During 2019, Basler Manufacturing produced 60,000 units and sold 55,000 for $10 per unit. Variable manufacturing costs were $4 per unit. Annual fixed manufacturing overhead was $120,000 ($2 per unit). Variable selling and administrative costs were $1 per unit sold, and fixed selling and administrative costs were $30,000. Prepare a variable costing income statement. BASLER MANUFACTURING Income Statement (Variable Costing) $ $ 2:00 PM 11/2/2019

Question
During 2019, Basler Manufacturing produced 60,000 units and sold 55,000 for $10 per unit. Variable manufacturing costs were $4 per unit.
Annual fixed manufacturing overhead was $120,000 ($2 per unit). Variable selling and administrative costs were $1 per unit sold, and fixed
selling and administrative costs were $30,000.
Prepare a variable costing income statement.
BASLER MANUFACTURING
Income Statement (Variable Costing)
$
$
2:00 PM
11/2/2019

Image Transcription

During 2019, Basler Manufacturing produced 60,000 units and sold 55,000 for $10 per unit. Variable manufacturing costs were $4 per unit. Annual fixed manufacturing overhead was $120,000 ($2 per unit). Variable selling and administrative costs were $1 per unit sold, and fixed selling and administrative costs were $30,000. Prepare a variable costing income statement. BASLER MANUFACTURING Income Statement (Variable Costing) $ $ 2:00 PM 11/2/2019

Expert Answer

Want to see the step-by-step answer?

Check out a sample Q&A here.

Want to see this answer and more?

Experts are waiting 24/7 to provide step-by-step solutions in as fast as 30 minutes!*

*Response times vary by subject and question complexity. Median response time is 34 minutes and may be longer for new subjects.
Tagged in

Related Accounting Q&A

Find answers to questions asked by students like you.

Q: Alex Kelton recently won the jackpot in the Colorado lottery while he was visiting his parents. When...

A: Payout Option 1: Receive $100,000,000 in cash today. The present value of $100,000,000 today is $100...

Q: My text book is  Hospitality Industry Financial Accounting (4th edition). I am in chapter 11 -- PROP...

A: Capital expenditure: It refers to the amount spent on acquiring, maintaining, and improving the fixe...

Q: Exercise 8-04 Assume the following information for Teal Mountain Corp. Accounts receivable (begi...

A: Prepare journal entries of sales, collections, write off, and reverse entries: 

Q: Support Department Cost Allocation—Direct Method Charlie’s Wood Works produces wood products (e.g., ...

A: Cost allocation:The cost allocation refers to the process of allocating the costs associated with th...

Q: Describe two ways in which the concept of materiality may save accountants' time and effort in makin...

A: Materiality concept: The accounting concept which focusses that all the financial items and figures ...

Q: I have attached the Income Statement I will be referring to.  Please explain and clarify 1) What acc...

A: Since we only answer up to 3 sub-parts, we’ll answer the first 3. Please resubmit the question and s...

Q: What type of cost is this? Total Costs Units January $20,124 February $19,415 1,849 1,590 If it is a...

A: Determine cost per unit for both months.

Q: Adjusted Trial Balance     December 31, 2014               Debit Credit Cash         6,590   ...

A: Income statement: The financial statement which reports revenues and expenses from business operatio...

Q: Sales last year during June were $20,000. Sales this June were $21,500. What percentage increase or ...

A: Compute difference in sales for current year and last year of June as shown below: