Hansell Company's management wants to prepare budgets for one of its products, Duraflex, for July 2019. The firm sells the productfor $97 per unit and has the following expected sales (in units) for these months in 2019:JulyAprilAugust September9,400May7,100June7,2003, зее9,4004,600The production process requires 4 pounds of Dura-1000 and 2 pounds of Flexplas. The firm's policy is to maintain an ending inventoryeach month equal to 10% of the following month's budgeted sales, but in no case less than 500 units. All materials inventories are tobe maintained at 5% of the production needs for the next month, but not to exceed 1,000 pounds. The firm expects all inventories atthe end of June to be within the guidelines. The purchases department expects the materials to cost $1.25 per pound and $5.00 perpound for Dura-1000 and Flexplas, respectively.The production process requires direct labor at two skill levels. The rate for labor at the K102 level is $50 per hour and $20 per hourfor the K175 level. The K102 level can process one batch of duraflex per hour; each batch consists of 100 units. The manufacturing ofDuraflex also requires one-tenth of an hour of K175 workers' time for each unit manufactured.Required:On the basis of the preceding data and projections, prepare the following budgets:a. Sales budget for July (in dollars).b. Production budget for July (in units)c. Production budget for August (in units).d. Direct materials purchases budget for July (in pounds)e. Direct materials purchases budget for July (in dollars).f. Direct manufacturing labor budget for July (in dollars).

Question
Asked Nov 11, 2019
16 views
Hansell Company's management wants to prepare budgets for one of its products, Duraflex, for July 2019. The firm sells the product
for $97 per unit and has the following expected sales (in units) for these months in 2019:
July
April
August September
9,400
May
7,100
June
7,200
3, зее
9,400
4,600
The production process requires 4 pounds of Dura-1000 and 2 pounds of Flexplas. The firm's policy is to maintain an ending inventory
each month equal to 10% of the following month's budgeted sales, but in no case less than 500 units. All materials inventories are to
be maintained at 5% of the production needs for the next month, but not to exceed 1,000 pounds. The firm expects all inventories at
the end of June to be within the guidelines. The purchases department expects the materials to cost $1.25 per pound and $5.00 per
pound for Dura-1000 and Flexplas, respectively.
The production process requires direct labor at two skill levels. The rate for labor at the K102 level is $50 per hour and $20 per hour
for the K175 level. The K102 level can process one batch of duraflex per hour; each batch consists of 100 units. The manufacturing of
Duraflex also requires one-tenth of an hour of K175 workers' time for each unit manufactured.
Required:
On the basis of the preceding data and projections, prepare the following budgets:
a. Sales budget for July (in dollars).
b. Production budget for July (in units)
c. Production budget for August (in units).
d. Direct materials purchases budget for July (in pounds)
e. Direct materials purchases budget for July (in dollars).
f. Direct manufacturing labor budget for July (in dollars).
help_outline

Image Transcriptionclose

Hansell Company's management wants to prepare budgets for one of its products, Duraflex, for July 2019. The firm sells the product for $97 per unit and has the following expected sales (in units) for these months in 2019: July April August September 9,400 May 7,100 June 7,200 3, зее 9,400 4,600 The production process requires 4 pounds of Dura-1000 and 2 pounds of Flexplas. The firm's policy is to maintain an ending inventory each month equal to 10% of the following month's budgeted sales, but in no case less than 500 units. All materials inventories are to be maintained at 5% of the production needs for the next month, but not to exceed 1,000 pounds. The firm expects all inventories at the end of June to be within the guidelines. The purchases department expects the materials to cost $1.25 per pound and $5.00 per pound for Dura-1000 and Flexplas, respectively. The production process requires direct labor at two skill levels. The rate for labor at the K102 level is $50 per hour and $20 per hour for the K175 level. The K102 level can process one batch of duraflex per hour; each batch consists of 100 units. The manufacturing of Duraflex also requires one-tenth of an hour of K175 workers' time for each unit manufactured. Required: On the basis of the preceding data and projections, prepare the following budgets: a. Sales budget for July (in dollars). b. Production budget for July (in units) c. Production budget for August (in units). d. Direct materials purchases budget for July (in pounds) e. Direct materials purchases budget for July (in dollars). f. Direct manufacturing labor budget for July (in dollars).

fullscreen
check_circle

Expert Answer

Step 1

“Hey, since there are multiple questions posted, we will answer first three questions. If you wantanswer for otehr questions   then please submit them seprately”.

Step 2

a.

Calculate sales budget (in dollars) for July.

Hansell Company
Sales budget
For July 31, 2019
Particulars
Amount
Estimated units sold
Selling price per unit
Total budgeted sales
9,400
x $97
$911,800
help_outline

Image Transcriptionclose

Hansell Company Sales budget For July 31, 2019 Particulars Amount Estimated units sold Selling price per unit Total budgeted sales 9,400 x $97 $911,800

fullscreen
Step 3

b.

Calculate production budget ...

Hansell Company
Production budget
For July 31, 2019
Particulars
Amount
Estimated units sold
Add: desired ending inventory
9.400
940
(9,400 x 10%)
Total units available for sales
Less: estimated beginning
inventory (9,400 x10%)
Units to produced in July
10,340
940
9,400
help_outline

Image Transcriptionclose

Hansell Company Production budget For July 31, 2019 Particulars Amount Estimated units sold Add: desired ending inventory 9.400 940 (9,400 x 10%) Total units available for sales Less: estimated beginning inventory (9,400 x10%) Units to produced in July 10,340 940 9,400

fullscreen

Want to see the full answer?

See Solution

Check out a sample Q&A here.

Want to see this answer and more?

Solutions are written by subject experts who are available 24/7. Questions are typically answered within 1 hour.*

See Solution
*Response times may vary by subject and question.
Tagged in

Business

Accounting

Related Accounting Q&A

Find answers to questions asked by student like you

Show more Q&A add
question_answer

Q: An equipment cost 900,000 with depreciation to date  of 400,000 at December 31.2019. Management proj...

A: Impairment cost refers to the decrease in the value of the assets of company. The decrease is perman...

question_answer

Q: The following information was taken from Finch Corporation's SEC filings. Fiscal Year Ended October ...

A:  Since, the image of requirement 5 is available, we are only solving part e. Repost the question and...

question_answer

Q: The prepaid insurance account had a beginning balance of $4,500 and was debited for $16,600 of premi...

A: Hence, current year insurance expenses are $15,500. It is obtained by the addition of opening prepai...

question_answer

Q: Optima Company is a high-technology organization that produces a mass-storage system. The design of ...

A: Hey, since there are multiple questions posted, we will answer first three questions. If you want an...

question_answer

Q: Silver Head Company is a manufacturer of kitchen utensils. It produces all of itsproducts in one dep...

A: Computation of Equivalent Units:

question_answer

Q: Southwest Components recently switched to activity-based costing from the department allocation meth...

A: Meaning of Overhead:Cost pertaining to cost unit may be divided into two portions direct and indirec...

question_answer

Q: Image of whole problem included. If possible, I would like a full detailed explanation for how to fi...

A: Calculation of contribution is as shown in following table:

question_answer

Q: Sun Co. uses a periodic inventory system. Beginning inventory on Jan. 1 was overstated by $32,000, a...

A: Inventory: Inventory refers to the stock of goods purchased, utilized and maintained by the company ...

question_answer

Q: Please help me step by step with how to get numbers.  Also if using excel please take out the formul...

A: Labor variances occur when there is difference in standard and actual labor cost.Labor rate Variance...