
Volume and Profit Cost Analysis
MIUPI companies produce lanyards (Lanyard). The cost of making a unit of product is $ 1.00 for direct materials, $ 0.50 for indirect labor, $ 1.25 for variable indirect costs. Indirect fixed
9. AEC of the UPR wants to buy 2,000 lanyard to give to its partners. He has offered to pay $ 3.50 per unit. MIUPI has idle capacity, if accepting the order does not incur administrative variable costs and the cost of printing the AEC design is $ 0.10 per unit. These units do not affect the regular sales of the company. Determine if you accept or reject this special order

Step by stepSolved in 2 steps

- MIUPI companies produce lanyards (cord). The cost of making a unit of product is $ 1.00 for direct materials, $ 0.50 for indirect labor, $ 1.25 for variable indirect costs. Indirect fixed overhead costs total $ 100,000. Commissions to sellers are $ 0.20 per unit sold. Other variable administrative and sales costs total $ 0.05 per unit. Fixed selling and administrative expenses total $ 200,000. The company taxes its earnings at 40%. Each unit sells for $ 5.00. 100. Management is considering increasing the vendors total cost of salary by $ 2,000, there are 4 vendors and eliminating the commission. Determine the new breakeven point and select which is best for the company, commission to sellersarrow_forwardProduct Cost Method of Product Costing Voice Com, Inc. uses the product cost method of applying the cost-plus approach to product pricing. The costs of producing and selling 4,580 cell phones are as follows: Variable costs per unit: Fixed costs: Direct materials $79 Factory overhead $201,200 Direct labor 31 Selling and administrative expenses 68,500 Factory overhead 24 Selling and administrative expenses 19 Total variable cost per unit $153 Voice Com desires a profit equal to a 16% rate of return on invested assets of $601,800. a. Determine the amount of desired profit from the production and sale of 4,580 cell phones. b. Determine the product cost per unit for the production of 4,580 of cell phones. Round your answer to the nearest whole dollar. per unit c. Determine the product cost markup percentage for cell phones. Round your answer to two decimal places. d. Determine the selling price of cell phones. Round your answers to the nearest whole dollar. Total Cost per unit Markup per…arrow_forwardMenk Corporation has provided the following information: Cost per Unit Cost per Period Direct materials $ 6.80 Direct labor $ 3.80 Variable manufacturing overhead $ 2.00 Fixed manufacturing overhead $ 20,200 Sales commissions $ 0.50 Variable administrative expense $ 0.40 Fixed selling and administrative expense $ 10,100 Required: a. If 5,220 units are sold, what is the variable cost per unit sold? Note: Round "Per unit" answer to 2 decimal places. b. If 5,220 units are sold, what is the total amount of variable costs related to the units sold? c. If 5,220 units are produced, what is the total amount of manufacturing overhead cost incurred? a. Variable cost per unit sold b. Total variable costs c. Total manufacturing overhead costarrow_forward
- Kubin Company's relevant range of production is 21,000 to 25,000 units. When it produces and sells 23,000 units, its average costs per unit are as follows: Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Fixed manufacturing overhead Fixed selling expense Fixed administrative expense Sales commissions Variable administrative expense Average Cost per Unit $ 8.10 $ 5.10 $ 2.60 Exercise 1-8 (Algo) Product Costs and Period Costs; Variable and Fixed Costs [LO1-3, LO1-4] 1. Total amount of product cost 2. Total amount of period cost incurred 3. Total amount of product cost 4. Total amount of period cost $6.10 $4.60 $ 3.60 $ 2.10 $ 1.60 Required: 1. For financial accounting purposes, what is the total amount of product costs incurred to make 23,000 units? 2. For financial accounting purposes, what is the total amount of period costs incurred to sell 23,000 units? 3. For financial accounting purposes, what is the total amount of product costs incurred to make 25,000 units? 4. For…arrow_forwardSkolnick Corporation has provided the following information: Cost per Unit Direct materials $ 5.20 Direct labor $ 4.70 Variable manufacturing overhead $ 1.80 Cost per Period Fixed manufacturing overhead $ 126,000 Sales commissions $ 1.40 Variable administrative expense $ 0.60 Cost per Period Fixed selling and administrative expense $39,600 Selling price $20.6 per unit. The value of break-even point sales is:arrow_forwardBenoit Company produces three products-A, B, and C. Data concerning the three products follow (per unit): Product B $ 62.00 Selling price Variable expenses: Direct materials Other variable expenses Total variable expenses Contribution margin Contribution margin ratio A $ 80.00 24.00 24.00 48.00 $ 32.00 Required 1 Required 2 40% Required 3 18.00 25.40 43.40 $18.60 30% с $81.00 The company estimates that it can sell 800 units of each product per month. The same raw material is used in each product. The material costs $3 per pound with a maximum of 5,000 pounds available each month. 9.00 43.65 52.65 $28.35 Required: 1. Calculate the contribution margin per pound of the constraining resource for each product. 2. Which orders would you advise the company to accept first, those for A, B, or C? Which orders second? Third? 3. What is the maximum contribution margin that the company can earn per month if it makes optimal use of its 5,000 pounds of materials? 35% Complete this question by…arrow_forward
- Variable and Absorption Costing-Service CompanyReally BC, Inc. prepares a variable costing income statement for internal management and an absorption costing income statement for its bank. Really BC provides a quarterly lawn care service that is sold for $190. The variable and fixed cost data are as follows: Direct labor $100.00 Overhead Variable cost per unit $33.00 Fixed cost (annual) $100,000 Marketing, general and administrative Variable cost (per service contract completed) $34.00 Administrative expenses (fixed- annual cost) $42,000 During 2016, 10,000 service contracts were signed and 9,500 service contracts were completed. Lawn RX had no service contracts at the beginning of the year. a. Calculate reported income for management.Do not use negative signs with any answers. Absorption Costing Income Statement Sales Answer Cost of Goods Sold: Beginning Inventory Answer Variable…arrow_forwardSubject: acountingarrow_forwardGodoarrow_forward
- Kesterson Corporation has provided the following information: Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Fixed manufacturing overhead Sales commissions Multiple Choice ( $15.15 Variable administrative expense Fixed selling and administrative expense The incremental manufacturing cost that the company will incur if it increases production from 10,000 to 10,001 units is closest to: $16.45 Cost per Unit $6.70 $ 3.30 $ 1.65 $13.95 $ 1.20 $ 0.80 Cost per Period $ 23,000 $ 5,000 Helarrow_forwardSubject : Accountingarrow_forwardLillibridge & Friends, Incorporated provides you with the following data for its single product: Sales price per unit Fixed costs (per quarter): Selling, general, and administrative (SG&A) Manufacturing overhead Variable costs (per unit): Direct labor Direct materials Manufacturing overhead SG&A Number of units produced per quarter a. Prime cost per unit b. Contribution margin per unit c. Gross margin per unit d. Conversion cost per unit e. Variable cost per unit f. Full absorption cost per unit g. Variable production cost per unit h. Full cost per unit 500,000 units $50 1,500,000 4,500,000 Required: Compute the amounts for each of the following assuming that the production levels are within the relevant range if the number of units is 500,000 per quarter. Also calculate if the number of units increases to 600,000 per quarter. Note: Round your answers to 2 decimal places. 8 600,000 units 11 9 5 500,000 unitsarrow_forward
- AccountingAccountingISBN:9781337272094Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.Publisher:Cengage Learning,Accounting Information SystemsAccountingISBN:9781337619202Author:Hall, James A.Publisher:Cengage Learning,
- Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...AccountingISBN:9780134475585Author:Srikant M. Datar, Madhav V. RajanPublisher:PEARSONIntermediate AccountingAccountingISBN:9781259722660Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M ThomasPublisher:McGraw-Hill EducationFinancial and Managerial AccountingAccountingISBN:9781259726705Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting PrinciplesPublisher:McGraw-Hill Education





