Question

A store is having a sale on jelly beans and trail mix. For 3 pounds of jelly beans and 2 pounds of trail mix, the total cost is $12. For 5 pounds or jelly beans and 6 pounds of trail mix, the total cos is $30. Find the cost for each pike or jelly beans and each pound of trail mix.

Expert Answer

Want to see the step-by-step answer?

Check out a sample Q&A here.

Want to see this answer and more?

Experts are waiting 24/7 to provide step-by-step solutions in as fast as 30 minutes!*

*Response times may vary by subject and question complexity. Median response time is 34 minutes for paid subscribers and may be longer for promotional offers.
Tagged in
Math
Algebra