Question

A washer costs 25% more than a dryer. If the store clerk gave a 10% discount for the dryer and a 20% discount for the washer, how much is the washer before the discount if you paid 1900 dollars.

Expert Solution

Want to see the full answer?

Check out a sample Q&A here
Blurred answer
Students who’ve seen this question also like:
Algebra: Structure And Method, Book 1
Algebra: Structure And Method, Book 1
(REV)00 Edition Edition
ISBN: 9780395977224
Author: Richard G. Brown, Mary P. Dolciani, Robert H. Sorgenfrey, William L. Cole
Publisher: McDougal Littell
Not helpful? See similar books
Algebra: Structure And Method, Book 1
Algebra: Structure And Method, Book 1
Solving Equation And Problems. 1ST
marketing sidebar icon
Want to see this answer and more?
Experts are waiting 24/7 to provide step-by-step solutions in as fast as 30 minutes!*
*Response times may vary by subject and question complexity. Median response time is 34 minutes for paid subscribers and may be longer for promotional offers.

Related Algebra Q&A

Find answers to questions asked by students like you.

Q: Last month Albert earned half of what Betty earned, while Betty earned $5000 more than what Calvin…

A: Click to see the answer

Q: A seamstress purchases 30 rolls of white fabric and 25 rolls of color fabric. If the cost of each…

A: We have to find what percent of the total cost of fabric is the price of one roll of white fabric.

Q: A man bought a cow and a calf for 990 dollars, paying 8 times as much for thecow as for the calf.…

A: Let, x = the cost of the calf.   The cow costs 8 times as much, s So it costs = 8x.

Q: A group of people would like to buy a vacation cabin for $600,000, sharing the cost equally. If they…

A: Let number of people in the group be x. Cost of vacation cabin=$600,000 Cost of vacation cabin is…

Q: A group of people would like to buy a vacation cabin for $600,000, sharing the cost equally. If they…

A: Click to see the answer

Q: A bushel is equal to eight gallons and a peck is one-fourth of a bushel. If the price is $20 per…

A: Given: A bushel is equal to eight gallons. That is,               1 bushel=8 gallons…

Q: A bushel is equal to eight gallons and a peck is one-fourth of a bushel. If the price is $20 per…

A: Given: One bushel = 8 gallons   (i) One peck = 14 of a bushel.   (ii) Price for one peck = $20 To…

Q: A mountain cabin on 1 acre of land costs 30,000 dollars. If the land cost 4times as much as the…

A: Let the cost of the cabin=x  So the cost of the land=4x

Q: Jane and her two friends will rent an apartment for $725 a month, but Jane will pay double what each…

A: Click to see the answer

Q: A health club charges a one-time initiation fee and a monthly fee. John paid 100 dollars for 2…

A: Given:A health club charges a one-time initiation fee and a monthly fee. John paid 100 dollars for 2…

Q: ailey signed up for a streaming music service that costs $14 per month. The service allows Hailey to…

A: Click to see the answer

Q: Jane and her two friends will rent an apartment for $875 a month, but Jane will pay double what each…

A: Let x represents the one persons share of the apartment's rent. Given that, the total number of…

Q: Jane and her two friends will rent an apartment for $875 a month, but Jane will pay double what each…

A: Given: Jane and her two friends will rent an apartment for $875 a month. Also given that jane will…

Q: A car that originally cost $3,668 in 1955 is valued today at $62,125 if in excellent condition,…

A: The solution for the above question is as shown below.

Q: A car that originally cost $3,668 in 1955 is valued today at $62,125 if in excellent condition,…

A: Click to see the answer

Q: A grocer needs to mix raisins at $2.00 per pound with granola at $3.25 per pound to obtain 10 pounds…

A: The grocer mixes $2 per pound raising with $3,25 per pound granola to obtain 10 pounds of a mixture…

Q: A grocer needs to mix raisins at $2.00 per pound with granola at $3.25 per pound to obtain 10 pounds…

A: Click to see the answer

Q: A grocer needs to mix raisins at $2.00 per pound with granola at $3.25 per pound to obtain 10 pounds…

A: Click to see the answer

Q: A grocer needs to mix raisins at $2.00 per pound with granola at $3.25 per pound to obtain 10 pounds…

A: Given that a grocer needs to mix raisins at $2.00 per pound with granola at $3.25 per pound to…

Q: if an item is reduced by 65% and the original cost was $40 what is the cost now

A: Given: An is reduced by 65% Original cost is $40 We have to find current cost.

Q: A group of friends went out for dinner and decided to split the cost of the bill equally. If each…

A: Click to see the answer

Q: Sarah and Jason had some money. After earning $20 each, Sarah had twice as much money as Jason, and…

A: Click to see the answer

Q: Go to problem 39 and calculate the rate of profit based on cost. Compare the rate of profit based on…

A: Given the cost price of a computer=$300. The selling price of the computer=%800. We know that when…

Q: A horse and a saddle cost $5000. If the horse cost 4 times as much as thesaddle, what was the cost…

A: Click to see the answer

Q: The selling price for a classic speedboat is $14,000. What was the speedboat’s original price if…

A: Click to see the answer

Q: A boy rides away from home in an automobile at the rate of 28 miles an hour and walks back at the…

A: Click to see the answer

Q: If a bag costs $ 300.00. If the sales tax is 5%, then how much would you actually pay for the bag?

A: Given that the costs of the bag are $ 300. Also, the sales tax is 5% that is

Q: A customer pays 50 dollars for a coffee maker after a discount of 20 dollars.What is the original…

A: Given that the customer pays 50dollafor a coffee maker after a discount of  dollars.

Q: A family budget provides an expenditures of Php5,100.00 per month for food. If the amount allotted…

A: Let the amount allotted for the milk is x then amount for the meat is 300+x allotment for fruit will…

Q: A playstation 5 is $900 and costs $50 per game. A  xbox is $400 and costs $60 per game. How many…

A: playstation 5 is $900 and costs $50 per game. A xbox is $400 and costs $60 per game.

Q: One safe investment pays 10% per year, and a more risky investment pays 18% per year. A woman who…

A: We have given : One safe investment pays 10% per year and one more risky investment pays 18% per…

Q: Last year, Jenny had 120 acres more than Mackie, but Mackie sold half of his acres while Jenny…

A: Click to see the answer

Q: One safe investment pays 10% per year, in a more risky investment pays 18% per year. A woman who has…

A: Given, Safe investment pays 10% per year  More risky investment pays 18% per year  Woman wants to…

Q: A horse and a saddle cost 5000 dollars. If the horse cost 4 times as much as the saddle, what was…

A: Let the cost of saddle = $ x The cost of horse = $ 4x

Q: A store is offering 20% off 100$ purchases or 30% off 150% purchases. Using both discounts, how much…

A: Purchase of $100, discount is 20%. So, a customer has to pay:

Q: Larry Mitchell invested part of his $17,000 advance at 4% annual simple interest and the rest at 5%…

A: Click to see the answer

Q: A phone company offers two monthly plans. Plan A costs $11 plus an additional $0.12 for each each…

A: Click to see the answer

Q: If 40% of the purchase at a grocery store consisted of dairy products and the cost of the dairy…

A: Click to see the answer

Q: The larger of two numbers is 12 more than the smaller number. If the sum of the two numbers is 74.…

A: Let 'x' be the larger number and 'y' be the smaller number.

Q: A shirt costs 34 dollars and it's on sale for 20% off. How much does the shirt cost with the sale?

A: Click to see the answer

Q: The sum of the digits of a 2-digit number is 10. If the number is divided by the units digit, the…

A: The sum of the digits of a 2-digit number is 10. If the number is divided by the units digit, the…

Knowledge Booster
Algebra
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, algebra and related others by exploring similar questions and additional content below.
Similar questions
    Recommended textbooks for you
  • Algebra: Structure And Method, Book 1
    Algebra
    ISBN:9780395977224
    Author:Richard G. Brown, Mary P. Dolciani, Robert H. Sorgenfrey, William L. Cole
    Publisher:McDougal Littell
    College Algebra
    Algebra
    ISBN:9781938168383
    Author:Jay Abramson
    Publisher:OpenStax
    Intermediate Algebra
    Algebra
    ISBN:9781285195728
    Author:Jerome E. Kaufmann, Karen L. Schwitters
    Publisher:Cengage Learning
  • Elementary Algebra
    Algebra
    ISBN:9780998625713
    Author:Lynn Marecek, MaryAnne Anthony-Smith
    Publisher:OpenStax - Rice University
    Intermediate Algebra
    Algebra
    ISBN:9780998625720
    Author:Lynn Marecek
    Publisher:OpenStax College
    Algebra for College Students
    Algebra
    ISBN:9781285195780
    Author:Jerome E. Kaufmann, Karen L. Schwitters
    Publisher:Cengage Learning
  • Algebra: Structure And Method, Book 1
    Algebra
    ISBN:9780395977224
    Author:Richard G. Brown, Mary P. Dolciani, Robert H. Sorgenfrey, William L. Cole
    Publisher:McDougal Littell
    College Algebra
    Algebra
    ISBN:9781938168383
    Author:Jay Abramson
    Publisher:OpenStax
    Intermediate Algebra
    Algebra
    ISBN:9781285195728
    Author:Jerome E. Kaufmann, Karen L. Schwitters
    Publisher:Cengage Learning
    Elementary Algebra
    Algebra
    ISBN:9780998625713
    Author:Lynn Marecek, MaryAnne Anthony-Smith
    Publisher:OpenStax - Rice University
    Intermediate Algebra
    Algebra
    ISBN:9780998625720
    Author:Lynn Marecek
    Publisher:OpenStax College
    Algebra for College Students
    Algebra
    ISBN:9781285195780
    Author:Jerome E. Kaufmann, Karen L. Schwitters
    Publisher:Cengage Learning