
FINANCIAL ACCOUNTING
10th Edition
ISBN: 9781259964947
Author: Libby
Publisher: MCG
expand_more
expand_more
format_list_bulleted
Concept explainers
Topic Video
Question
Compute the Total number of pounds of excess direct materials used for August

Transcribed Image Text:The Gallo
Lompany uses a flexible budget and standard costs to aid planning and control of its machining manufac-
turing operations. Its costing system for manufacturing has two direct-cost categories (direct materials
and direct manufacturing labor-both variable) and two overhead-cost categories (variable manufacturing
overhead and fixed manufacturing overhead, both allocated using direct manufacturing labor-hours).
At the 50,000 budgeted direct manufacturing labor-hour level for August, budgeted direct manufactur-
ing labor is $1,250,000, budgeted variable manufacturing overhead is $500,000, and budgeted fixed manufac-
turing overhead is $1,000,000.
The following actual results are for August:
$179,300 F
75,900 U
535,500
10,400 U
18,100 U
957,550
Direct materials price variance (based on purchases)
Direct materials efficiency variance
Direct manufacturing labor costs incurred
Variable manufacturing overhead flexible-budget variance
Variable manufacturing overhead efficiency variance
Fixed manufacturing overhead incurred
The standard cost per pound of direct materials is $11.50. The standard allowance is 6 pounds of direct
materials for each unit of product. During August, 20,000 units of product were produced. There was no
beginning inventory of direct materials. There was no beginning or ending work in process. In August, the
direct materials price variance was $1.10 per pound.
In July, labor unrest caused a major slowdown in the pace of production, resulting in an unfavorable
direct manufacturing labor efficiency variance of $40,000. There was no direct manufacturing labor price
variance. Labor unrest persisted into August. Some workers quit. Their replacements had to be hired at higher
wage rates, which had to be extended to all workers. The actual average wage rate in August exceeded the
standard average wage rate by $0.50 per hour.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution
Trending nowThis is a popular solution!
Step by stepSolved in 2 steps with 1 images

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.Similar questions
- Sherise Saad, Kait Steven, and Jed Pert have formed a partnership. Saad invested $110,000, Steven $192,500, and Pert $247,500. Saad will manage the store, Steven will work in the store three-quarters of the time, and Pert will not work in the business. Required Requirement 1. Compute the partners' shares of profits and losses under each of the plans listed. a. Net loss is $73,500, and the partnership agreement allocates 40 percent of profits to Saad, 35 percent to Steven, and 25 percent to Pert. The agreement does not discuss the sharing of losses. Complete the following table to calculate the allocation of net loss. (Use a minus sign or parentheses for net loss amounts. Complete all answer boxes. For amounts that are $0, make sure to enter "0" in the appropriate column.) Total (net loss) Allocation to partners: Saad Steven Pert Total Net loss left to allocate Net loss to partners Saad, Steven, and Pert Allocation of Profits and Losses Saad Steven Pert Total Required C a. 1. Compute…arrow_forwardAt the beginning of the year, you estimated the following - Production - 75,000 units Raw Material - 270,000 pounds at a cost of $1,026,000 Direct Labor - 187,500 hours at a cost of $4,125,000 Variable Overhead - 135,000 machine hours at a cost of $567,000 Fixed Overhead - $900,000 At the end of year, the actual results were as follows - Production - 73,000 units Raw Material - 265,720 pounds purchased and used at a cost of $1,036,308 Direct Labor - 179,580 hours at a cost of $3,968,718 Variable Overhead - 133,590 machine hours at a cost of $558,406.20 Fixed Overhead - $891,000arrow_forwardA production department within a company received materials of $8,000 and conversion costs of $11,000 from the prior department. It added material of $23,280 and conversion costs of $42,550. The equivalent units are 17,000 for material and 15,300 for conversion. What is the unit cost for materials and conversion? When required, round final answers to two decimal places. Unit Cost Materials $ Conversion $arrow_forward
- The table below shows monthly data collected on production costs and on the number of units produced over a twelve month period. Month Total Production Costs Level of Activity (Units Produced) July $ 230,000 3,500 August 250,000 3,750 September 260,000 3,800 October 220,000 3,400 November 340,000 5,800 December 330,000 5,500 January 200,000 2,900 February 210,000 3,300 March 240,000 3,600 April 380,000 5,900 May 350,000 5,600 June 290,000 5,000 Required: Determine the variable cost per unit and the fixed cost using the high-low method. What is the equation of the total mixed cost function? Prepare the scatter diagram, clearly showing any outliers Using the line of best-fit, determine the company’s fixed cost per month and the variable cost per unit. (Use 0 & 5,000 units. In view of the department’s cost behaviour pattern, which of the two methods appear more appropriate?…arrow_forwardWhat if the company actually spent $95,000 on overhead costs? What causes a company to have overapplied or underapplied overhead? Is this a situation that would eventually need to be resolved? If so, how?arrow_forward
arrow_back_ios
arrow_forward_ios
Recommended textbooks for you
- AccountingAccountingISBN:9781337272094Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.Publisher:Cengage Learning,Accounting Information SystemsAccountingISBN:9781337619202Author:Hall, James A.Publisher:Cengage Learning,
- Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...AccountingISBN:9780134475585Author:Srikant M. Datar, Madhav V. RajanPublisher:PEARSONIntermediate AccountingAccountingISBN:9781259722660Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M ThomasPublisher:McGraw-Hill EducationFinancial and Managerial AccountingAccountingISBN:9781259726705Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting PrinciplesPublisher:McGraw-Hill Education


Accounting
Accounting
ISBN:9781337272094
Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:Cengage Learning,

Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:9781337619202
Author:Hall, James A.
Publisher:Cengage Learning,

Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...
Accounting
ISBN:9780134475585
Author:Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:PEARSON

Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:9781259722660
Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:McGraw-Hill Education

Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:9781259726705
Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:McGraw-Hill Education