Skip to main content
Question

If someone worked one job at $10 an hour and another job at $12 an hour and made $480 in one week, how would I find out how many hours they worked at each job that week?

Expert Solution

Want to see the full answer?

Check out a sample Q&A here
Blurred answer
Students who’ve seen this question also like:
Elementary Algebra
Elementary Algebra
17th Edition
ISBN: 9780998625713
Author: Lynn Marecek, MaryAnne Anthony-Smith
Publisher: OpenStax - Rice University
Not helpful? See similar books
Elementary Algebra
Elementary Algebra
Math Models. 441PT
Similar questions
To this solution
Learn more about
Units and Measurements
marketing sidebar icon
Want to see this answer and more?
Experts are waiting 24/7 to provide step-by-step solutions in as fast as 30 minutes!*
*Response times may vary by subject and question complexity. Median response time is 34 minutes for paid subscribers and may be longer for promotional offers.

Related Algebra Q&A

Find answers to questions asked by students like you.

Q: In one of Grimm's Fairy Tales, Rumpeplstiltskin has the ability to spin straw into gold. Suppose on…

A: It is given that he has spun  5pieces of straw on day 1 Also , it is given that he each day…

Q: If a pup is worth a pooch and a mutt, and a pup and a pooch are worth one bird dog, and two bird…

A: Given data: A pup is worth a pooch and a mutt, and a pup and a pooch are worth one bird dog, and two…

Q: If an investor invests a total of $45,000 into two bonds, one that pays 5% simple interest, and the…

A: If an investor invests a total of $45,000 into two bonds, one that pays 5% simple interest, and the…

Q: If you had a million (106) dollars in a suitcase and you spent a thousand (106) dollars each day,…

A: Given:                    Total amount in million:= 106 dollars;                     Rate of…

Q: If four cars sell for an average of $10,000 each and three of the cars sell for $8,400 each, what is…

A: Given : Four cars sell for an average of $10,000 each and three of the cars sell for $8,400 each.…

Q: if a pup is worth a pooch and mutt, and a pup and a pooch are worth one bird-dog, and two bird-dogs…

A: Click to see the answer

Q: The four owners of a shop realize a loss of $240 in February. If the loss is shared equally, what…

A: We know that a÷b=a.1b, for b≠0 Here, 1b is known as the multiplicative inverse of b.

Q: the four owners of a shop realize a loss of $240 in february. if the loss is shared equally, what…

A: Suppose that n items are divided equally among m people. Then each one will get of the items.…

Q: The four owners of a shop realize a loss of $240 in February. if the loss is shared equally, what…

A: The four owners of a shop realize a loss of $240 in February. If the loss is shared equally, each…

Q: The four owners of a shop realize a loss of $240 in February. If the loss is shared equally, what…

A: Given: Four owners of a shop realize a loss of 240 dollars in a month February.

Q: How many people can be fed with 10 1/2 pizzas if each person is to get 3/8 of a pizza?

A: Click to see the answer

Q: A hotel has 200 rooms. Those with kitchen facilities rent for $100 per night and those without…

A: According to given data let's assume rooms with kitchen are x and rooms without kitchen are y So, if…

Q: A hotel has 200 rooms. Those with kitchen facilities rent for $100 per night and those without…

A: Lets assume x represents the number of rooms with kitchen facilities. And y represents the number of…

Q: If Darius has 13 quarters and dimes in his pocket, and they have a combined value of 190 cents, how…

A: Let the number of quarters = x and number of dimes=y.

Q: If you go to school for 178 days each year and each day is 8 hours long, how many minutes are spent…

A: given that we goes to school for 178 days in each years and will spend 8 hours a day in the school.…

Q: A theater charges $50 per ticket for seats in Section A, $30 per ticket for seats in Section B, and…

A: A theater charges $50 per ticket for seats in Section A, $30 per ticket for seats in Section B, and…

Q: If Langston makes $22 dollars a week but always puts half into savings for college, after how many…

A: if guitar cost $200 and plus 7% sales tax then total cost of guitar  =200+200*0.07=214

Q: if an object costs $555 when new, and $80 after 5 years, what does it cost after 3 years?

A: Click to see the answer

Q: If a girl saved P25 on the first day, P28 the second day, P31 the third day, and so on, how many…

A: Click to see the answer

Q: Two trains leave two different cities 1,029 miles apart and head directlytoward each other on…

A: Let it will take x hours for them to pass.  The first train has speed= 45 miles per hour.  So in x…

Q: The months of June, July, August, and September are the wettest months in Miami, Florida, averaging…

A: Given: The average monthly rain in Miami in the months of June, July, August and September is 7.83…

Q: A group of friends agrees to share the cost of a $480,000 vacation condominium equally. Before the…

A: The unknown is a symbol or letter whose value is unknown; a variable or a function whose value is…

Q: A group of friends agrees to share the cost of a $480,000 vacation condominium equally. Before the…

A: Given:Let x be the number of people who were in the original group of friendsBefore the purchase is…

Q: If darin traveled 30 miles in 2 hours, and ed traveled three times as far in half the time, what was…

A: Darin travelled 30 miles in 2 hours. Ed travels thrice this distance in half the time.

Q: A jeweler needs to mix an alloy with a 16% gold content and an alloy with a 28% gold content to…

A: A jeweler needs to mix an alloy with a 16% gold content and an alloy with a 28% gold content to…

Q: A consulting engineer’s time is billed at $60 per hour, and her assistant’s is billed at $20 per…

A: Given that: A consulting engineer’s time is billed at $60 per hour, and her assistant’s is billed at…

Q: A concert promoter needs to take in $760,000 on the sale of $16,000 tickets. If the promoter charges…

A: Given:A concert promoter needs to take in $760,000 on the sale of $16,000 tickets and the promoter…

Q: A salesman sold ​$250 more than the rest of the sales staff. If the sales total for the day was…

A: Let X be the price that the rest of the staffs sold. The sales man has sold ​$250 more than the rest…

Q: Every year the junior and senior classes at Bufoo High School build a house for the community. If it…

A: Solution and Explanation is given below

Q: There were 32,000 hardback copies of a certain novel sold before the paperback version was issued.…

A: The number of hardback copies of the novel sold before the paperback version is issued is 32,000.…

Q: A realtor bought a group of lots for $90,000. He then sells them at a gain of $3,750 per lot and has…

A: Let's assume there are n  lots bought by the realtor So the cost price for a lot will be $90,000/n…

Q: There were 38,000 hardback copies of a certain novel sold before the paperback version was issued.…

A: Click to see the answer

Q: Two investments totaling $63,500 produce an annual income of $5,155. One investment yields 5% per…

A: Click to see the answer

Q: If Antonio has 11 dimes and quarters in his pocket, and they have a combined value of 170 cents, how…

A: Click to see the answer

Q: A woman bought some large frames for $13 each and some small frames for $5 each at a closeout sale.…

A: Click to see the answer

Q: One safe investment pays 10% per year, and a more risky investment pays 14% per year. A woman who…

A: Given data:  A woman invests an amount of $142000.  She wants to have an income from the investment…

Q: A theater charges $70 per seat for seats in section A, $65 per seat for seats in section B, and $44…

A: In section A, a theatre charges $70 per seat. In section B, a theatre charges $65 per seat. In…

Q: If a price of a round trip fare to Malaybalay City, Bukidnon to Cagayan De Oro is 240.00, how much…

A: Given: The regular fare is, C=240.00. Husband pays full fare. Wife pays 2/3 of the full fare. Other…

Q: A company charges $20 to make one monogrammed shirt, but reduces this cost by $0.10 per shirt for…

A: Given,Charges for first shirt = $20.Reduces cost per shirt for additional shirt upto 100 shirst =…

Q: If Jasmine has 4 more nickels than dimes and they have a combined value of 95 cents, how many of…

A: Note the relation between dimes, nickels to the cents : . .

Q: A woman bought some large frames for ​$16 each and some small frames for ​$5 each at a closeout…

A: Click to see the answer

Q: If it takes 4 men 6 hours to landscape a recreation area, how many hours will it take 3 men to…

A: Click to see the answer

Q: In 10 minutes, a conveyor belt can move 1,000 bushels of corn into a storage bin. A smaller belt can…

A: A conveyor belt can move 1000 bushels of corn in 10 minutes.  A smaller belt can move 1000 bushels…

Q: While three watchmen were guarding an orchard, a thief slipped in and stole some apples. On his way…

A: A detailed solution is given below

Q: How many ounces of a 32% alcohol solution and a 38% alcohol solution must be combined to obtain 87…

A: We will use method of allegation.

Q: A man invested $20,000 into two accounts paying 5% and 10% simple interest per year. If his earned…

A: To find the investment in each account.

Q: If the number of bacteria in a colony doubles every 157 minutes and there is currently a population…

A: This problem can be solved without deriving any general formula

Q: What would your semester GPA be if you earned an A in a 3 unit English class and a 4 unit Chemistry…

A: Earned A in a 3 unit English class and a 4 unit Chemistry class. Earned B in a 5 unit Math class…

Q: A student name Kyle has a wallet that has coins. Some are 10-peso, 5-peso, 1-peso, and 25-centavo…

A: A student name Kyle has a wallet that has coins. Some are 10-peso, 5-peso, 1-peso, and 25-centavo…

Q: Suppose in one year, total revenues from digital sales of pop/rock, tropical…

A: Click to see the answer

Knowledge Booster
Algebra
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, algebra and related others by exploring similar questions and additional content below.
Recommended textbooks for you
  • Elementary Algebra
    Algebra
    ISBN:9780998625713
    Author:Lynn Marecek, MaryAnne Anthony-Smith
    Publisher:OpenStax - Rice University
    College Algebra
    Algebra
    ISBN:9781337282291
    Author:Ron Larson
    Publisher:Cengage Learning
    Intermediate Algebra
    Algebra
    ISBN:9780998625720
    Author:Lynn Marecek
    Publisher:OpenStax College
  • Algebra for College Students
    Algebra
    ISBN:9781285195780
    Author:Jerome E. Kaufmann, Karen L. Schwitters
    Publisher:Cengage Learning
    Intermediate Algebra
    Algebra
    ISBN:9781285195728
    Author:Jerome E. Kaufmann, Karen L. Schwitters
    Publisher:Cengage Learning
    Algebra: Structure And Method, Book 1
    Algebra
    ISBN:9780395977224
    Author:Richard G. Brown, Mary P. Dolciani, Robert H. Sorgenfrey, William L. Cole
    Publisher:McDougal Littell
  • Elementary Algebra
    Algebra
    ISBN:9780998625713
    Author:Lynn Marecek, MaryAnne Anthony-Smith
    Publisher:OpenStax - Rice University
    College Algebra
    Algebra
    ISBN:9781337282291
    Author:Ron Larson
    Publisher:Cengage Learning
    Intermediate Algebra
    Algebra
    ISBN:9780998625720
    Author:Lynn Marecek
    Publisher:OpenStax College
    Algebra for College Students
    Algebra
    ISBN:9781285195780
    Author:Jerome E. Kaufmann, Karen L. Schwitters
    Publisher:Cengage Learning
    Intermediate Algebra
    Algebra
    ISBN:9781285195728
    Author:Jerome E. Kaufmann, Karen L. Schwitters
    Publisher:Cengage Learning
    Algebra: Structure And Method, Book 1
    Algebra
    ISBN:9780395977224
    Author:Richard G. Brown, Mary P. Dolciani, Robert H. Sorgenfrey, William L. Cole
    Publisher:McDougal Littell