Question

A coffee merchant combines coffee costing $4.50 per pound with coffee costing $4.00 per pound. How many pounds of each should be used to make 30 lb of a blend costing $4.20 per pound?

$4.50/lb coffee lb
$4.00/lb coffee lb

Expert Answer

Want to see the step-by-step answer?

See Answer

Check out a sample Q&A here.

Want to see this answer and more?

Experts are waiting 24/7 to provide step-by-step solutions in as fast as 30 minutes!*

See Answer
*Response times vary by subject and question complexity. Median response time is 34 minutes and may be longer for new subjects.
Tagged in
MathAlgebra

Equations and In-equations

Related Algebra Q&A

Find answers to questions asked by student like you
Show more Q&A