BuyFindarrow_forward

Survey of Accounting (Accounting I)

8th Edition
Carl Warren
ISBN: 9781305961883

Solutions

Chapter
Section
BuyFindarrow_forward

Survey of Accounting (Accounting I)

8th Edition
Carl Warren
ISBN: 9781305961883
Textbook Problem

Product pricing using the cost-plus approach concepts; differential analysis report for accepting additional business
Twilight Lumina Company recently began production of a new product, the halogen light. which required an investment of $1,200,000 in assets. The costs of producing and selling 20.000 halogen lights are estimated as follows:

Twilight Lumina Company is currently considering establishing a selling price for the halogen light. The president of Twilight Lumina Company has decided to use the cost-plus approach to product pricing and has indicated that the halogen light must earn a 20% rate of return on invested assets.
Instructions

Assuming that the product cost concept is used, determine (a) the cost amount per unit, (b) the markup percentage (round to the nearest two decimal places), and (c) the selling price of the halogen light (round to the nearest cent).

To determine

Concept Introduction:

Cost Volume Profit (CVP) Analysis:

The Cost Volume Profit analysis is the analysis of the relation between cost, volume, and profit of a product. It analyzes the cost and profits at the different level of production, in order to determine the breakeven point and required the level of sales to earn the desired profit.

Contribution margin means the margin that is left with the company after recovering variable cost out of revenue earned by selling smart phones.

The formula for contribution margin is as follows:

Contribution margin = Sales - Variable cost.

Similarly contribution margin ratio = Contribution/sales

To Calculate:

The Cost amount per unit, the markup %, and the selling price per unit using the product cost

Explanation

The Cost amount per unit, the markup %, and the selling price per unit are calculated as follows:

    Variable Product Cost per unit (A) (50-4) $ 46.00
    Fixed Cost per unit (B) (34000/20000) $ 1.70
    Cost per unit (C) = (A+B)$ 47...

Still sussing out bartleby?

Check out a sample textbook solution.

See a sample solution

The Solution to Your Study Problems

Bartleby provides explanations to thousands of textbook problems written by our experts, many with advanced degrees!

Get Started

Additional Business Solutions

Find more solutions based on key concepts

Show solutions add

What are the levels of data hierarchy?

Accounting Information Systems

How does the journal differ from the ledger?

College Accounting (Book Only): A Career Approach

REAL RISK-FREE RATE You read in The Wall Street Journal that 30-day T-bills are currently yielding 5.5%. Your b...

Fundamentals of Financial Management, Concise Edition (with Thomson ONE - Business School Edition, 1 term (6 months) Printed Access Card) (MindTap Course List)

What are the three phases of human resources management?

Foundations of Business (MindTap Course List)