
FINANCIAL ACCOUNTING
10th Edition
ISBN: 9781259964947
Author: Libby
Publisher: MCG
expand_more
expand_more
format_list_bulleted
Question

Transcribed Image Text:### Joint Cost
The Sun-Kissed Company manufactures two skin-care lotions, Soft Skin and Silken Skin, out of a joint process. The joint (common) costs incurred are $410,000 for a standard production run that generates 165,000 gallons of Soft Skin and 120,000 gallons of Silken Skin. Additional processing costs beyond the split-off point are $1.40 per gallon for Soft Skin and $0.90 per gallon for Silken Skin. Soft Skin sells for $2.40 per gallon while Silken Skin sells for $3.90 per gallon.
The Best Eastern Hotel chain has asked the Sun-Kissed Company to supply it with 240,000 gallons of Silken Skin at a price of $3.65 per gallon. Best Eastern plans to have the Silken Skin bottled in 1.5-ounce personal-use containers that are supplied in each of its hotel rooms as part of the complimentary personal products for guest use.
If Sun-Kissed accepts the order, it will save $0.05 per gallon in packaging of Silken Skin. There is sufficient excess capacity in Sun-Kissed’s production system to handle just one more production run in order to have sufficient Silken Skin for this special order. However, the nature of the joint process always results in 165,000 gallons of Soft Skin and 120,000 gallons of Silken Skin. Also, the market for Soft Skin is saturated; hence, any additional sales of Soft Skin would take place at a price of $1.60 per gallon.
**a. What is the profit normally earned on one production run of Soft Skin and Silken Skin?**
Do not use negative signs with your answers.
**Profit from one production run:**
| | |
|------------------------|----------------|
| Soft skin | $ |
| Silken skin | $ |
| Total contribution margin | |
| Joint production costs | |
| Total profit | $ |

Transcribed Image Text:### Incremental Effect on Overall Income: Sun-Kissed Company Case Study
#### Special Order for Silken Skin Analysis
**Problem Statement:**
What is the incremental effect on overall income if the Sun-Kissed Company accepts the special order for Silken Skin?
**Instructions:**
Use negative signs with your answer only to indicate a decrease in overall income. Otherwise, do not use negative signs with your answers.
#### Analysis Table:
| Description | Amount |
|------------------------------------------|--------------|
| **Additional contribution margin** | |
| Soft skin | $ |
| Silken skin | |
| **Total** | |
| **Additional costs/lost profit:** | |
| Original Silken Skin contribution margin | |
| Joint production costs | |
| **Increase (decrease) in overall income**| $ |
---
**Explanation:**
The table above breaks down the analysis into two main sections: **Additional contribution margin** and **Additional costs/lost profit**.
- **Additional contribution margin** includes the contribution from "Soft skin" and "Silken skin" products. This section aims to calculate the additional income generated from the special order.
- **Additional costs/lost profit** includes the original contribution margin from Silken Skin and any joint production costs that might affect the overall income.
**Final Calculation:**
The **total** of the *additional contribution margin* will be summed and then the *additional costs/lost profit* will be subtracted from this total to determine the **increase (decrease) in overall income**.
**Note:**
If the final amount shows a decrease in overall income, it should be indicated with a negative sign. Otherwise, use positive amounts for any increase in overall income.
For a detailed example or further assistance with the calculation, it's recommended to use relevant financial data specific to Sun-Kissed Company's operations and cost structure.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution
Trending nowThis is a popular solution!
Step by stepSolved in 2 steps

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.Similar questions
- Gunston Processing produces two products, ALT-1 and ALT-2, from a batch using a single raw material, ALT-O. Both products require further processing before they be can be sold. A batch of ALT-1 can be sold for $150,000 after processing costs of $30,000. A batch of ALT-2 can be sold for $240,000 after further processing. The cost of ALT-0 is $200,000 for a batch. Using the estimated net realizable value method, a joint cost of $120,000 was allocated to ALT-2 for a batch. Required: Compute the separable processing cost for a batch of ALT-2. Processing cost hsarrow_forwardReuben's Deli currently makes rolls for deli sandwiches it produces. It uses 31,000 rolls annually in the production of deli sandwiches. The costs to make the rolls are: Materials $0.24 per roll Labor 0.39 per roll Variable overhead 0.16 per roll Fixed overhead 0.20 per roll A potential supplier has offered to sell Reuben the rolls for $0.89 each. If the rolls are purchased, 30% of the fixed overhead could be avoided. If Reuben accepts the offer, what will the effect on profit be? decline in profit if he buys the rolls. Reuben would see a $arrow_forwardTalbot Industries manufactures two models of wireless headset: TI-12 and TI-28. Each product requires time on a single machine. The machine has a monthly capacity of 540 hours. Total market demand for the two products is limited to 2,000 units of TI-12 and 1,000 units of TI-28 monthly. Talbot is currently producing and selling 1,500 TI-12 models and 780 TI-28 models each month. Cost and machine-usage data for the two products are shown in the following spreadsheet, which analysts at Talbot use for production planning purposes: Price Less variable costs per unit Material Labor Overhead Contribution margin per unit Fixed costs Manufacturing Marketing and administrative Machine hours per unit Machine hours used Machine hours available Quantity produced Maximum demand Profit Required A Required B TI-12 Model TI-28 Model TI-12 $ 80 23 29 8 $ 20 units units 0.1arrow_forward
- Glassworks makes products for the sandblasting industry. One of the products they make is bags of high-grade sandblasting media that is made from a combination of quartz-sand and recycled ground-glass (cullet). Standard costs and quantities to produce one bag of sandblasting media are as follows: Quantity Cost Quartz-sand 20 kg $4.00 Cullet 5 kg $3.00 80,000 bags of sandblasting media were produced. Actual purchases and inventories were: Beginning Ending Purchases Purchases Inventory Inventory (in kg) ( in $) Quartz-sand 0 kg 0 kg 1,610,000 kg $322,161 Cullet 0 kg 120,000 kg 550,000 kg $286,000 Required: Calculate the following variances: a)Total direct material efficiency variance. b)Total direct material mix variance.…arrow_forwardChristine's Chronographs makes two models of a high-end watch-the model 94 and the model 101. Both models go through a special polishing step that requires the use of the single polishing machine at the company. The price and costs of the two models appear as follows. Price per watch Variable cost per watch Polishing hours per watch The polishing machine used for both models has a capacity of 48,000 hours annually. Fixed manufacturing costs are $8,200,000 annually. Required: a. Suppose that the maximum annual unit sales that Christine's can achieve is 18,000 units of the Model 94 and 17,000 of the Model 101. How many units of each watch model should Christine's produce annually? b. Suppose that the maximum annual unit sales that Christine's achieve make is 16,000 units of the Model 94 and 13,000 of the Model 101. How many units of each watch model should Christine's produce annually? Model 94 Model 101 $4,300 $10,500 $ 6,600 $2,200 2 3 Complete this question by entering your answers in…arrow_forwardTucariz Company processes Duo into two joint products, Big and Mini. Duo is purchase in 1,000-gallon drums for $2,000. Processing costs are $3,000 to process the 1,000 gallons of Duo into 800 gallons of Big and 200 gallons of Mini. The selling price is $9 per gallon for Big and $4 per gallon for Mini. If the sales value at split-off method is used to allocate joint costs to the final products, the per-gallon cost (rounded to the nearest cent) of producing Big is Select one: a. $5.00 per gallon. b. $5.63 per gallon. c. $4.50 per gallon. X d. $3.38 per gallon.arrow_forward
- Choi Company manufactures two skin care lotions, Smooth Skin and Silken Skin, from a joint process. The joint costs incurred are $360,000 for a standard production run that generates 170,000 pints of Smooth Skin and 300,000 pints of Silken Skin. Smooth Skin sells for $3.20 per pint, while Silken Skin sells for $5.20 per pint. Required: 1. Assuming that both products are sold at the split-off point, how much of the joint cost of each production run is allocated to Smooth Skin using the relative sales value method? 2. If no separable costs are incurred after the split-off point, how much of the joint cost of each production run is allocated to Silken Skin using the physical measure method? 3. If separable processing costs beyond the split-off point are $1.80 per pint for Smooth Skin and $1.70 per pint for Silken Skin, how much of the joint cost of each production run is allocated to Silken Skin using a net realizable value method? 4. If separable processing costs beyond the split-off…arrow_forwardScotland Beauty Products manufactures face cream, body lotion, and liquid soap in a joint manufacturing process. At the split-off point, the company has 300 pounds of face cream with a market value of $15 per pound, 200 pounds of body lotion with a market value of $13 per pound, and 300 pounds of liquid soep with a market value of $7 per pound and has incurred $200,000 in joint costs. Round percentages in intermediate steps to the nearest whole percentage. Using the market value at split-off method, allocate the joint costs to a. Face Cream b. Body Lotion c. Liquid Soaparrow_forward
arrow_back_ios
arrow_forward_ios
Recommended textbooks for you
- AccountingAccountingISBN:9781337272094Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.Publisher:Cengage Learning,Accounting Information SystemsAccountingISBN:9781337619202Author:Hall, James A.Publisher:Cengage Learning,
- Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...AccountingISBN:9780134475585Author:Srikant M. Datar, Madhav V. RajanPublisher:PEARSONIntermediate AccountingAccountingISBN:9781259722660Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M ThomasPublisher:McGraw-Hill EducationFinancial and Managerial AccountingAccountingISBN:9781259726705Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting PrinciplesPublisher:McGraw-Hill Education


Accounting
Accounting
ISBN:9781337272094
Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:Cengage Learning,

Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:9781337619202
Author:Hall, James A.
Publisher:Cengage Learning,

Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...
Accounting
ISBN:9780134475585
Author:Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:PEARSON

Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:9781259722660
Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:McGraw-Hill Education

Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:9781259726705
Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:McGraw-Hill Education