
FINANCIAL ACCOUNTING
10th Edition
ISBN: 9781259964947
Author: Libby
Publisher: MCG
expand_more
expand_more
format_list_bulleted
Question
Making pricing decisions
Green Thumb operates a commercial plant nursery, where it propagates plants for garden centers throughout the region. Green Thumb has $5,300,000 in assets. Its yearly fixed costs are $625,000, and the variable costs for the potting soil, container, label, seedling, and labor for each gallon-size plant total $1.70. Green Thumb’s volume is currently 490,000 units. Competitors offer the same plants, at the same quality, garden centers for $400 each. Garden centers then mark them up to sell to the public for $9 to $12, depending on the type of plant.
Requirements
- Green Thumbs owners want to earn a 10% return on the company’s assets. What has Green Thumb’s target full product cost?
- Given Green Thumb’s current costs, will its owners be able to achieve their target profit?
- Assume Green Thumb has identified ways to cut its variable costs to $1.55 per unit. What is its new target fixed cost? Will this decrease in variable costs allow the company to achieve its target profit?
- Green Thumb started an aggressive advertising campaign strategy to differentiate its plants from those grown by other nurseries. Green Thumb does not expect volume to be affected, but it hopes to gain more control overpricing. If Green Thumb has to spend $135,000 this year to advertise and its variable costs continue to be $1.55 per unit, what will its cost-plus price be? Do you think Green Thumb will be able to sell its plants to garden centers at the cost-plus price? Why or why not?
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution
Trending nowThis is a popular solution!
Step by stepSolved in 3 steps with 4 images

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.Similar questions
- Corny and Sweet grows and sells sweet corn at its roadside produce stand. The selling price per dozen is $4.00, variable costs are $1.25 per dozen, and total fixed costs are $825.00. How many dozens of ears of corn must Corny and Sweet sell to breakeven?arrow_forwardPlease help me with questions 2 and 3 with explanationsarrow_forwardGraham Corporation has 1,000 cartons of oranges that were harvested at a cost of $30,000. The oranges can be sold as is for $35,760. The oranges can be processed further into orange juice at an additional cost of $12,950 and be sold at a price of $52,300. The incremental income (loss) from processing the oranges into orange juice would be: Multiple Choice $16,540. $(16,540). $(3,590). $3,590. $39,350.arrow_forward
- Middle Industries produces a sensor for use in manufacturing. It produces the sensor in a plant with an annual practical capacity of 75,000 units. The variable cost of the sensor is $185.00 per unit, and the fixed costs of the plant are $12,375,000 annually. Current annual demand is 55,000 sensors. Middle Industries bought the plant because it was close to its other manufacturing facilities and was available for sale when they were searching for a location. Required: What cost per sensor should the cost system report to facilitate management decision making? What is the cost of excess capacity? What cost per sensor would the cost system report if the smallest manufacturing plant that could be built was able to produce 75,000 sensors? What would be the cost of excess capacity?arrow_forwardMaking pricing decisions Snappy Plants operates a commercial plant nursery where it propagates plants for garden centers throughout the region. Snappy Plants has $5,100,000 in assets. Its yearly fixed costs are $650,000, and the variable Costs for the potting soil container label, seedling, and labor for each gallon-size plant total $1.90. Snappy Plants’s volume is currently 500,000 units. Competitors offer the same plants, at the same quality, to garden centers for $4.25 each. Garden centers then mark them up to sell to the public for $9 to $12, depending on the type of plant. Requirements Snappy Plants’s owners want to earn a 11% return on investment on the company’s assets. What is Snappy Plants’s target full product cost? Given Snappy Plants’s current costs, will its owners be able to achieve their target profit? Assume Snappy Plants has identified ways to cut its variable costs to $1.75 per unit. What is its new target fixed cost? Will this decrease in variable costs allow the…arrow_forwardThe Heating Division of Swifty International produces a heating element that it sells to its customers for $38 per unit. Its unit variable cost is $23, and its unit fixed cost is $8. Top management of Swifty International would like the Heating Division to transfer 15,400 heating units to another division within the company at a price of $31. The Heating Division is operating at full capacity. What is the minimum transfer price that the Heating Division should accept? Minimum transfer price 23arrow_forward
- Dake Bakery is purchasing heavy cream from an outside suppliers. The comapny's dairy division, which has no excess capacity, makes and sells heavy cream at a variable cost of $32 per gallon and a selling price of $59 per gallon. If the dairy division begins sales to the bakery, it willl use the general transfer pricing rule and will be able to reduce vvariable cost on internal transfer by $5 per gallon. How much is the minimum transfer price per gallon that the dairy division should establish?arrow_forwardDairyplus processes organic milk into plain yogurt. Dairyplus sells plain yogurt to hospitals, nursing homes, and restaurants in bulk, one-gallon containers. Each batch, processed at a cost of $890, yields 570 gallons of plain yogurt. The company sells the one-gallon tubs for $8.00 each and spends $0.14 for each plastic tub. Dairyplus has recently begun to reconsider its strategy. Management wonders if it would be more profitable to sell individual-sized portions of fruited organic yogurt at local food stores. Dairyplus could further process each batch of plain yogurt into 12,160 individual portions (3/4 cup each) of fruited yogurt. A recent market analysis indicates that demand for the product exists. Dairyplus would sell each individual portion for $0.46. Packaging would cost $0.07 per portion, and fruit would cost $0.12 per portion. Fixed costs would not change. Should Dairyplus continue to sell only the gallon-sized plain yogurt (sell as is) or convert the plain yogurt into…arrow_forwardA furniture company manufactures desks and chairs. Each desk uses four units of wood, and each chair uses three units of wood. A desk contributes $250 to profit, and a chair contributes $145. Marketing restrictions require that the number of chairs produced be at least four times the number of desks produced. There are 2,000 units of wood available. Use Solver to maximize the company's profit. a. What is the optimized company's profit? Use SolverTable to see what happens to the decision variables and the total profit when the availability of wood varies from 1,000 to 3,000 in 100-unit increments. Based on your findings, how much would the company be willing to pay for each extra unit of wood over its current 2,000 units? How much profit would the company lose if it lost any of its current 2,000 units? Round the answer to a whole dollar amount.arrow_forward
- The Dairy Division of Concord Corporation produces and sells milk to outside customers. The operation has the capacity to produce 200000 gallons of milk a year. Last year’s operating results were as follows: Sales (150000) gallons $675000 Variable costs 292500 Contribution margin 382500 Fixed costs 100000 Net Income $ 282500 Assume the Dairy Division is operating at capacity. If the Yogurt Division wants to purchase 40000 gallons of milk from the Dairy Division, what is the minimum price that will allow the Dairy Division to maintain its current net income? $1.88 per gallon $4.50 per gallon $1.95 per gallon $2.55 per gallonarrow_forwardCrane Company manufactures dog food for distribution in Washington, Oregon, and California. A dog food distributor from Florida has approached Crane and offered to purchase 264000 pounds of dog food for $1.40 per pound. Crane can produce 2048000 pounds of dog food per year, and its results for last year are as follows: Sales (1844000 at $1.65) Variable costs Contribution margin Fixed costs Operating income $3042600 O $1392800 O $1336400 O $2084400 O $1270400 1106400 1936200 814000 $1122200 If Crane accepts the offer, it will only be able to sell 1784000 pounds of dog food at the regular price due to its capacity constraints. What will Crane's total operating income be next year if it accepts the offer?arrow_forwardGardendale Associates offers landscape consultations, where they provide design advice and plans to residential customers. A single consultation is priced at $750.00. The variable costs of a consultation total $330.00 consisting mostly of labor and supplies. Annual fixed costs are $102,900. Gardendale Associates is subject to an Income tax rate of 24 percent. Required: a. What total revenue does Gardendale have to generate from selling consultations to break even? b. What total revenue does Gardendale have to generate from selling consultations to earn an annual operating profit of $106,400 after taxes? Break-even revenue Required revenuearrow_forward
arrow_back_ios
SEE MORE QUESTIONS
arrow_forward_ios
Recommended textbooks for you
- AccountingAccountingISBN:9781337272094Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.Publisher:Cengage Learning,Accounting Information SystemsAccountingISBN:9781337619202Author:Hall, James A.Publisher:Cengage Learning,
- Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...AccountingISBN:9780134475585Author:Srikant M. Datar, Madhav V. RajanPublisher:PEARSONIntermediate AccountingAccountingISBN:9781259722660Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M ThomasPublisher:McGraw-Hill EducationFinancial and Managerial AccountingAccountingISBN:9781259726705Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting PrinciplesPublisher:McGraw-Hill Education


Accounting
Accounting
ISBN:9781337272094
Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:Cengage Learning,

Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:9781337619202
Author:Hall, James A.
Publisher:Cengage Learning,

Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...
Accounting
ISBN:9780134475585
Author:Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:PEARSON

Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:9781259722660
Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:McGraw-Hill Education

Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:9781259726705
Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:McGraw-Hill Education