Question

decide if the function is linear y=9x+7

Expert Answer

Want to see the step-by-step answer?

Check out a sample Q&A here.

Want to see this answer and more?

Experts are waiting 24/7 to provide step-by-step solutions in as fast as 30 minutes!*

*Response times may vary by subject and question complexity. Median response time is 34 minutes for paid subscribers and may be longer for promotional offers.
Tagged in
Math
Algebra

Equations and In-equations

Related Algebra Q&A

Find answers to questions asked by students like you.

Q: Scientific notation is a common way of writing very large numbers. In everyday life we see this when...

A: (1)It is given that phone has 10 GB (gigabytes) free storage:Since,

Q: |4 - 8(3 - 12)| - |5 - 11| = im having trouble figuring out how to do this problem, should i start w...

A: Yes, the given problem can be start with parenthesis.

Q: Scientific notation is a common way of writing very large numbers. In everyday life we see this when...

A: Storage space of the phone = 10 gigabytes = 104 megabytes.Size of the game = 76 megabytes.

Q: In the following exercise, find the coordinates of the vertex for the parabola defined by the given ...

A: We are given equation of parabola as 

Q: Write the point-slope form of the line's equation satisfying the given conditions. Then use the poin...

A: We are given two points  

Q: Find the quadratic function y = ax + bx + c whose graph passes through the given points. (-2,0). (1,...

A: Given information:The three points are as follows:(-2,0),(1,0) and (3,10)

Q: The length of a rectangle is seven more than it’s width. If the area of the rectangle is 170sq cm, w...

A: Let the width of a rectangle be x cm.Then the length will be (x + 7) cm             [because, length...

Q: 9) A surfboard with a regular price of $525 is on sale at 20% off. Find the sale price of the board.

A: Given information:The regular price of the surfboard is $525.The surfboard is on sale at 20% off. Th...

Q: You have $1200 for your trip to the beach. You estimate that it will cost $160 a day for food entert...

A: Given:The total amount for the trip to the beach is $1200.The cost of food, entertainment and hotel ...