
Using High-Low to Calculate Fixed Cost, Calculate the Variable Rate, and Construct a Cost Function
Pizza Vesuvio makes specialty pizzas. Data for the past 8 months were collected:
Month | Labor Cost($) | Employee Hours | ||||
January | 9,790 | 300 | ||||
February | 7,300 | 350 | ||||
March | 7,831 | 370 | ||||
April | 8,440 | 280 | ||||
May | 10,087 | 320 | ||||
June | 8,790 | 250 | ||||
July | 10,932 | 410 | ||||
August | 7,800 | 230 |
Pizza Vesuvio's controller wants to calculate the fixed and variable costs associated with labor used in the restaurant.
In your calculations, round the variable rate per employee hour to the nearest cent. If required, round your final answers to the nearest cent.
Required:
1. Using the high-low method, calculate the variable rate.
$fill in the blank 1 per employee hour
2. Using the high-low method, calculate the fixed cost of labor.
$fill in the blank 2
3. Using the high-low method, construct the cost formula for total labor cost.
Total labor cost = $fill in the blank 3 + ($fill in the blank 4 × Employee hours)

Trending nowThis is a popular solution!
Learn your wayIncludes step-by-step video
Step by stepSolved in 2 steps

- CPSB wishes to estimate the committed (fixed) and variable costs per pizza production and had collected the following data from the accounting record:arrow_forwardPlease do not give solution in image format thankuarrow_forwardScatter Diagrams and High-Low Cost Estimation Assume the local Pearle Vision has the following information on the number of sales orders received and order-processing costs. Month Sales Orders Order Processing Costs 1 3,000 $49,620 2 1,500 30,225 4,400 72,420 2.800 49,140 2.300 41,865 25,860 37,500 3 4 S 6 7 1,200 2,000 NOTE: Round variable cost per unit answers to two decimal places, if appropriate. (a.) Use information from the high- and low-volume months to develop a cost-estimating equation for monthly order-processing costs. $ 15:400 +5 24.26 * 8400 + M.SS* Correct (b.) Plot the data on a scatter diagram. Using the information from representative high-and low-volume months, develop a cost estimating equation for monthly production costs. If needed, an Excel worksheet is provided in the following link in order to create the scatter diagram: Scatter Diagram $ 15,622 X+$ 23.93 XXarrow_forward
- Please do not give solution in image format thankuarrow_forwardCove's Cakes is a local bakery. Price and cost information follows: Price per cake Variable cost per cake Ingredients $ 14.61 2.31 1.13 Overhead (box, etc.) 0.28 Fixed costs per month 4,464.90 Direct labor Required: 1. Determine Cove's break-even point in units and sales dollars. 2. Determine the bakery's margin of safety in sales dollars if it currently sells 480 cakes per month. 3. Determine the number of cakes that Cove must sell to generate $1,900 in profit. Complete this question by entering your answers in the tabs below. Required 1 Required 2 Required 3 Determine Cove's break-even point in units and sales dollars. Note: Round your Break-Even Units answer to the nearest whole number. Round your other intermediate calculations and sales dollars answer to 2 decimal places. Break-Even Units Break-Even Sales Dollars Cakesarrow_forwardCost Behavior Analysis in a Restaurant: High-Low Cost Estimation Assume a Papa John's restaurant has the following information available regarding costs at representative levels of monthly sales: Cost of food sold Wages and fringe benefits Fees paid delivery help Rent on building Depreciation on equipment Utilities Supplies (soap, floor wax, etc.) Administrative costs Total Monthly sales in units 5,000 8,000 10,000 $15,000 $24,000 $30,000 4,350 4,560 4,700 1,300 2,080 2,600 1.300 1,300 1,300 400 400 400 750 840 900 150 180 200 1.500 1.500 1,500 $24.750 $34,860 $41,600 (a) Identify each cost as being variable, fixed, or mixed. Cost of food sold Wages and fringe benefits Fees paid delivery help Rent on building Depreciation on equipment Variable # Mixed ● Variable ÷ Fixed Fixedarrow_forward
- Do not give image formatarrow_forwardNeed fastarrow_forwardDustin Co. makes three products, A, B and C. They have a constrained resource - machine hours. There are only 17,459 machine hours available a month. The three products have the following data: A B C Selling Price per unit 6.00 16.00 11.00 Variable Cost per unit 2.00 4.00 6.00 Machine hours required 2 4 5 Demand for product in units 1,171 3,934 1,021 How much of product B should be produced?arrow_forward
- AccountingAccountingISBN:9781337272094Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.Publisher:Cengage Learning,Accounting Information SystemsAccountingISBN:9781337619202Author:Hall, James A.Publisher:Cengage Learning,
- Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...AccountingISBN:9780134475585Author:Srikant M. Datar, Madhav V. RajanPublisher:PEARSONIntermediate AccountingAccountingISBN:9781259722660Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M ThomasPublisher:McGraw-Hill EducationFinancial and Managerial AccountingAccountingISBN:9781259726705Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting PrinciplesPublisher:McGraw-Hill Education





