Antecedent is defined as the first term of a ratio and the second term  of the ratio is defined as…

Q: A ratio is equal to 5:7 ,if it's antecedent is 35 ,what is the consequent

A: In comparing two quantities of the same kind, the fraction, which expresses by how many times the…

Q: A ratio is equal to 5:7 ,if it's antecedent is 35 ,what is the consequent

A: Click to see the answer

Q: How many females own a sports car? Jehmiah was given the problem to the left. Jehmiah answered 84.…

A: Click to see the answer

Q: The original price of a hat is reduced by 20%. The sale price is $15. What was the original price?…

A: How we find original price:                    Original price=  Sale price1-Discount

Knowledge Booster
Recommended textbooks for you
  • Algebra and Trigonometry (6th Edition)
    Algebra
    ISBN:9780134463216
    Author:Robert F. Blitzer
    Publisher:PEARSON
    Contemporary Abstract Algebra
    Algebra
    ISBN:9781305657960
    Author:Joseph Gallian
    Publisher:Cengage Learning
    Linear Algebra: A Modern Introduction
    Algebra
    ISBN:9781285463247
    Author:David Poole
    Publisher:Cengage Learning
  • Algebra And Trigonometry (11th Edition)
    Algebra
    ISBN:9780135163078
    Author:Michael Sullivan
    Publisher:PEARSON
    Introduction to Linear Algebra, Fifth Edition
    Algebra
    ISBN:9780980232776
    Author:Gilbert Strang
    Publisher:Wellesley-Cambridge Press
    College Algebra (Collegiate Math)
    Algebra
    ISBN:9780077836344
    Author:Julie Miller, Donna Gerken
    Publisher:McGraw-Hill Education
  • Algebra and Trigonometry (6th Edition)
    Algebra
    ISBN:9780134463216
    Author:Robert F. Blitzer
    Publisher:PEARSON
    Contemporary Abstract Algebra
    Algebra
    ISBN:9781305657960
    Author:Joseph Gallian
    Publisher:Cengage Learning
    Linear Algebra: A Modern Introduction
    Algebra
    ISBN:9781285463247
    Author:David Poole
    Publisher:Cengage Learning
    Algebra And Trigonometry (11th Edition)
    Algebra
    ISBN:9780135163078
    Author:Michael Sullivan
    Publisher:PEARSON
    Introduction to Linear Algebra, Fifth Edition
    Algebra
    ISBN:9780980232776
    Author:Gilbert Strang
    Publisher:Wellesley-Cambridge Press
    College Algebra (Collegiate Math)
    Algebra
    ISBN:9780077836344
    Author:Julie Miller, Donna Gerken
    Publisher:McGraw-Hill Education