Question

Maria spends all of her income of $2,000 on food (F) and clothing (C). The prices per unit are: PF = $5 and PC = $20.

(g) The opportunity cost of one piece of clothing is ___ units of food.

h) If Maria’s income rises to $3,000, the new intercepts of her budget line are _____ F and _____ C.

Expert Answer

Want to see the step-by-step answer?

Check out a sample Q&A here.

Want to see this answer and more?

Experts are waiting 24/7 to provide step-by-step solutions in as fast as 30 minutes!*

*Response times may vary by subject and question complexity. Median response time is 34 minutes for paid subscribers and may be longer for promotional offers.
Tagged in
Business
Economics

Business Economics

Related Economics Q&A

Find answers to questions asked by students like you.

Q: What are some of the explanations for the decline inlabor union membership in the past 50 years?

A: A labor union or trade union is an organization formed from the association of workers which acts as...

Q: Describe what is collusion and cartel. Give example. Differentiate Nash equilibrium and dominant str...

A: Cartels and collusion are part of oligopoly market structure. Most of the firms form cartels or pref...

Q: Describe the point at which a consumermaximizes utility.

A: A rational consumer will be in equilibrium when his utility is maximized within a given budget const...

Q: Draw the price effect and the quantity effect fora price change from $60 to $70. Which effect islarg...

A:   Meaning of Price Elasticity of Demand and Price Elasticity of Supply: The extent of the change of ...

Q: please  very soon

A: Cost function : C(q) = 64.5q + 11600 Average cost function, A(q) = C(q)/q = (64.5q+11600)/q = 64.5 +...

Q: Make sure the inflation rate and the table are correct. Thanks.

A: Click to see the answer

Q: Name two related goods you consume whichwould have a negative cross-price elasticity. Whathappens to...

A: Goods that are complementary, have negative cross price elasticity whereas substitute goods have pos...

Q: The president of LeTall University, President John, spends $30 per week on pizzas (qz)and beers (qb)...

A: Given, Total money spent = $30 per week  Cost of pizza = $3 per slice  Cost of beer = $3 per can

Q: Make up and example of a monthly demand schedule or pizza, and graph this demand curve, and briefly ...

A: Demand schedule refers to the table that shows the demand for good at different price level. Below t...