menu
bartleby
search
close search
Hit Return to see all results

One grade of tea, worth $3.40 per pound, is to be mixed with another grade worth $2 per pound to make 20 pounds that will sell for $2.63 per pound. How much of each grade of tea must be used?

Question

One grade of tea, worth $3.40 per pound, is to be mixed with another grade worth $2 per pound to make 20 pounds that will sell for $2.63 per pound. How much of each grade of tea must be used?

check_circleAnswer
Step 1

Let x and y be the quantity of grade-I and grade II tea in pounds, respectively.

The total mixture is 20 pounds. That is,

x+y= 20
....1)
help_outline

Image Transcriptionclose

x+y= 20 ....1)

fullscreen
Step 2

The total cost of the mix...

fullscreen

Want to see the full answer?

See Solution

Check out a sample Q&A here.

Want to see this answer and more?

Our solutions are written by experts, many with advanced degrees, and available 24/7

See Solution
Tagged in

Math

Algebra

Related Algebra Q&A

Find answers to questions asked by student like you

Show more Q&A add

Sorry about that. What wasn’t helpful?