Identify Cost GraphsThe following cost graphs illustrate various types of cost behavior:Cost Graph OneCost Graph Two0Total Units Produced0Total Units ProducedCost Graph ThreeCost Graph Four0Total Units ProducedTotal Units Produced For each of the following costs, identify the cost graph that best illustrates its cost behavior as the number of units produced increases:a. Total direct materials costb. Electricity costs of $1,000 per month plus $0.10 per kilowatt-hourc. Per-unit cost of straight-line depreciation on factory equipmentd. Salary of quality control supervisor, $20,000 per monthe. Per-unit direct labor cost

Question
Asked Nov 2, 2019
21 views
Identify Cost Graphs
The following cost graphs illustrate various types of cost behavior:
Cost Graph One
Cost Graph Two
0
Total Units Produced
0
Total Units Produced
Cost Graph Three
Cost Graph Four
0
Total Units Produced
Total Units Produced
help_outline

Image Transcriptionclose

Identify Cost Graphs The following cost graphs illustrate various types of cost behavior: Cost Graph One Cost Graph Two 0 Total Units Produced 0 Total Units Produced Cost Graph Three Cost Graph Four 0 Total Units Produced Total Units Produced

fullscreen
For each of the following costs, identify the cost graph that best illustrates its cost behavior as the number of units produced increases:
a. Total direct materials cost
b. Electricity costs of $1,000 per month plus $0.10 per kilowatt-hour
c. Per-unit cost of straight-line depreciation on factory equipment
d. Salary of quality control supervisor, $20,000 per month
e. Per-unit direct labor cost
help_outline

Image Transcriptionclose

For each of the following costs, identify the cost graph that best illustrates its cost behavior as the number of units produced increases: a. Total direct materials cost b. Electricity costs of $1,000 per month plus $0.10 per kilowatt-hour c. Per-unit cost of straight-line depreciation on factory equipment d. Salary of quality control supervisor, $20,000 per month e. Per-unit direct labor cost

fullscreen
check_circle

Expert Answer

Step 1

 a. Total direct material cost- It will be Cost graph four as per the question, because with each additional unit produced on x axis , the cost would increase on Y axis simaltaneously. 

help_outline

Image Transcriptionclose

y axis- cost x axis- total unit produced

fullscreen
Step 2

b. Electricity cost $ 1000 per month per $ 0.10 per kilowatt - hour- It will be cost graph two- 

This is a example of semi variable cost , where some portion of cost is fixed irrespective of the production and then the cost increases with every additional hour used for production.

help_outline

Image Transcriptionclose

y axis- cost x axis- units produced

fullscreen
Step 3

c. Per unit cost of straight line depreaciation on equipment- it will be cost graph three as per the question

The formula for per unit cost of straight line depreciation is = Total fixed cost - salvage value/ total est...

help_outline

Image Transcriptionclose

Cost per Unit (S) Level of Activity acowtancy.com

fullscreen

Want to see the full answer?

See Solution

Check out a sample Q&A here.

Want to see this answer and more?

Solutions are written by subject experts who are available 24/7. Questions are typically answered within 1 hour.*

See Solution
*Response times may vary by subject and question.
Tagged in

Business

Accounting

Related Accounting Q&A

Find answers to questions asked by student like you
Show more Q&A
add
question_answer

Q: Vaughn Co. purchased land as a factory site for $456,000. The process of tearing down two old buildi...

A: Calculate the cost of land.

question_answer

Q: E5 (Pension Entries) Assume that the actuarially required pension plan contribution for a county for...

A: Journal entry: Journal entry is a set of economic events which can be measured in monetary terms. Th...

question_answer

Q: You are considering purchasing a bond. The bond will pay you $100 at the end of each year for 20 yea...

A: Time value of money: Time value of money is a vital concept to the investors, as it suggests them th...

question_answer

Q: Martha has a 3-year-old child and pays $10,000 a year in day care costs. Her salary is $45,000. ...

A: Qualified person for Child and department care credit can be either of these: Any child who is your ...

question_answer

Q: Support department cost allocation—direct method Becker Tabletops has two support departments (Janit...

A: Hence, the Janitorial department cost which is allocated to cutting department costs is $58,000. The...

question_answer

Q: Proceeds from Notes PayableOn May 15, Maynard Co. borrowed cash from Texas Bank by issuing a 120-day...

A: Notes payable is a liability account. It records the face value of the promissory notes that a compa...

question_answer

Q: Cash Budget

A: Monthly cash budget is as follows:  

question_answer

Q: High-Low Method The manufacturing costs of Rosenthal Industries for the first three months of the ye...

A: Click to see the answer

question_answer

Q: Elk Manufacturing has budgeted the following amounts for its next fiscal year: Total fixed expenses ...

A: Break-Even Sales: Sales volume required to cover the fixed and variable costs and left out with neit...