Question
Asked Oct 11, 2019

Fifteen pounds of trail mix are made by mixing 2 pounds of raisins worth $6 per pound with peanuts worth $2 per pound and chocolate coated candies worth $3 per pound. How many pounds of peanuts must be used if the mixture is to be worth $3.20 per pound?

check_circleExpert Solution
Step 1

Let ‘x’ pounds of peanut and ‘y’ pounds of chocolate coated candies be present in the 15 pound trail mix.

Then since the total weight of trail mix is 15 pounds, we must have:

2 lbs of raisins +x lbs of peanuty lbs of chocolate coated candies
15 lbs of trail mix
2+x y 15
x y 13
....(1)
help_outline

Image Transcriptionclose

2 lbs of raisins +x lbs of peanuty lbs of chocolate coated candies 15 lbs of trail mix 2+x y 15 x y 13 ....(1)

fullscreen
Step 2

Also cost of trail mix is $3.20 per pound, so for 15 pounds the total cost will be:

$3.20 per pound x15 pounds $48
help_outline

Image Transcriptionclose

$3.20 per pound x15 pounds $48

fullscreen
Step 3

Next, It is given that:

Cost of raisins is $6 per pound.

Cost of peanuts worth $2 per pound and,

Cost of cho...

2 x $6+x x $2+ y x $3 = $(12+2x +3y)
help_outline

Image Transcriptionclose

2 x $6+x x $2+ y x $3 = $(12+2x +3y)

fullscreen

Want to see the full answer?

See Solution

Check out a sample Q&A here.

Want to see this answer and more?

Solutions are written by subject experts who are available 24/7. Questions are typically answered within 1 hour*

See Solution
*Response times may vary by subject and question
Tagged in

Math

Algebra

Related Algebra Q&A

Find answers to questions asked by student like you

Show more Q&A add